• $8,4226
  • €10,0287
  • 495.189
  • 1387.42
14 Haziran 2021 Pazartesi 09:48 | Son Güncelleme:

Gram altının yerini yarım gram altın aldı! Altın fiyatlarındaki hareketlilik sürüyor

Gram altının yerini yarım gram altın aldı! Altın fiyatlarındaki hareketlilik sürüyor

Gram altın son dakika itibarı ile 500 liranın altına düştü. Çeyrek altın ise 816 liradan işlem görüyor. Ancak, pandemi yasaklarının gevşetilmesi ile düğün ve bağlı sektörlerde yaşanan hareketlilik kuyum sektörüne henüz yansımadı. Düğünlerde takı takmak isteyenler ise önce çeyrek altından gram altına, şimdi ise gram altından yarım gram altına yöneldi. İşte haberimizin detayları...

Altın fiyatlarındaki hareketlilik sürüyor. Gram altının 500 liranın altına düşmesine rağmen düğünlerde takı takmak isteyenler yarım gram altına yöneldi. Peki altın fiyatlarındaki son durum nedir? Gram altındaki düşüş devam edecek mi? Pandemi yasaklarının gevşetilmesi ile düğün ve bağlı sektörlerde yaşanan hareketlilik kuyum sektörüne henüz yansımadı. İşte haberimizin ayrıntıları...

Dünya gazetesinin haberine göre, çeyrek altının 850 liraya, gram altının 500 liraya dayanmasıyla birlekte takı takmak isteyenler yarım gram altına yöneldi.

Pandemi süresince döviz kurunda ve altın fiyatlarındaki hareketlilik sonrası yükselen fiyatların kuyum talebini baskıladığını belirten İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, "Çeyrek altın talebi neredeyse yok gibi. Çeyrek altın yerini gram altına bırakmıştı, şimdi yarım gramlık altınlar revaçta" dedi.

Pandemi yasakları boyunca nişan, düğün gibi organizasyonların düzenli yapılamadığını kaydeden Baransel, "Yasakların hafiflemesi ile kuyumcuların işlerinde bir kıpırdanma var. Ancak talepler değişti. Altının gramı 490 lira. 20 gramlık bilezikler yerini 7-10 gramlık bileziklere bıraktı. Bugün 10 gram bilezik dediğinizde 4 bin 500- 5 bin TL. Düşen alım gücüne karşı evlenen, nişan, sünnet yapan ailelere destek olmak isteyenler bütçelerine uygun seçeneklere yöneliyor" diye konuştu.

Kruvaziyer başta olmak üzere kente gelen turist sayısındaki azalmanın da sektörü olumsuz etkilediğini dile getiren Baransel, sektörün pandemi destekleri kapsamına alınması çağrısında bulundu. Konu ile ilgili İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile İzmir Ticaret Odası nezdinde yaptıkları girişimlerin sonuçsuz kaldığını belirten Baransel, "Kuyumcular dışında bu işin gümüşçüsü, imalatçısı, tamircisi, atölyecisi var. Kuyumcuların destek kapsamına alınmamasını anlayabiliyoruz. Ancak mesleki sınıflandırmayı belirleyen NACE kodları uyarınca tamirci, atölyeciler esnaf da desteklerden yararlanamadı. Sektörümüzün bu iş kolları desteklerden yararlandırılmalı" diye konuştu.

Kuyum imalatçısı Edip Çavuşoğlu da bilezik, tam ve yarım altın devrinin kapandığını, hatta fiyatı 850 TL olan çeyrek altın yerine gram ve yarım gramlık altınların takı olarak tercih edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Kuyumcular öyle ya da böyle ayakta kaldı ama bağlı iş kolları sıkıntı içinde. İlçeler dahil İzmir genelinde 3 bine yakın kuyumcu esnafı var. 60'ı Tezcan İşhanı'nda olmak üzere kent genelinde 300'ün üzerinde imalatçı, tamirci, atölye var. Her birinin yanında en az 3 kişi çalışıyor. Hiç bir destekten yararlanamayan bu esnafın mağduriyeti giderilmeli."

ALTIN FİYATLARINDA SON DAKİKA GELİŞMELERİ

GRAM ALTIN NE KADAR?

ALIŞ(TL) 496,78

SATIŞ(TL) 496,87

ÇEYREK ALTIN KAÇ TL?

ALIŞ(TL) 795,00

SATIŞ(TL) 815,00

YARIM ALTIN FİYATI

ALIŞ(TL) 1.590,00

SATIŞ(TL) 1.629,00

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR OLDU?

ALIŞ(TL) 3.180,00

SATIŞ(TL) 3.250,00

<p>Muğla'nın Marmaris ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Amutalan Mahallesi'ndeki ormanlık al

Marmaris'te orman yangını büyüyor

Ünlü isimlerden anlamlı hareket... Yanan ormanları ağaçlandırmak için gelirlerini Tema Vakfı'na bağışladı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Temmuz 2021)

Dokumacı kuşların sanat eseri gibi yuvaları büyük ilgi görüyor