• $7,4667
  • €9,0166
  • 410.723
  • 1531.05
27 Temmuz 2014 Pazar 02:02 | Son Güncelleme:

ABD'nin damping kararı mahkemelik

ABD'nin damping kararı mahkemelik

Borusan, ABD Ticaret Bakanlığı’nın eylülde başlattığı soruşturma kapsamında kendilerinden aldığı yüzde 15,89’luk telafi edici vergiyi mahkemeye taşıyor.

Özgül ÖZTÜRK 

ABD Ticaret Bakanlığı’nın 2013’ün eylül ayında başlattığı damping soruşturmaları kapsamında Türkiye’den ithal ettiği çelik ürünlerine getirdiği vergiler dava konusu oluyor. 2008 yılından bu yana ABD pazarına yoğun olarak enerji sektöründe kullanılan nitelikte boru ihracatı gerçekleştiren Borusan Mannesmann, Amerika tarafından firmalarına uygulanan yüzde 15,89’luk vergi için dava açmaya hazırlanıyor. Açıklanan vergi oranları, International Trade Commission'ın sırasıyla 25 Ağustos 2014 tarihinde Anti Dumping ve 23 Eylül 2014'te ise telafi edici vergi konusunda vereceği karar sonrası resmiyet kazanacak. 

Yerel üreticinin oyunu

Borusan CEO’su Agah Uğur,  Borusan'ın Erdemir'den aldığı coil/rulo fiyatının piyasa fiyatlarından düşük olması ve Erdemir'in devlet kontrolünde olduğu gerekçesiyle Amerika tarafından bu vergiye tabi tutulduklarını ancak bu gerekçelerin asılsız olduğunu belirterek şunları söyledi: “Erdemir, 10 yılı aşkın süre önce özelleştirilmiş ve devletle hiçbir bağı yoktur. ABD sırf yerel üreticilerin baskısıyla böyle bir karara varması bizi üzdü. Gereken resmi işlemleri başlatacağız.” 

İçeriden fethedecek 

Borusan Mannesmann, ABD pazarındaki konumunu da güçlendirmek amacıyla Amerika’da 150 milyon dolarlık yatırımla bir boru üretim tesisi kurdu. Yıllık 300 bin ton kapasiteli boru üretim tesisinin çelik fiyatlarına bağlı olarak ABD’de 500 milyon dolar ciro elde etmesi hedefleniyor. Firma bu pazarı içeriden fethedecek.

<p>Hayat koşuşturmasında, görev ve sorumlulukların ağırlığı ve yoğunluğu altında yaşadığımız şehri n

Iskalanan hayatlar...

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı