• $9,2795
  • €10,7667
  • 527.469
  • 1409.56
26 Mayıs 2021 Çarşamba 07:00 | Son Güncelleme:

Araç muayenesinde gecikme faizi düşüyor

Araç muayenesinde gecikme faizi düşüyor
- YELDA GÖKDAĞ

Araç sahiplerinin araç muayenelerini yaptırmadıkları takdirde her ay ödemeleri gereken yüzde 5 gecikme faiz oranı düşürülüyor.

30 Nisan tarihinden önceki dönemlere ait vergi ve prim borçlarıyla idari para cezaları ve gecikme faizleri için yeniden yapılandırma imkânı sağlayacak torba teklife araç muayenesi gecikme faiz oranını düşürecek yeni bir madde daha ekleniyor. Bu durumda, yüzde 5 olan faiz oranı yüzde 1.5 düzeyine kadar düşecek. Yani araç muayenesini geciktirdiği için 100'lük muayene ücreti üzerinden her ay için yüzde 5 gecikme bedeli ödemek zorunda olan bir vatandaş, yıllık toplam gecikme bedeli olarak 60 TL değil 15 TL gecikme bedeli ödeyecek.

ÇİFTÇİYİ RAHATLATACAK

Torba teklife eklenecek yeni madde binek otomobil sahipleri dışında, ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilmek zorunda olan traktör sahibi çiftçiye de nefes aldıracak. Düzenleme, çiftçilerin, yüksek gecikme bedellerini ödeme zorluğu nedeniyle traktörlerinin trafikten men edilmesine kadar birçok yaptırımla karşı karşıya kalmasına engel olacak.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi