• $7,1685
  • €8,7331
  • 414.946
  • 1483.02
18 Şubat 2021 Perşembe 17:38 | Son Güncelleme:

Bank of America altındaki sert düşüşün sebeplerini rapor halinde açıkladı

Bank of America altındaki sert düşüşün sebeplerini rapor halinde açıkladı

Altın fiyatlarında son dönemde yaşanan sert düşüşün sebebi herkes tarafından merak konusu oldu. Konuyla alakalı ABD'nin ikinci büyük bankası "Bank of America" bir rapor yayınlayarak düşüşün sebeplerini sıraladı.

Dünya genelinde 8'inci ABD'de ise JP Morgan'dan sonra 2'nci büyük banka konumunda olan Bank of America, yayınladığı raporla altın fiyatlarındaki sert düşüşün sebeplerini sıraladı.

NTV'de yer alan habere göre, Bank of America'nın (BofA) raporunda düşüşün nedenleri, "Dünyadaki merkez bankalarının altına fiziksel talebinin düşmesi, Covid-19 sebebiyle oluşan pandemide kişilerin tasarruf tedbirleri sebebiyle mücevher alımını azaltması ve yatırımcıların altın alma konusundaki ilgisizliği olarak sıralandı.

"MERKEZ BANKALARININ ETKİSİ"

Dünyadaki merkez bankalarının altın alımları piyasasının temelini oluşturduğunu belirten BofA, altına talebin "zayıfladığına" dair işaretler olduğunu söyledi.

Dünya Altın Konseyi de geçtiğimiz ay yayınladığı raporunda 2020 yılında bir önceki yıla göre merkez bankalarının yüzde 60 daha az altın aldıklarını belirtmişti.

MÜCEVHER ASTIŞLARINDAKİ AZALMA

Bank of America'nın raporunda Covid-19'un sebep olduğu pandemi sebebiyle kişilerin tasarruf tedbirlerini artırdığı belirtilirken Hindistan ve Çin'deki büyük mücevher şirketleri art arda yaptıkları açıklamalarda "Mücevher satışları hayal kırıklığı yaratıyor" mesajı verdi.

YATIRIMCI ALTIN ALMIYOR

Bank of America, altın fiyatlarındaki düşüşün son nedenini ise yatırımcının artık altına yönelmemesi olarak belirtti. Fiziksel piyasalarda altın satışının büyük bir azalma yaşadığını belirten BofA, geleneksel piyasalarda rüzgarın tersine esmeye başladığını söyledi.

BİDEN ETKİSİ

Özellikle ABD'de merkez bankasının olumlu yorumlarının ardından ABD doları ve hazine getirilerindelki artış ve ülkede açıklanan olumlu üretim verileri de altın fiyatlarında düşüşe neden olan diğer etmenlerden. Joe Biden'ın hayata geçirmeyi planladığı 1,9 milyar dolarlık teşvik paketi de kişilerin altına olan yöneliminin azalmasına neden oldu.

DÜŞÜŞE RAĞMEN YÜZDE 17 ARTIŞ BEKLENİYOR

Altının düşüş sebeplerini sıralayan Bank of America, bu sebeplere rağmen ons altının yılı 2 bin doların üzerinde tamamlayacağını tahmin ettiğini belirtti.

Spot piyasada 2020 yılında yüzde 22 artışla ilk kez 2 bin doların üzerini gören ons altın 2021'in ilk bölümüne düşüş trendiyle girerek yüzde 6 düşüşle bin 800 dolar seviyelerine gerilemişti.

Geçtiğimiz gün dünya piyasalarında bin 790 dolardan işlem gören ons altın ile ilgili BofA, altının 2020 yılına da zorlu bir süreçle başladığını, bu durumun toparlanacağını ve 2021 yılında altının ortama 2 bin 63 dolar seviyelerinde işlem göreceğini söyledi.

RAPORDA DİKKAT ÇEKEN DETAY

Bank of America tarafından yayınlanan raporda düşüşe sebep olarak "mücevher satışı, yatırımcıların altın almaması, biden etkisi" gibi birçok nedenin sıralanmasına rağmen koronavirüs aşısının bulunmasındaki etkinin raporda yer almaması dikkat çekti.

<p>FETÖ'nün kurulduğu 1967-1986 arasında, kadının adı ve yeri neydi? Kadını da çocuğu da kullanan FE

'FETÖ, elinin değdiği herkesi kategorize ediyor'

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü