• $9,3107
  • €10,8612
  • 532.761
  • 1433.61
15 Mart 2021 Pazartesi 10:43 | Son Güncelleme:

Altın fiyatları için yukarı yönde eğilim sürüyor! Gram altında ibre tersine döndü!

Altın fiyatları için yukarı yönde eğilim sürüyor! Gram altında ibre tersine döndü!

Altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi? Gram altındaki hareketlilik nedir? Altın fiyatlarındaki son dakika gelişmeleri neler? sorularına yanıt arayan yatırımcı vatandaşlar özellikle son dakika gram altın haberlerini yakından takip ediyor. Altın fiyatları için yukarı yönde eğilimin sürdüğünü belirten Yatırım Danışmanı Eda Karadağ, "Biz bunu ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıklamalarında net bir şekilde görüyoruz. Dolayısıyla bu durum doların güçlenmesini zorlaştıracağından haliyle altın fiyatları için yönün tekrar yukarı olabileceği sinyalini veriyor" dedi. İşte 15 Mart güncel altın haberleri...

Gram altınla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. ABD'deki teşvik paketinin açıklanmasının ardından altın fiyatları için yukarı yönde bir hareketten ziyade bir miktar gevşeme oldu. Peki altın fiyatları yükselişini sürdürecek mi? Gram altındaki hareketlilik nedir? Altın fiyatlarındaki son dakika gelişmeleri neler? Altın haberlerini yakından takip eden vatandaşlar güncel altın haberlerini anbean yakından takip ediyor. Yatırım Danışmanı Eda Karadağ, "Altın fiyatları için yön tekrar yukarı olabilir" açıklamasında bulundu. İşte 15 Mart güncel altın haberleri...

A Para'da önemli açıklamalar yapan Karadağ, son dönemde ons altın fiyatları özelinde ABD tahvil faizleri, teşvik paketi ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararının takip edildiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"ECB'nin faiz kararı zaten piyasaların beklentisi doğrultusunda gerçekleşti. Dolayısıyla fiyatlamalar üzerinde etkisi sınırlı kaldı"

"ONS ALTIN FİYATLARI İÇİN CİDDİ BİR BASKI OLUŞTURMADI"

Avrupa tarafının risklere dikkat çekerek elindeki tüm araçları kullanacağını vurguladığını belirten uzman isim, "Ayrıca varlık alımlarını yılın ikinci yarısından itibaren hızlandırabileceklerini ifade ettiler. Dolasıyla ons altın fiyatları için ciddi bir baskı oluşturmadı" dedi.

"TEŞVİK PAKETİNDE BEKLENTİNİN BİTMESİYLE ALTIN FİYATLARI KAR SATIŞI YEDİ"

Teşvik paketinin ise ABD Başkanı Joe Biden'ın görevi devralmadan önce beklendiğini ifade eden Karadağ, "Kısa vade içerisinde hayata geçirilmesi bekleniyordu. Ancak çok fazla sekteye uğradığı için en sonunda paket yasalaştı. Bu paket belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla piyasalar rahatladı. Altın fiyatları için yukarı yönde bir hareketten ziyade bir miktar gevşeme oldu. Zaten altın fiyatları zamanında bu paketi fiyatladığı için beklentilerin bitmesi ve gerçekleşmesiyle beraber bir miktar kar satışı oldu" dedi.

"TAHVİL FAİZLERİNİN YÜKSELMESİYLE ALTIN FİYATLARI YÖNÜ AŞAĞI ÇEVİRDİ"

Karadağ, geçen haftalarda ABD tahvil faizlerinin son 1 yılın en yüksek seviyelerine çıktığını belirtti. Uzman isim, "Bununla beraber ons altın fiyatları 1700 dolar kritik seviyenin altına doğru bir hareket sergiledi. Özellikle ABD'de ihalelere gelen talep yüksek olunca tahvil faizlerindeki yükseliş törpülendi. Bu durum ons altın fiyatlarının 1700 dolar seviyesinin üzerinde hareketini destekledi. Dolayısıyla altın, 1700 dolar seviyesinin üzerinde çok güçlü olmayan bir seyir izliyor" dedi.

"KISA VADEDE 1700 DOLAR SEVİYESİNİN ALTINA DOĞRU BİR HAREKET OLUŞABİLİR"

İlerleyen günlerde ons altın tarafında bir miktar 1700 doların altına doğru bir hareket oluşabileceğini öngören Karadağ, "Bu doğrultu da 1685-1675 aşağıda altın için izleyeceğim destek alanlarım. Bu alanlara kadar olası bir satış dalgası sonrasında tepki alımları görülebilir" dedi.

Karadağ, "Sonuçta her ne kadar tahvil faizlerinde yukarı yönde bir hareket olsa da zaman zaman beklentilerin üzerinde veriler de olsa hala ABD ekonomisine dair olumlu bir beklenti yok" diye konuştu.

"ALTIN FİYATLARI İÇİN YÖN TEKRAR YUKARI OLABİLİR"

Uzman isim, "Biz bunu ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıklamalarında net bir şekilde görüyoruz. Dolayısıyla bu durum doların güçlenmesini zorlaştıracağından haliyle altın fiyatları için yönün tekrar yukarı olabileceği sinyalini veriyor" dedi.

"KISA VADEDE TEKNİK ZAYIFLADI"

Karadağ, piyasadaki dinamiklerim, Avrupa tarafının, ekonomik koşulların olmak üzere bunların hepsinin bir sepette toplandığını belirterek, "Sadece ABD tarafına bakıp altın fiyatları yorumu yapmanın ben yanlış olacağını düşünüyorum. Sonuç olarak altın fiyatları için kısa vadede teknik zayıf ancak orta ve uzun vadede yönün biraz daha yukarı olduğunu ben düşünüyorum" diye konuştu.

GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatları 15 Mart Pazartesi yani bugün güne yukarı yönlü seyirle başladı. Serbest piyasada saat 07.00'de kaydedilen verilere göre gram altın 420 lira alış ve 422 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Çeyrek altın fiyatları da tıpkı gram altın fiyatları gibi güne yukarı yönlü seyirle başladı. Saat 07.00'de kaydedilen verielre göre çeyrek altın 15 Marta Pazartesi günü 672 lira alış ve 682 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

SPOT ALTIN TL/GR FİYATI

420,22

420,31

ALTIN/ONS ($) FİYATI

1.727,70

1.727,98

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

2.689,43

2.740,28

YARIM ALTIN FİYATI

1.340,51

1.374,41

ZİYNET ALTINI FİYATI

2.689,43

2.740,41

ATA ALTIN FİYATI

2.780,46

2.850,78

14 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

230,43

278,27

22 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

380,47

409,18

Analistler, tahvil faizlerindeki yükselişin ve bu paralelde dolar talebinin artmasının altının ons fiyatında satış baskısı yarattığını belirterek, yurt içinde ise dolar kurundaki yükselişin altın fiyatlarını desteklediğini bildirdi.

Bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası (BoE), Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları ve tahvil piyasasına yönelik sözle yönlendirmelerin emtia piyasalarının yönü açısından belirleyici olacağını kaydeden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.700 doların destek, 1.730 doların direnç konumunda olduğunu söyledi.

Ahlatcı Yatırım'ın bülteninde, "Yılbaşından beri yükselişini sürdüren Brent Petrol'de geçtiğimiz hafta 70 dolar seviyesi test edilirken bu seviyenin aşılmadığı görüldü. ABD'de açıklanan salgın destek paketinin talep bazlı Brent Petrol'e pozitif bir etkisinin olabileceği beklentisi oluşuyor. Ayrıca, çeşitli finansal kuruluşlar Brent Petrol yıl sonu beklentilerini revize etmeye başlarken yıl sonu petrol fiyatının 70 dolar olacağı yönünde fikir birliğinin oluştuğu görülüyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 69.40 dolar ve 69.65 dolar direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 69.10 dolar ve 68.80 dolar destek seviyeleri önem arz ediyor" denildi ve altın fiyatlarına ilişkin de şu değerlendirme yapıldı:

<p>Afganistan'da yönetimi ele geçiren  taliban dünya gündeminden düşmüyor. Şimdi ise bir taliban val

Afganistan'ı haritada bulamadı

Dağlık bölgede zorlukları göze alıp Cumhurbaşkanı Erdoğan için topladı!

Özdemir Bayraktar son yolculuğuna uğurlandı

8 bin yıl öncesine ait! Yassıtepe höyüklerindeki kazıda bulundu