• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
20 Aralık 2020 Pazar 11:07 | Son Güncelleme:

Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi? Gram altında son dakika gelişmesi?

Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi" Gram altında son dakika gelişmesi"

Gram altın ve çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi? Altın fiyatları yükselecek mi? Altında beklentiler neler? sorularına yanıt arayan vatandaşlar Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararını beliyor. MB'nin kararı öncesi gerileyen döviz fiyatlarına paralel olarak 461 liraya kadar düşen gram altının ABD'den gelecek teşvik paketi haberleriyle orantılı yukarı yönde bir hareketlilik kazanması bekleniyor. Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar bu yöndeki yatırımlarını yönlendirmek amacıyla rakamlardaki son dakika değişimlerini yakından takip ediyor. Peki, Cumhuriyet, Ata, Yarım, Çeyrek ve Gram altın fiyatları ne kadar, kaç TL? İşte İşte 20 Aralık güncel altın fiyatlarındaki son durum...

Gram altın haberleriyle ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip edilmeye devam ediliyor. Vatandaşlar, "Gram altın ve çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi? Altın fiyatları yükselecek mi? Altında beklentiler neler?" sorularına arama motorlarında yanıt arıyor. Geçtiğimiz hafta 461 liraya kadar gerileyen gram altında önümüzdeki hafta yukarı yönde bir hareketlenme olacağı belirtiliyor. İşte 20 Aralık güncel altın fiyatlarındaki son durum...

GRAM ALTIN NE KADAR?

Altının gram fiyatı 20 Aralık 2020 itibarı ile 461 lira seviyesinden işleme alınıyor. 

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Hafta kapanışında çeyrek altın alış fiyatı 748 TL olurken satış fiyatı ise 755 liradan konumlandı.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ TL?

Ons altındaki artışla birlikte 3 bin liranın üzerindeki konumunu sağlamlaştıran cumhuriyet altını ise 3.123,00 liradan işlem görüyor.

GRAM ALTIN 500 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKACAK MI?

Analistler, yeni tip koronavirüs salgınında ikinci dalga endişelerinin altının ons fiyatını son 8 yılın en yüksek seviyelerinde tutmaya devam ettiğini söyledi. Altın fiyatlarındaki yükseliş, Fed’in genişlemeci para politikası sürdüğü müddetçe devam edeceğini belirten analistler altın fiyatlarının önümüzdeki 6-9 ay içerisinde ons başına 2.000 doların üzerine çıkabileceğini vurguluyor. Aralık ayının sonlarına doğru yükseliş trendinde olabileceği düşünülüyor. Aralık ayında gelecek haberlere göre de altın fiyatlarının şekil alabileceği güçlü değerlendirmeler arasında. Bir başka uzmana göre ise, kurun frenleyici etkisinden dolayı gram altında 500 TL’leri görmemiz erken dönemde olmayabilir.

"HER YÜKSELİŞ BİR SATIŞ FIRSATI OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR"

Stratejist Yeliz Karabulut katıldığı canlı yayın programında ons altında farklı bir fiyatlama olduğuna dikkat çekerek, "Özellikle koronavirüs aşısı haberleriyle birlikte ons altın fiyatları bu 2000 dolardan aşağı yönlü bir hareketin olduğunu görmüştük. Açıkça söylemek gerekirse altın fiyatları için her yükseliş hareketinin bir satış fırsatı olarak değerlendirildiğini düşünüyorum" dedi.

"KRİTİK NOKTALARDAYIZ"

Altın fiyatları için kritik noktalarda olunduğunu belirten Karabulut, "1847 dolar seviyesinde 20'lik hareketli ortalama, 1866 seviyesinde de 50'lik hareketli ortalama söz konusu. Bu seviyelere geldikçe bir satış baskısının olabileceğini düşünüyorum. Ons altın fiyatlarında 1800 dolar seviyesinin kırılma

FED AÇIKLAMASIN SONRASI ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELME OLACAK MI?

Gedik Yatırım'ın analizinde, Brent petrolün 51 doların üzerinde işlem gördüğüne işaret edilerek, şöyle denildi:

ABD'de teşvik paketine dair ise sona yaklaşıldığı algısı piyasalara yansıtılmış durumda. Bu gelişmeler ışığında altın fiyatlarında da hareketlilik olacak.

Ancak, virüsün devam etmesi ve ikinci dalganın hızla yayılması bir yandan da tedirgin edici, bu durum piyasalarda zaman zaman sert hareketlere neden olabiliyor.

Ons altın fiyatları Fed'den destek buldu. Dün akşam, Fed yılın son toplantısını gerçekleştirdi. Beklentiler doğrultusunda faizlerde değişikliğe gidilmedi.

Powell açıklamalarında, ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerini ekledi. Aşılamanın başladığını ancak ilk olarak etkisinin gelecek yılın ilk çeyreğinde, ekonomideki güçlenmenin ise ikinci çeyreğinde beklediğini ifade etti.

Virüsün seyrinin ekonomideki görünümü değiştirebilme riskinin olduğunu da belirtti. Teşvik paketi için sona yaklaşılıyor algısı piyasalara verildi.

Kısacası, altın için sınırlı pozitif bu görünüm, bu sabah altının yatay seyrine neden oluyor. Bugün ABD'den ikincil düzey veriler açıklanacak. Verilerin etkisi altın üzerinde sınırlı kalabilir.

ALTIN FİYATLARI İÇİN DİKKAT ÇEKEN UYARI

ABD tarafından gelebilecek teşvik beklentileri altın fiyatları için kısa vadede yukarı yönlü hareketi desteklemesi beklenirken, koronavirüs aşısı uygulamalarından gelebilecek olumlu haberler ise altın fiyatları için aşağı yönlü baskılayıcı unsur olarak dikkat çekiyor.


Haberin Özeti

Gram altın, çeyrek altın, altın ONS fiyatlarına ilişkin ilgi sürüyor. ABD'de açıklanması beklenen koronavirüs teşvik paketi ve koronavirüs aşı çalışmalarına ilişkin gelişmelerin, altın fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor.

18 ARALIK ALTIN FİYATLARI
• Gram altın: 464,71 TL
• Çeyrek altın: 760,10 TL
• Altın ONS: 1.886,23 dolar
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti