• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
3 Şubat 2021 Çarşamba 18:27 | Son Güncelleme:

Çeyrek altın fiyatları son durum nedir? 3 Şubat altın fiyatlarında düşüş devam ediyor mu?

Çeyrek altın fiyatları son durum nedir" 3 Şubat altın fiyatlarında düşüş devam ediyor mu"

Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar yatırımcısı tarafından yakından takip ediliyor. Uzun süredir yükselişte olan altın fiyatlarında düşüşler yaşanmaya başlandı. Koronavirüs salgını, bundan önceki diğer birçok ekonomik "fırtına" gibi, yatırımcıların risklere karşı önlem almaları için geleneksel bir araç olan altın fiyatlarındaki artışı önemli ölçüde teşvik etti. Analistlerin tahminlerine göre, kıymetli altın fiyatların düşüşü devam edeceği yönünde. Peki çeyrek, gram altın fiyatlarında son durum nedir?

Altın, KOVID-19"un küresel ekonomiye getirdiği riskler ve düşük faiz oranı sayesinde 2020"nin en karlı varlıklarından biriydi. Ağustos 2020"nin başlarında altın fiyatları, ons başına 2.067 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış, ardından yeni yılla birlikte bir kaç haftadır gerilemeye başladı. Peki altın fiyatları ne olacak? 3 Şubat çeyrek, gram altın fiyatları ne kadar oldu? Altın fiyatları düşmeye devam edecek mi?

Altın, son 10 yıldaki en kötü Ocak ayı performansından sonra Şubat ayına yükselişle başlayan altın fiyatları öğle saatlerinde sert düştü. Güne satış fiyatı 428,44 lira ile başlayan gram altın 422 lira civarlarında fiyat belirliyor.

Altın fiyatları son durum ne olacak araştıran yatırımcılar, Fed"in sabit faiz kararının ardından doların güçlenmesiyle birlikte düşen altın fiyatlarının ne zaman yükseleceğini merak ediyor. Son 10 yılda en kötü performansını geçtiğimiz Ocak ayında yapan altın fiyatları Şubat ayına yükselişle başlamıştı. Bu sabah güne 428,44 lira ile başlayan gram altın 422 lira civarlarında fiyat belirliyor.

Gram altın son 6 ayın en düşük seviyesinde seyrederken, gümüş fiyatları güçlendi.

BİR GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın yeni güne yüzde -0,36 hareketle başlayarak satış fiyatını 428 lira civarında belirlemişti. Altının ons fiyatındaki hareketliliğe karşın dolar kurundaki dalgalanma ile dengelenen gram altın satış fiyatı güncellendi ve altın sert düştü. Gram altın fiyatı şu an 422 lira civarında fiyat belirliyor!

GRAM ALTIN SATIŞ FİYATI: 422,72 TL

GRAM ALTIN ALIŞ FİYATI: 422,63 TL

BİR ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Altın fiyatları bu haftaya ons fiyatındaki ani hareketlilikle başladı. Bugün güne

709 lira satış fiyatı ile başlayan çeyrek altın fiyatları yüzde -1,55 düşüşe geçerek, 700 liranın altına düştü.

ÇEYREK ALTIN SATIŞ FİYATI: 699,00 TL

ÇEYREK ALTIN ALIŞ FİYATI: 688,00 TL

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Altın fiyatları yükselecek mi araştırması yapan yatırımcılar, uzmanların güncel altın yorumlarını araştırıyor. Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy yaptığı açıklamada dolar /TL kurunu değerlendirerek, güncel altın fiyatlarının dolar/TL kurunun 7.35 TL seviyelerini test etmesi halinde gram altında 439 TL kanalının yukarı yönlü dışına çıkması beklenebileceğini paylaştı.

GÜNCEL ALTIN GRAFİĞİ

Yatırımcılar uzmanların altın fiyatları tahminlerini araştırırken, teknik sıkışma iyice belirginleşti. 1875 altında baskılı görüntü beklemeye devam. 1845 gün içi destektir.1845"in altında dip seviyemiz olan 1830 bakılabilir.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayıları, ABD"nin teşvik paketine ilişkin belirsizlikler ve Çin kaynaklı likidite endişeleri risk algısını yükseltirken; altının ons fiyatı gün içerisinde en yüksek 1854 dolar seviyesini, en düşük ise 1839 dolar seviyesini gördü. Ons altın şu dakikalarda ise yüzde 0.48 oranında düşüşle 1850 dolardan işlem gördü.

ALTINDA BU SEVİYELER YÖN BELİRLEYİCİ OLACAK

Son dönemde vaka sayılarında görülen rekor seviyeler ve tedbirlerdeki sıkılaşmanın devam etmesi salgın kaynaklı endişeleri ön planda tutuyor. Bu taraftaki endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, hem bu mevcut endişeler hem de aşı tedariki konusunda yaşanan sıkıntılar riskli varlıklarda son günlerde satış baskısının artış kaydetmesine neden oldu.

Belirsizliklerdeki artış ocak ayının ilk haftasından sonra doların küresel çapta bir miktar toparlanma kaydetmesine neden oldu. Yine Avrupa’da salgın konusunda kötümser tablonun devam etmesi ve tedbirlerin ekonomik görünümü baskılaması da euronun değer kaybetmesine ve dolar endeksinin yükselmesine sebep oldu. Küresel dolar endeksinin toparlanmasına bağlı olarak ons altında ocak ayı içerisinde düşüşler yaşandı.

Son dönemde ons altının sıkışık bir seyir izlediği görülüyor. Salgın kaynaklı gelişmeler ve doların küresel çaptaki seyri kısa vadede ons altın üzerinde etkili olmaya devam edecektir. Aynı zamanda ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketine ilişkin süreç de önemini korumaktadır. İlerleyen günlerde teşvik paketinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi ve teşvik beklentilerinin gücünü koruması ons altında toparlanma çabasının güç kazanmasına katkı sağlayabilir.

Düşük faiz ve bol likidite ortamının uzun bir süre korunması öngörülürken, artan likiditenin orta vadede doları baskıladığı ve ons altında tekrar yükselişlerin yaşandığı izlenebilir. Mevcut durumda 100 günlük üssel ortalaması (1865 dolar) ile 200 günlük üssel ortalaması (1822 dolar) arasında sıkışma alanı içerisinde fiyatlanan ons altında kırılma yönünde hareketler hız kazanabilir. Mevcut durumda teknik görünüm bir miktar zayıf seyrederken, 200 günlük üssel ortalama (1822 dolar) altında satış baskının artış kaydettiği ve 1790 - 1764 – 1745 dolar ve 1690 dolar seviyeleri gündeme gelebilir. Dolar endeksinde zayıflamanın yaşanması ve ons altında 100 günlük üssel ortalama (1865 dolar) üzerinde tutunmanın sağlanması durumunda yükselişler yeniden güç kazanabilir. Bu durumda 1890 - 1917 – 1933 dolar ve 1960 dolar seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Ancak sıkışma alanı içerisinde kalındığı sürece kısa vadede temkinli hareket edilmesi ve kırılma yönünde hareketlerin hız kazanabileceğinin göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır.

Ekonomide yeni döneme ilişkin verilen güçlü mesajlar, TCMB"den gelen güçlü faiz artırımı ve normalleşme adımları Türk Lirası’nı destekleyen temel gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor. TCMB’nin güçlü duruşunu korumaya devam ettiği görülürken, dün gerçekleşen yılın ilk Enflasyon Raporu toplantısında TCMB Başkanı Naci Ağbal, sıkı duruşun kararlılıkla korunacağına ilişkin mesajlarını yineledi. Yurt içinde TCMB’ye ve ekonomiye yönetimine olan güven ortamı güç kazanırken, yurt içindeki bu olumlu havanın devamlılığı ilerleyen süreçte başta Türk Lirası olmak üzere gram altının seyri üzerinde belirleyici olacaktır. Yurt içinde atılabilecek reform adımları ve dış ilişkilerdeki seyir fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır.

Tüm bu gelişmelerin yanında salgın kaynaklı endişeler ve küresel riski iştahının seyri gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde etkili olacağından bu taraftaki gelişmeler de takip edilmelidir. Risk iştahındaki zayıflama gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde bir miktar baskı oluşturacağından bu durumda TL’de de sınırlı kayıplar gündeme gelebilir. Kasım ayında yaşanan sert düşüşlerin yaşandığı gram altında Türk Lirası’ndaki değer kazanımlarının genel olarak devam etmesine ve ons altındaki dalgalı seyre bağlı olarak aşağı yönlü trendin korunmaya devam ettiği görülüyor. Kasım ayı başından bu yana geri çekilmelerin yaşandığı ve zayıf bir görünümün etkili olduğu gram altında, Dolar/TL kuru ve ons altındaki fiyatlamalar belirleyici olacaktır.

Kısa vadeli üssel ortalamaları altında seyreden gram altında TL’deki değer kazanımlarının devam etmesi durumunda son dönemde yakından izlenen 200 günlük üssel ortalama (431,58 TL) kısa vadede destek olarak önem taşımaktadır. 200 günlük ortalama altında teknik olarak satışların hız kazanabileceği gram altında 422,05 TL – 412,40 TL ve 401,22 TL seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 22 günlük üssel ortalama (444,15 TL) üzerinde tutunmanın sağlanması kısa vadede yükselişlerin devamlılığı açısından önem taşımaktadır. Ortalama üzerinde 453,50 TL – 466,18 TL ve 477,50 TL seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır.


Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti