• $8,6771
  • €10,1717
  • 491.11
  • 1388.56
8 Haziran 2021 Salı 23:45 | Son Güncelleme:

ATO'dan KDV'de tek oranlı sistem önerisi

ATO'dan KDV'de tek oranlı sistem önerisi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a ticaretin gelişmesine yönelik konu ve sorunlar ile çözüm önerilerinin yer aldığı bir dosya sundu. Vergi uygulamaları konusunda önerilerini sıralayan Baran, KDV sistemindeki farklı oranların bazı sektörlerde uygulamada karmaşaya neden olduğunu belirtti. Aynı sektör içinde girdiler ve nihai ürünler üzerindeki KDV oranlarının farklılık arz ettiğine dikkati çeken Baran, "Bu kapsamda vergide genellik ilkesine uygun, 'tek oranlı KDV sistemi', önerilerimiz arasında yer almaktadır. Bu sistem, işletmelerin rekabet gücünü artıracaktır" dedi.

İNŞAATTA BÜYÜK FARK

Gürsel Baran, 150 metrekare ve üzerindeki konutlar ile ticari ofisler için KDV oranının yüzde 18, 150 metrekare altı konutlar için ise yüzde 1 olarak uygulandığına dikkati çekerek, önerdikleri 'tek oranlı KDV uygulamasının' inşaat sektörüne de fayda sağlayacağını bildirdi.

Bakan Elvan, ATO Başkanı Gürsel Baran ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

<p>Antalya'da iş arkadaşını bıçakla rehin alıp yaralayan garson gözaltına alındı. </p>

Boğazına bıçak dayayarak rehin aldı

Düzce'de üretilen elektrikli motosiklet ve bisikletler dünya yollarında

Sivas'ta, Hititler dönemine ait ''apartmanlar'' keşfedilmeyi bekliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün tabliye montajları tamamlanma aşamasına geldi