• $13,7176
  • €15,5363
  • 779.411
  • 1880.06
16 Ekim 2021 Cumartesi 10:48 | Son Güncelleme:

Aslan payı eğitime

Aslan payı eğitime

2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde aslan payını pandemiden en çok etkilenen alanlardan biri olan eğitim aldı. Fuat Oktay, “Bütçenin %15.6'sını eğitime ayırıyoruz. Eğitim bütçemizi % 29.4 artışla 273.5 milyara yükseltiyoruz” dedi.

Pandemi sürecinden en çok etkilenen alanlardan biri olan eğitime, 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde en yüksek pay ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'yle ilgili basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bütçemizin yüzde 15.6'sını, yani aslan payını eğitime ayırıyoruz. Yükseköğrenimi de dahil ettiğimizde eğitim bütçemizi yüzde 29.4 artışla 273.5 milyar liraya yükseltiyoruz" dedi. Fuat Oktay, "Çocuklarımızın kaliteli eğitime erişimini sağlamak amacıyla okulların fiziki imkanlarının iyileştirilmesi, yeni derslik yapımları, eğitim yapılarının depreme karşı güçlendirilmesi, okulların bilişim altyapılarının iyileştirilmesi ve internet erişiminin sağlanması gibi faaliyetler başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'nın yatırım bütçesini yüzde 35 artışla 15.2 milyar liraya yükseltiyoruz" dedi.

SAĞLIK, İKİNCİ SIRADA

Oktay, şöyle konuştu: "Eğitimle birlikte en fazla önem verdiğimiz konuların başında sağlık gelmektedir. Salgınla yürüttüğümüz başarılı mücadele sağlık altyapımızın sağlamlığını ortaya koymuştur. Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını temin etmek için bütçeden toplam 122.6 milyar lira kaynak ayırıyoruz. Sağlığa ayırdığımız payı yüzde 7'ye yükseltiyoruz." Fuat Oktay, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yapılacak sağlık harcamaları da dikkate alındığında sağlığa ayrılan toplam kaynağın 304.6 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

GELİR 1.4 TRİLYON TL

Oktay, bütçe giderlerinin 1 trilyon 750 milyar 957 milyon lira, bütçe gelirlerinin 1 trilyon 472 milyar 583 milyon lira ve bütçe açığının 278 milyar 374 milyon lira olarak öngörüldüğünü bildirdi. Oktay, teklifin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TBMM'ye sunulmaya hazır durumda olduğunu belirterek, "Bütçe teklifi; kalkınma hedeflerimiz, ülkemizin refahını artırma gayretimiz ve istikrarımızın dayanağını oluşturmaktadır" dedi. Oktay, 2022 yılı bütçesini, Türkiye'nin kalkınma hedeflerine ulaşma ve vatandaşların refahını artırma yönündeki çalışmalarının bir halkası olarak TBMM'nin takdirlerine sunacaklarını belirtti.

2022 BÜTÇESİ BAĞLANDI

Fuat Oktay'ın açıklamalarının ardından geleneksel bütçe bağlama töreni yapıldı. Oktay, beraberindekilerle 2022 bütçesini bağladı.

YEŞİL EKONOMİYE GEÇİŞİ HIZLANDIRACAK

Bütçenin yeşil ekonomiye geçiş sürecini hızlandıracak nitelikte olduğunu vurgulayan Oktay, şunları söyledi: "Sadece emisyon azaltıcı değil aynı zamanda yutak alanların artırılmasını sağlayan projeleri hayata geçireceğiz. Çevresel tahribatı azaltacak, sürdürülebilir üretim ve tüketimi destekleyeceğiz. Yeşil büyüme yaklaşımımızla afet riski altında bulunan yapıların ve alanların dayanıklılığını artırarak, kentsel altyapıyı iyileştirecek, su kaynaklarının uygun kullanımı ve yönetimini daha da geliştireceğiz. İnsanımızı merkeze alan bir icraat bütçesi olan 2022 yılı bütçesi, yeşil kalkınma devrimi ve milli teknoloji hamlesi gibi milli hedeflerimizde bir kilometre taşı olacaktır. 2022 bütçesi, yapay zeka ekosistemine değer üreten, araştırma, girişimcilik ve inovasyonu destekleyen, milli uzay programını adım adım hayata geçiren ve yenilenebilir enerji altyapısını güçlendiren Türkiye'nin yenilikçi ve çevreci bütçesidir."

SOSYAL HARCAMALARA 104.2 MİLYAR AYRILDI

Sosyal harcamalara ayrılan kaynak 104.2 milyara çıkarken, bütçenin yüzde 6'sını oluşturuyor.

Tarıma 57.6 milyar lira kaynak ayrıldı.

Reel kesim desteklerine 68.9 milyar lira ayrıldı.

Savunma sanayiine ayrılan kaynak, yüzde 29.6 artışla 181 milyara çıktı.

Kadının Güçlenmesi Programı'nın ödeneği iki kat artışla 943 milyona çıktı. Sanayinin Geliştirilmesi, Üretim ve Yatırımların Desteklenmesi Programı ödeneği yüzde 37 arttı.

Açılışını Başkan Erdoğan yapacak... Siirt ve Şırnak arasında ulaşımı rahatlatacak
Açılışını Başkan Erdoğan yapacak... Siirt ve Şırnak arasında ulaşımı rahatlatacak

Açılışını Başkan Erdoğan yapacak... Siirt ve Şırnak arasında ulaşımı rahatlatacak

Kafkasya'da yeni dönem! Türk dünyasını birleştirecek Zengezur koridoru açılıyor
Kafkasya'da yeni dönem! Türk dünyasını birleştirecek Zengezur koridoru açılıyor

Kafkasya'da yeni dönem! Türk dünyasını birleştirecek Zengezur koridoru açılıyor

Kavcıoğlu: Duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz
Kavcıoğlu: Duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz

Kavcıoğlu: Duruşumuzun birikimli etkilerini 2022 yılının ilk yarısında gözlemleyeceğiz

<p class='MsoNormal'>Dizi; Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi projelerini hayata  geçiren Osman Sınav imza

Yeni 'Kurtlar Vadisi' olmaya geliyor! Yalnız Kurt'un konusu ve oyuncuları neler?

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu