İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.8228
  • 5.6534
  • 200.26
  • 102.466
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

'Altın fiyatlarında yükseliş kısa süreli olabilir'

Altın fiyatları son dönemin 'altın' çağını yaşarken Duke Üniversitesi Profesörü Campbell Harvey'den ilginç bir yorum geldi. Harvey, altın fiyatlarının zaten yüksek seviyede olduğunu ve bundan sonraki dönemde aşağı yönlü hareket edebileceğini öne sürdü.

x

Altın fiyatlarında hızlı yükseliş sürerken, gelecek tahminlerine ilginç bir yorum ekledi. Duke Üniversitesi Profesörü Campbell R. Harvey, altın fiyatlarının zaten yüksek seviyede olduğunu ve bundan sonraki dönemde aşağı yönlü hareket edebileceğini öne sürdü. 
  
'FİYATLAR ZATEN YÜKSEK'

Uluslararası emtia piyasalarını yakından takip eden Harvey, "Altın fiyatlarının tarihsel seyrine bakarsak, zaten fiyatları yüksek seviyede. Bunun bundan sonraki dönemde daha çok aşağı yönlü seyir izlemesi olasılığı daha fazla. Bu durumda önümüzdeki dönemde altın fiyatlarında yeniden 1600 dolarlara çıkıştansa 800 dolar seviyesi çok daha yüksek bir olasılık" öngörüsünde bulundu.

ENDİŞE ARTTIKÇA YÜKSELİYOR

Altının bu yıl, bazı yatırımcıların metalin değer koruma niteliğine olan güvenlerini yitirmesiyle birlikte yüzde 19 düşüş kaydettiğini belirten uzman, şunları söyledi: "Benim düşüş tahminimi etkileyen bazı faktörler var. Altın fiyatları genel olarak endişenin artmasıyla yükseliyor. Altının 1900 dolar seviyelerini görmesi daha çok insanların ABD'nin Japonya'dakine benzer bir kapana kapandığına dair endişelenmesi, Avrupa'nın neredeyse dağılmanın eşiğine gelmesindendi." 

'KORKU ÜSTÜNE KURULU TİCARET'

Yakın zamanda ABD 'deki ekonomik verilerin ABD Merkez Bankası'nın tahvil alımından çıkış programına uygun bir şekilde gelmesine atıfta bulunan Harvey, şu değerlendirmeyi yaptı. "Bana göre, biz korku üstüne kurulu bir ticaret içerisindeyiz. ABD ekonomisi büyüyor ve AB ekonomisinin düzelmeye başladığına ilişkin bazı işaretler var. İkincisi de, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomilerden altına olan talebin artmasıyla altın fiyatlarında yükseliş görülebilir." AA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
CHP´den aday gösterilmeyen ve önceki gün yurt dışına çıkmaya çalışan ancak, yurt dışına çıkış yasağı

Eren Erdem´den bomba Kılıçdaroğlu itirafı!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

'Bayrama kadar 860 milyon lira destek vereceğiz'

Dünya Kupası'na katılan 32 takımın kadroları

En Çok Okunanlar