• $8,0251
  • €9,6364
  • 455.827
  • 1407.76
28 Şubat 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

Atak’ın 'ağır abisi' milli radarla hedefi görecek

Atak’ın 'ağır abisi' milli radarla hedefi görecek

Atak’ın iki katı ağırlığındaki Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nde, Türkiye’nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı MİLDAR kullanılacak. Radar, hedefleri her koşulda pilota sunacak.

Miray ÇİMEN

Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi’nde kullanılacak yerli ürünler netleşiyor. Helikopterde, Türkiye’nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı olan Milimetre Dalga Radarı (MİLDAR) kullanılacak. 

ENTEGRE ÇALIŞACAK

Sistem helikopter üzerindeki silah ve diğer sensör sistemleriyle entegre çalışacak, böylece helikopterin etkisiz hale getirme özelliklerini artıracak. Atak'ın yaklaşık iki katı ağırlığında olacak, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin üretimi için geçen hafta sözleşme imzalanmıştı. Hedef Tespit Takip ve Arazi Profili Oluşturma özelliklerine sahip, Türkiye’nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı olan Helikopter-MİLDAR’ın kabulü için T129 Atak helikopteriyle testler başarıyla yapılmıştı. MİLDAR, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabiliyor.

Saldırı yeteneği artıyor

Hareketli hedefleri tespit ettikten sonra takibini yapan MİLDAR, pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabiliyor. MİLDAR, helikopterin saldırı yeteneğini artırıyor. Aynı zamanda 12 km menzile kadar tank, ZMA, ZPT, TTZA gibi yer hedefleri ve 8 km'ye kadar helikopter ve İHA gibi hava hedeflerini yüksek çözünürlükle ayırt edebiliyor.

<h3>Süper Lig'in 35. haftasında Beşiktaş, MKE Ankaragücü'nü konuk edecek. Cuma günü oynanacak olan B

Beşiktaş - Ankaragücü Maç Önü

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı