• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
16 Haziran 2021 Çarşamba 07:01 | Son Güncelleme:

Avrupalı turistin gözü Antalya ve İstanbul'da

Avrupalı turistin gözü Antalya ve İstanbul'da
- EMRE ÖZTÜRK

Avrupalının gözdesi İstanbul ve Antalya. Avrupa'nın ünlü seyahat acenteleri pandemi sonrası için ucuz ve kaliteli tatilin listesini yaptı. İlk üçte Türkiye'den İstanbul ve Antalya'ya yer verilirken, bu iki şehirden övgüyle bahsedildi.

Avrupa ağırlıklı yayınlar yapan Fransa merkezli ünlü Euronews haber sitesi, Türkiye'yi turizm listesinde manşete taşıdı. Avrupa'da aşılanma oranının yükselmesi ve Almanya, İngiltere gibi ülkelerde toplumsal bağışıklık oranının yakalamasının ardından Euronews tatil sitesi Euronews.travel, pandemi sonrası nerede en ucuz ve kaliteli tatil yapılabileceğini masaya yatırdı. Analizde, "Herkes lüksü hak eder ve şimdi bu yolculuk mümkün" denilerek "Bu 10 Avrupa kentinde 3 yıldızlı fiyatına 5 yıldızlı lüks tatil yapabilirsiniz" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE'DEN İKİ ŞEHİR

Euronews, Luxuryhotel.com ve dünyanın en büyük tatil acenteleri arasında bulunan Booking tarafından ortaklaşa hazırlanan listede ilk üçte iki Türk kenti bulunuyor. Listenin ilk sırasında Yunanistan'ın Girit Adası'nda yer alan Heraklion (Kandiye) yer alırken, ikinci sırada İstanbul, üçüncü sırada ise Antalya var. Haberde İstanbul için şu ifadelere yer verildi:

BİNLERCE YILLIK KÜLTÜR

"Doğunun batıyla buluştuğu yer Türkiye'nin büyük kenti binlerce yıllık bir kültüre ev sahipliği yapıyor. Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının bir dönem başkenti de olan tarihi kent büyük bir kültür, yiyecek ve nefes kesici antik tarihi eserlerin de evi durumunda. Marmara Denizi'nin ağzında oturup dört başı mamur bir Türk kahvaltısı tadabilir, yerel şarap evlerini gezebilir ve bazı sokak lezzetlerinden tadabilirsiniz." Sitede İstanbul için gecelik ortalama 83 sterlin (996 TL) fiyat verildi. Listede yer alan 10 şehir sırasıyla şöyle: Heraklion (Kandiye)– Yunanistan, İstanbul – Türkiye, Antalya – Türkiye, Krakow – Polonya, Varşova – Polonya, St. Petersburg – Rusya, Moskova – Rusya, Porto – Portekiz, Rodos – Yunanistan, Berlin – Almanya.

'TEMASSIZ' TATİL DÖNEMİ

Dünyadan Türkiye'ye ilgi artarken, Antalya'ya gelen turistler için konakladıkları tesisin odasına girişlerinden itibaren kapı, lamba, lavabo, televizyon ve klimaya kadar tüm genel alanları telefona indirilen programla el değmeden kullanıma imkan sağlayan program geliştirildi. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, "Turizmi ciddi yatırımlarla önemli tedbirler aldı" dedi.

OTEL VE PLAJLARA ÖVGÜ

Listede üçüncü sırasında yer alan Antalya için de şu ifadelere yer verildi: "Bu tatil şehri, Roma döneminden beri önemli bir liman olmuştur. Antalya, otellerle dolu çarpıcı plajları, yatlarla dolu limanı, çocuklar için su parkları ve eğlenceyi seven yetişkinleriyle her zevke uygun."

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?