• $8,1689
  • €9,7316
  • 458.059
  • 1393.24
25 Şubat 2021 Perşembe 07:01 | Son Güncelleme:

5 yılda yeni bir Sabancı doğacak

5 yılda yeni bir Sabancı doğacak
- YAŞAR KIZILBAĞ

Sabancı Holding, yüzde 26 artışla 2020'de net kârını 4 milyar 768 milyon TL'ye ulaştırdı.

Topluluğun kombine satışları ise, yüzde 7 artarak 104 milyar TL oldu. 2020'nin finansal sonuçlarını ve önümüzdeki dönemi ilişkin hedeflerini düzenlediği toplantıyla açıklayan Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper önümüzdeki 5 yılda Türkiye büyümesinin iki katı büyüyeceklerini söyledi.

ROTA 'YENİ EKONOMİ'

"İddialı bir hedef koyduk. 2025'te bir Sabancı daha yaratmayı hedefliyoruz" diyen Alper, bunu da 'yeni ekonomi' ile sağlayacaklarını anlattı. Hedeflerinin yeni ekonomi denilen, yenilenebilir enerji, dijital ve yeni malzeme teknolojilerinde iki kat büyümek olduğunu belirten Alper, "Yeni ekonominin Sabancı Topluluğu banka dışı gelirlerindeki yüzde 6 olan payını 2025 sonunda yüzde 13'e yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

TÜRKİYE'YE GÜVENİYORUZ

Türkiye'nin geçen yılın ikinci yarısında çok iyi bir performans sergilediğini belirten Alper, "2021'e de hızlı ve kuvvetli başladık. Gelirlerimizin yüzde 90'ına yakını Türkiye'den geliyor. Ana hedefimiz bunu artırmaya devam etmek. Türkiye'ye olan güvenimizde hiçbir eksiklik yok. Yatırımlarımız sürecek" diye konuştu.

TOGG'A LASTİK DESTEĞİ

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek otomobilin lastikleri konusunda da birlikte çalıştıklarını belirten Cenk Alper, "Hem Lassa hem Bridgestone lastikleri bir elektrikli arabaya hizmet edebilecek yetkinlikte. TOGG'u da bu konuda destekliyor olacağız" ifadelerini kullandı. Alper ayrıca, e-şarj istasyonlarını yaymaya devam edeceklerini de belirtti.

UZAY YARIŞINDA BİZ DE VARIZ

Cenk Alper, şöyle devam etti: "Kordsa eskiden lastik takviye malzemeleri üreten bir şirketti, şimdi ise havacılık, uzay, otomotiv, inşaat ve basınçlı kaplara kadar çok farklı alanlara girdi sağlıyor. Amerika'da 4 tane satın alma yaptık. Bugün aklınıza gelebilecek tüm uzay araçlarında Kordsa'nın ürettiği ürünler kullanılıyor. Yani uzay yarışında 'biz de varız' diyoruz. Gerçekten ABD'deki tesisimizde ürettiğimiz ürünler, yüksek sıcaklığa dayanıklı kompozitler; dünyada sadece bizde olan teknolojiler."

Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper (solda) ve CFO Barış Oran, topluluğun hedeflerini paylaştı.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü