• $8,8857
  • €10,3883
  • 495.218
  • 1382.78
7 Eylül 2021 Salı 19:03 | Son Güncelleme:

Anadolu'nun ürünleri indirimli uçacak

Anadolu'nun ürünleri indirimli uçacak

TİM ile THY arasındaki indirimli kargo anlaşmasının kapsamı genişledi. Destinasyon sayısı 46'ya yükseltilirken, ürün gamına yumurta, yaş meyve ve sebze ile balık da eklendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türk Hava Yolları (THY) arasında Türkiye'nin ihracat seferberliğine önemli katkılar sağlayan işbirliğinin kapsamı dün imzalanan anlaşmayla genişletildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla imzalanan protokole göre genel kargo, yumurta, balık ile yaş meyve ve sebze 35 ülkedeki 46 destinasyona yüzde 10 ila yüzde 35 aralığında indirimle ulaştırılacak. Yıl sonuna kadar sürecek kampanya kapsamında ton altındaki ürünler de ulaştırılacak.

6 MİLYAR DOLAR KATKI

Bakan Karaismailoğlu, TİM ile Turkish Cargo arasında gerçekleşen ilk iş birliği anlaşması sonrası Aralık 2020-Mart 2021 arasındaki 4 aylık dönemde belirlenen 28 destinasyon üzerinde toplam 1.2 milyar dolara yakın yüksek katma değerli ürün ihracatı gerçekleştirdiği bilgisini verdi. Karaismailoğlu, yaş meyve, su ürünleri, tekstil, otomotiv ürünleri, ilaç gibi ihraç edilen çeşitli ürün gruplarında son üç yılda yüzde 40'lardan yüzde 105'lere varan ihracat artışlarının gerçekleştiğine dikkati çekerek "Bu iş birliğini yenilenen ikinci bir anlaşmayla daha da güçlü hale getireceğiz" dedi. Bakan Karaismailoğlu "Yıl sonuna kadar 6 milyar dolara yakın yüksek katma değerli ihracat gerçekleştirilmesi beklentisiyle ülkemiz ihracat seferberliğine ciddi ivme kazandırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Bakan Muş ve Karaismailoğlu'nun himayesinde TİM Başkanı İsmail Gülle ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı tarafından işbirliği protokolü imzalandı.

DÜNYA HIZLA ULAŞIM

Ticaret Bakanı Muş ise THY'nin ülke adına küresel bir marka oluşturmanın yanında en önemli hizmet ihracatçılarından biri olarak ihracata destek verdiğini söyledi. Muş "Kolay bozulan ürünlerin ihracatı önemli hale geliyor. Temel hedeflerimiz, ülkemizin lojistik kabiliyetlerinin en etkin şekilde kullanılmasını sağlamak ve ihraç mallarımızın rekabetçi fiyatlarla en hızlı sürede ihraç pazarlarımıza ulaşmasını sağlamaktır" diye konuştu.

İHRACAT THY İLE YÜKSELİŞE GEÇECEK

TİM Başkanı İsmail Gülle "Yılın ilk 8 ayında geçtiğimiz yıla göre hava kargo ile yapılan ihracatımız yüzde 28 artışla 5.3 milyar dolardan 6.8 milyar dolara ulaştı. İmzalanan protokolde ürün kapsamı genişletildi. 28 olan destinasyon 46'ya çıkarıldı. İhracatçılara yapılacak indirim yüzde 10-35 arası olarak güncellendi. İhracat THY'nin kanatlarında yükselecek" dedi.

İHRACAT İÇİN KÖPRÜ KURDUK

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ise yeni protokolle ilk defa bozulabilir ürünleri indirim kapsamına aldıklarını belirterek "Bozulabilen ürünlerin içinde yumurtadan balığa kadar Türkiye'nin ihracatında son derece önemli ihracat kalemleri de bu işin içine girdi. Bunun yanında e-ticaret ürünlerine kadar varan daha geniş bir ürün yelpazesini indirim kapsamı içine aldık" dedi.

DÜNYADA 3. OLDU

Aycı, şunları kaydetti: "Geçen ay THY'nin kargo kısmı dünyada 3. sıraya yükseldiler. Dünyada taşınan her 20 kargodan birisini Turkish Cargo taşıyor. Bugün ihracatçımıza verdiğimiz yüzde 10 ila yüzde 35 arasındaki indirim ile ihracatımızda yaklaşık 6 milyar dolarlık ek kapasite oluşacak."

<p>Bıçaklar ve silahlar çekildi. Yol  verme kavgasında kan aktı. Eski futbolcu Sezer Öztürk'ün de ka

Trafik kavgasında kan aktı

''Dünya Bebekleri Sergisi'' Rahmi M. Koç Müzesi'nde açıldı

WhatsApp bu telefonların fişini çekiyor

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Sancar, TOGG'un direksiyonuna geçti