• $7,4309
  • €8,9717
  • 410.73
  • 1531.64
28 Şubat 2020 Cuma 21:35 | Son Güncelleme:

Borsada açığa satış yasağı ne demek? Açığa satış yasağı nedir?

Borsada açığa satış yasağı ne demek" Açığa satış yasağı nedir"

Borsada açığa satış yasağı ne demek? sorusunun yanıtı arama motorlarında yoğun olarak araştırılmaya başlandı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul'da bugün açığa satışı yasakladı. Vatandaşlar borsada açığa satış işlemi ile ilgili arama yapmaya başladı. İşte merak edilenler....

Borsada açığa satış yasağı ne demek? sorusu gündemin merak edilen konuları arasında yer aldı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul'da bugün açığa satışı yasakladığını duyurdu. SPK'nın Borsa İstanbul Pay Piyasasında açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına dair verdiği kararı şöyle duyurdu:

“6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPKn) 1 inci maddesi çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf, istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, SPKn’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak, Borsa İstanbul A.Ş pay piyasalarında 28.02.2020 tarihinde

1. Açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine,

2. Kurulumuz kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğunun hatırlatılmasına karar verilmiştir.”


AÇIĞA SATIŞ İŞLEMİ NEDİR?

Açığa satış işlemi, Hisse Senedi üzerinde uygulanan ve sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eden bir işlem türüdür. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Açığa satış işlemleri, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Açığa satış işlemi hem borsada hem de forex piyasasında yapılan bir işlemdir.

Bir hisse senedini açığa satmak aslında sahip olmadığınız ama siz satış işlemini yaptıktan sonra fiyatının düşmesini beklediğiniz hisse senedini satmak anlamına gelir. Fiyatı düşmeden satış yaparsınız, fiyatı düştüğünde aynı hisse senedini daha ucuza geri alarak aradaki fiyat farkından kar edersiniz.

Normal işlemlerde önce alıp, sonra satarak kar ya da zarar ederken; açığa satış işleminde önce satıp, geri alırken oluşan farktan kazanırsınız.

<p>Akşam TV'de yayınlanan Oğuzhan Bilgin ile Sosyal İşler programında bu hafta 28 Şubat Postmodern d

28 Şubat darbesinin sosyolojik boyutu nedir?

Türklere özgü ilginç davranışlar

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...