• $ 6,7483
  • € 7,585
  • 370.255
  • 109567
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
11 Kasım 2019 Pazartesi 08:26 | Son Güncelleme:

11 Kasım 2019 evde bakım parası yattı mı? Evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

11 Kasım evde bakım parası yatan iller belli oldu mu? sorusu merak edilen konular arasında yerini aldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara destek veriliyor. Evde bakım maaşları her ay yatırılıyor. Aylık alanlar ister sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden evde bakım maaşı sorgulaması yapabiliyor.9 Kasım evde bakım parası yatan iller belli oldu mu? diye merak edenleri için yanıtı haberimizde..

11 Kasım evde bakım parası yatan iller belli oldu mu? sorusu arama motorunda araştırılmaya başladı. Evinde hasta, engelli ya da yaşlılara bakanlara devlet tarafından evde bakım parası ödeniyor. Evde bakım maaşları her ayın ikinci haftasından itibaren ayın 25'ine kadar hesaplara il il yatırılıyor. Kasım ayı evde bakım maaşları sorgulanmaya başladı. 11 Kasım evde bakım parası yatan iller belli oldu mu? diye merak edenler için yanıtı haberimizde..

11 KASIM EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER

Evde bakım maaşları her ayın ikinci haftasından itibaren ayın 25'ine kadar hesaplara il il yatırılıyor.  Amasya ve Kırıkkale'de maaşlar yatırılmaya başladı. 

Aylık alanlar ister sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden evde bakım maaşı sorgulaması yapabiliyor. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor.Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

e-DEVLET EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde Bakım aylığı ödemelerini e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor.

T.C. kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın.

Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Bakım maaşında kişi başına gelirin 1219 lirayı aşmaması gerekiyor. Örneğin; 4 kişilik bir haneye ayda 4876 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor. Bakım parası da 1 Ocak itibarıyla memur maaşına paralel zamlanarak 1305 liraya yükseldi. Yani muhtaç ve engelli yakınının bakımını üstlenene yılda 15 bin 660 lira ödeniyor

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR?

Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Yüzde 50 engelli raporu bulunan bireylere, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yaşlı veya hasta kişilere bakın vatandaşlar için ödenen maaş için T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekiyor.

Evde bakım maaşı yardımından yararlanabilmek için, 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında hastaneden Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında yüzde 50 ve üzeri engelli olmalıdır.

Engelli kişinin, tek başına hayatını idame ettiremiyor olması gerekmektedir.

Floyd gösterileri Yunanistan'a sıçradı

Floyd gösterileri Yunanistan'a sıçradı

Yıllardır yanlış biliniyor! Aslında diş macunu...

Yıllardır yanlış biliniyor! Aslında diş macunu...

Van'daki menderesler yılın her döneminde görsel şölen sunu

Van'daki menderesler yılın her döneminde görsel şölen sunuyor

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlar başla

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlar başladı