• $7,889
  • €9,2922
  • 481.922
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Haziran 2020 Cumartesi 02:42 | Son Güncelleme:

Akkuyu NGS'de ikinci ünitenin temeli atıldı

Akkuyu NGS'de ikinci ünitenin temeli atıldı

Enerji Bakanı Dönmez, Akkuyu NGS'de birinci üniteyi 2023'te devreye alacaklarını belirterek, “İkinci ünitenin de temeli atıldı. O da birinci üniteyi takip eden 1 yıl içinde devrede olacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) birinci üniteyi 2023’te devreye almayı hedeflediklerini belirterek, “İkinci ünitenin de temeli atıldı. Birinci ünite devreye girer girmez inşallah takip eden bir yıl içinde de ikinci üniteyi devreye almayı planlıyoruz” dedi.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜSÜ

Dönmez, santrale yaptığı ziyarette, inşaat çalışmalarını inceledi. Dönmez, 2018’de Akkuyu NGS’nin temelinin atıldığını söyledi. Bakan Dönmez, sahadaki gelişmeleri yerinde incelemek istediklerini ifade ederek, “Bugün önemli aşamalardan birini de görme imkanı bulduk. Büyük bir vinç yardımıyla, ‘ekstra güvenlik kabini’ olarak adlandırılan kabinin zarfını yerleştirme işlemi başlayacak. Yaklaşık 300 tonluk son derece kritik bir malzeme. Başından beri söylüyoruz, Türkiye’de yapılan nükleer güç santrali şu anda dünyadaki en güçlü, güvenlik tarafı en kuvvetli nükleer güç santrallerinden, projelerinden bir tanesi” dedi.

Bakan Dönmez, santrali ziyaret ederek, çalışmaları inceledi.

MESLEK LİSELERİNDE NÜKLEER EĞİTİMİ 

Bakan Dönmez, şöyle devam etti: “4 ünitenin de inşaatı başladığında sahada 15-16 bin civarında insanımız çalışacak. Ara elemanların buradaki meslek liselerinde eğitimlerini alması için Milli Eğitim Bakanlığı’yla protokol yaptık. Mersin’de meslek liselerinde nükleer eğitimi ilave edecek bir müfredat değişikliğine gidiyoruz.” 

<p>Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a><br></p>

Galatasaray - Alanyaspor maçı nasıl geçecek?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilosu 800 liraya satılan çam fıstıklarının hasadı başladı

Fethiye'de yağış sonrası denizin rengi değişti