• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
26 Eylül 2020 Cumartesi 10:46 | Son Güncelleme:

Akdeniz ve Karadeniz'le ilgili dikkat çeken yorum: Sadece petrol ve doğal gaz yok

Akdeniz ve Karadeniz'le ilgili dikkat çeken yorum: Sadece petrol ve doğal gaz yok
İHA

Gümüşhane Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafiz Maden, Karadeniz'de keşfedilen 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin bir başlangıç olduğunu kaydederek, "Hem Doğu Akdeniz hem de Karadeniz'de yeni sahalar bulunabilir. Bunlar sadece doğal gaz ve petrol değil, farklı enerji kaynaklarına da gebe" dedi.

Türkiye'nin Karadeniz'de keşfettiği doğal gaz rezervinin dışa bağımlığı azaltma konusunda bir başlangıç olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nafiz Maden, hem Doğu Karadeniz baseninde hem Batı Karadeniz baseninde yeni gaz keşifleri yapılacağından ümitli olduğunu belirtti.

İHA'da yer alan habere göre, Türkiye'de hidrobkarbon yanında farklı enerji kaynaklarıyla ilgili çalışmalar yapan bilim insanları olduğunu vurgulayan Maden, “Bunlar için Karadeniz ve Akdeniz potansiyel rezerv olarak görülüyor. Gelecekteki enerji kaynakları açısından da bir kaynak noktası." dedi.

"AKDENİZ VE KARADENİZ FARKLI ENERJİ KAYNAKLARINA GEBE"

Türkiye'nin şu anda sadece petrol ve doğal gaz üzerinde yoğunlaştığını ifade eden Nazif Maden, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İleride farklı enerji kaynakları açısından da Doğu Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi bunlara gebe durumundadır. Buraların üretim noktası olabilecek verimli bir saha olacağını bir yer bilimci olarak düşünüyorum."

“TUNA-1 ALANINDA BULUNAN GAZ BİR BAŞLANGIÇTIR”

Türkiye’nin son dönemde sismik ve sondaj gemileriyle ilk keşiflerini yapmaya başladığını aktaran Maden, “Bunların ilk semerelerini aldık ülke olarak. İlk önemli keşfimizi yaptık. Bulunan doğalgaz belki dışarı bağımlılığımızı hemen bitirmeyecek ama bir başlangıç noktasıdır. Oradan gazı almamız belli bir süreç alacak ama dışarıya vereceğimiz döviz rezervini biz kendi imkanlarımız için kullanacağız” diye konuştu.

<p>Vergi müfettişi olduğunu söylerek bir firma sahibinden 600 bin lira rüşvet almak isteyen şahıslar

İstanbul'da mali müşavire rüşvet baskını: Suçüstü yakalandılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Aşk, iş ve para konularında 24 Ekim 2020 günlük burç yorumları

Uzmanlardan maske uyarısı: 3 katmanlı kullanılmalı, nano maskeler yasaklanmalı