• $ 6,8685
  • € 7,8321
  • 399.205
  • 117741
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
19 Ekim 2017 Perşembe 18:26 | Son Güncelleme:

‘Allah razı olsun TKDK’dan’

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ahmet Antalyalı, süt sığırcılığı, besicilik, manda yetiştiriciliği, kaz yetiştiriciliği gibi destekleri bulunduğunu, işleme ve pazarlama alanında da destekler sunduklarını belirterek, "2011-2016 döneminde yaptırmış olduğumuz projelerle işletmelerde 57 bin kişinin çalışmasını sağladık." dedi.

Ahmet Antalyalı, yaptığı açıklamada, 2011 yılından itibaren 10 bin 600 projeyle kırsal alanda yatırımcının hizmetinde olduklarını söyledi.Bir süre önce yeni proje dönemini kapattıklarını dile getiren Antalyalı, "560 milyon lira civarında hibe vereceğiz. 1 milyar 100 milyon liralık yatırıma tekabül eden projeleri aldık." diye konuştu.

Ahmet Antalyalı: Hibe desteği genişleyecek

Milyonluk yatırıma TKDK'dan dev destek

 
 

Desteklemeye hak kazananlarla en kısa süre içinde sözleşme imzalayacaklarını ifade eden Antalyalı, "Bunlar özellikle et, süt, su ürünleri işleme ve soğuk hava deposu tesisleri. Yani entegre tesisler." dedi.

Yatırımların bir an önce gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Antalyalı, şunları kaydetti:

"Kalkınmamız için bu yatırımların gerçekleşmesi lazım. Üretimimizi daha fazla artırmamız lazım. Bunu da el birliğiyle yapacağız. Devlet olarak biz vatandaşımızın yanındayız. Türkiye genelinde 2011-2016 yıllarında yaptırmış olduğumuz projelerle işletmelerde 57 bin kişinin çalışmasını sağladık. Süt sığırcılığı, besicilik, manda yetiştiriciliği, kaz yetiştiriciliği gibi hayvancılık alanında pek çok desteğimiz var. İşleme, pazarlama alanında desteklerimiz bulunuyor."

TKDK'dan 2015 yılında 1 milyon 806 bin lirası hibe olmak üzere 3 milyon 41 bin lira destek alarak 160'a yakın büyükbaş hayvanın bulunduğu bir çiftlik kuran Çetin Duyguluoğlu da süt üreterek yerel işletmelere verdiklerini söyledi. Duyguluoğlu, "Sütümüzden künefe peyniri yapılıyor. Türkiye'deki 15 künefeden biri bizim ürettiğimiz sütten yapılıyor." dedi.  

ALLAH RAZI OLSUN TKDK’DAN

Yatırım desteği ilan işletmeci ise “Dosyamızı aldılar incelediler bize kredi verdiler. İnşaat makine ve hayvan için. Biz tesadüfi olarak geçtiğimiz bir yerden Türkiye'de kaliteli, modern Avrupa standartlarında bir yere sahip olduk”  dedi (AA)

TKDK'dan büyük hibe desteği

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun İl Koordinatörlüğü'nü ziyaret etti. TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun tarafından karşılanan Vali Sarıfakıoğulları, Kurum çalışmaları hakkmda bilgi aldı. 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun IPARDI Programı kapsamında yaklaşık 40 Milyon TL’lik yatırımı Giresun'a kazandırdığım ifade eden Kurşun, 2013-2016 yıllarım kapsayan 4 yıl içinde besicilik, et tavukçuluğu, arıcılık, 
su ürünleri işleme, tıbbı ve aromatik bitkileri işleme, fındık kırma, ceviz kırma ve paketleme tesisleri, mermer atölyesi, fındık ve pestil-köme işleme ve paketleme, restoran ve konaklama tesisi olmak üzere toplamda 92 projeye 15 Milyon 489 Bin TL hibe desteği sağlandığını, IPARD II Programının ilk çağrısında ise toplam yatırım tutarı 17 milyon 648 bin TL olan 34 proje için sözleşme imzaladıklarım dile getirdi. İlk çağrıda verilecek 10 Milyon TL hibe tutarının yanında, ikinci çağrıda 5 Milyon TL hibe tutarına sahip 4 proje başvurusunu kabul ettiklerini belirten Kurşun, toplamda verilen ve verilecek olan hibe miktarının gelecek yılın sonunda 30 Milyon TL'yi bulacağını ifade etti. 

Toplam yatırım tutarı yaklaşık 68 Milyon TL olan projeleri Giresun'a kazandıracaklarım söyleyen Kurşun; İlin IPARD hibe fonlarından daha fazla istifadesi için, hayvancılık sektöründe ilgili STK'lar ile birlikte sahil hayvancılığının disipline edilmesi adına 10 başlık süt, 30 başlık besi hayvancılığı için ortak proje üzerinde çalışıldığı ve Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk İlçelerinde planlı hayvancılık bölgeleri tesis etme imkanlarım değerlendirdiklerini, yayla evleri yapılırken en az 5 odalı butik işletmeyi hedefleyen planlamanın yaylalarda turizm yatırımlarım artıracağı, kamu kurumlarının ilerleyen çağrı dönemlerinde güneş enerjisi santrallerinde %100 hibe ile yararlanabileceği konusunda da bilgiler verdi. Ayrıca ilde yatırım arazisi bulma noktasında sıkıntı yaşandığım, arsa temini ile ilgili neler yapılabileceği konuları da istişare edildi. 

Kurumun sağladığı hibe destekleri ile ilin sosyal ve ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağladığını belirten Vali Sarıfakıoğulları, IPARD hibe desteğinden faydalanan işletme ve tesislere birlikte ziyaret gerçekleştirebileceklerini dile getirdi.

BAŞVURU SONA ERDİ 

Yapılan açıklamaya göre; " Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, (TKDK), IPARD II Kırsal Kalkınma Fonları kapsamında 12 Haziran 2017'de ilan ettiği mandıralar, kesimhaneler, kırmızı et ve kanatlı eti işleme ve parçalama tesisleri, soğuk hava depolan ile meyve sebze işleme paketleme tesislerinin desteklenmesi konularını kapsayan proje kabul süreci 13 Ekim 2017' de sona erdi. Söz konusu proje çağrısı kapsamında TKDK Hatay İl Koordinatörlüğü, meyve kurutma, soğuk hava deposu ve paketleme ile süt işleme tesisi yatırımları konularında 13 milyon liralık yatırım projesi aldı. Projelerin incelenmesinin ardından yatırımlara başlanacaktır. 

TKDK'nın bir sonraki proje çağrı ilanına Kasım 2017 de çıkması planlanmakta olup, söz konusu proje çağrı ilanında süt ve besi hayvancılığı ile çiftlik faaliyetleri yatırımları çerçevesinde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, kurutma ve paketleme tesisleri, fide-fidan, süs bitkisi yetiştiriciliği, seracılık, arıcılık, Hatay'a özgü yöresel ürünler üretim tesisleri ile zanaatkarlık, su ürünleri yetiştiriciliği, kırsal turizm, makine parkları, yenilenebilir enerji tesislerine hibe destekleri kapsamında olacaktır. İde yatırım yapmayı düşünen tüm girişimcilerin TKDK Hatay 1 Koordinatörlüğü'nü ziyaret etmeleri, tanıtım ve sektör toplantılarına katılmaları gerekmektedir. Ayrıca iletişim için; kuruma ait 0326 225 12 23-33,444 8 535 nolu Yardım Masası hatlarını arayabilir, tamamlanmış proje örneklerini ve yatırımcılarla yapılan röportajları güncellenen sayfa http://hatay.tkdk.gov.tr 'den takip edebilirsiniz." denildi

Tavukçuluk hibe desteği nasıl alınır?

Ahmet Antalyalı projeleri...

Kimlere hibe var?

 

 
 
 
Kastamonu'da yamaçtan düşen vatandaş Hava Kuvvetleri helikopteriyle kurtarıldı

Kastamonu'da yamaçtan düşen vatandaş Hava Kuvvetleri helikopteriyle kurtarıldı

15 Temmuz 2020 burç yorumları! Hangi burçlar güne enerjiyle başla

15 Temmuz 2020 burç yorumları! Hangi burçlar güne enerjiyle başlayacak?

Gölde kaybolmuştu... Amerikalı oyuncu Naya Rivera'nın cesedi bulundu!

Gölde kaybolmuştu... Amerikalı oyuncu Naya Rivera'nın cesedi bulundu!

Bakan Soylu, Rize'de sağanağın etkili olduğu alanda incelemede bulundu:

Bakan Soylu, Rize'de sağanağın etkili olduğu alanda incelemede bulundu: