• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
23 Ocak 2021 Cumartesi 02:27 | Son Güncelleme:

5'inci merkez İstanbul

5'inci merkez İstanbul

OECD'nin Paris dışındaki 5'inci merkezi İstanbul'da açıldı. Odakule'de faaliyet gösterecek merkezin açılışına mesaj gönderen Başkan Erdoğan “İstanbul'u, uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirme hedefine bir adım daha yaklaşıyoruz” dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), ortak ülkelerle çalışmaları güçlendirmek amacıyla İstanbul Küresel İlişkiler Merkezi’ni dün açtı. İstanbul-Odakule binasında faaliyete başlayacak OECD İstanbul Merkezi, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunacak. OECD’nin ana karargahı olan Paris dışında, Berlin, Meksiko, Tokyo ve Washington’da da merkezleri bulunuyor. OECD İstanbul Merkezi, OECD’nin 5’inci bölgesel merkezi olarak faaliyetlerini yürütecek.

BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIK

Açılışa video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Berlin, Meksika, Tokyo ve Washington’dakilere ilaveten İstanbul’umuzda faaliyete geçecek merkezin inşallah başarılı çalışmalara imza atacağına inanıyorum. İstanbul’u, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası örgütler bakımından merkez haline getirme hedefimize de böylece bir adım daha yaklaşıyoruz. OECD’nin İstanbul Merkezi vasıtasıyla teşkilatın Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya dahil geniş coğrafyalara yönelik çalışmalarına, inşallah bundan sonra daha fazla katkıda bulunma fırsatı yakalayacağız” dedi.

TOPARLANMA HIZLANACAK

Erdoğan “OECD, hem salgınla mücadelede hem de salgının ortaya çıkardığı iktisadi ve sosyal sorunların çözümünde ön almıştır. Küresel ölçekte iktisadi büyüme ve istihdamı tekrar canlandırma yönünde güçlü, kapsayıcı ve sürdürülebilir tedbirler içeren öneriler hazırlamıştır. Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşlarıyla G20, Dünya Ticaret Örgütü dahil diğer uluslararası örgütlerle etkin iş birliği sergilemiştir. Bu çalışmalar, önümüzdeki dönemde toparlanma sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır” diye konuştu. Erdoğan “İnşallah bu süreçte İstanbul Merkezi, hem teşkilatın ortak ülkelere yönelik stratejisine hizmet edecek hem de üye olmayan ülkelerle ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi doğrultusunda gayret gösterecektir” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile OECD arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabul etti.

YÜKSEK FAİZE KESİNLİKLE KARŞIYIM

Başkan Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabulünde şu mesajları verdi:

MALİ DİSİPLİN: Gelişmekte olan ülkelerde %10.7 bütçe açığı verildiği bu dönemde sağladığımız başarı takdire şayandır. Bütçeye gelen ilave yüklere rağmen mali disiplinden taviz vermeyeceğiz.

EKSİ FAİZLE KREDİ: Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Siz yatırımlarınızı düşük faizli kredi imkanına sahip olursanız yapabileceksiniz. Siz bu yatırımı yaptığınızda bu bize istihdamı, üretimi, ihracatı sağlayacak. Dünyada şu an eksi faizle kredi veren finans kuruluşları var. Japonya’ya, İsrail’e, Avrupa ve Amerika’ya bakın. Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum.

YATIRIM ÜSSÜ: Son aylarda ülkemize yurt dışından 15 milyar doların üstünde portföy girişi gerçekleşti. Uluslararası yatırımlarla ülkemizi bir teknoloji, yatırım üssü yapacağız.

FARK ATIYORLAR: Türk firmaları kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları ve güvenilir oluşlarıyla rakiplerine fark atıyor. Salgın geriledikçe ülkemizin yakaladığı ivme artacaktır. 

CHP’Lİ VEKİLE BELGELİ YALANLAMA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin ‘OECD İstanbul Merkezi 1999’da açıldı’ yalanına Resmi Gazete ile cevap verdi: “Akif Bey, kuruluş mutabakatını 2018’de imzaladığımız OECD İstanbul Merkezinin 1999’da kurulmuş olduğunu iddia edecek kadar kafanız karışmış anlaşılan.”

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı