• $8,3137
  • €9,7479
  • 501.894
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Haziran 2020 Pazar 08:00 | Son Güncelleme:

Akkuyu meslek liselilere iş kapısı olacak

Akkuyu meslek liselilere iş kapısı olacak

OSMAN NURİ CERİT

Milli Eğitim Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akkuyu Nükleer A.Ş. ve ana yüklenici Titan 2 IC İçtaş İnşaat A.Ş. arasında imzalanan protokolle Mersin’in Gülnar, Silifke, Erdemli, Toroslar, Akdeniz ve Tarsus ilçelerinde belirlenen mesleki ve teknik anadolu liselerinin elektrik ve elektronik teknolojileri, inşaat teknolojileri, metal teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme bölümlerinin müfredatına ‘Nükleer Enerjiye Giriş Dersi’ eklenecek.

MONTAJDA İSTİHDAM

2023’te ilk reaktörü devreye girecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin’deki gençler için yeni bir istihdam kapısı olacak. Söz konusu dersi alan öğrenciler mezun olduktan sonra teorik ve uygulamalı eğitime tabi tutulacak. Eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika alan gençler santralin inşaat ve montajında istihdam edilecek. Öğrenciler eğitimleri boyunca santral sahası, nükleer bilgilendirme ve eğitim merkezlerine ziyaretler gerçekleştirecek. Okulların ihtiyaç duyacağı bütün eğitim materyalleri Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından ücretsiz temin edilecek.

HANGİ OKULLAR KATILDI?

İMZALANAN protokol kapsamında yer alan okullar ise şöyle açıklandı: Gülnar MTAL, Silifke MTAL, Atatürk MTAL ve Mimar Sinan MTAL (Toroslar), Borsa İstanbul MTAL (Tarsus), Mersin MTAL (Akdeniz) ve Ertuğrul Gazi MTAL (Erdemli).

<p>Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısının

Başkan Erdoğan'dan Fransa açıklaması: Seyahatlerle ilgili bir karar varsa gözden geçiririz

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Pençe-Kaplan Operasyonunda çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi

Bağışıklığı güçlendiren kış besinleri