• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
26 Temmuz 2019 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

4 milyar dolarlık ihracatı katlayabiliriz

4 milyar dolarlık ihracatı katlayabiliriz

Enerji Bakanı Dönmez, “Maden sahaları ihalelerine yoğun ilgi var. Bu alana kurumsal ve mali yapısı güçlü firmalar girerse, madencilikte sıçrama yapabiliriz. Şu anda madende 4 milyar $’lık ihracatımız var bunu ikiye katlayabiliriz” dedi.

Miray Çimen

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maden sahaları ihalelerine yoğun ilgi olduğunu belirterek, “Bu alana kurumsal ve mali yapısı güçlü firmalar girerse madencilikte sıçrama kaydedebiliriz, başarı hikayesi yazabiliriz. Madende 4 milyar dolarlık ihracatımız var bunu rahatlıkla ikiye katlayabiliriz” dedi. Dönmez, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek sorularını yanıtladı. 

SİNOP’TAN VAZGEÇMEDİK 

Sinop Nükleer Santralı’na ilişkin bir soruyu yanıtlayan Bakan Dönmez, şunları söyledi: “Fizilibite raporları geçen sene bize teslim edilmişti, açıkçası ilk etaptaki sonuçlar beklentilerimizden uzak. Ağustosta sonucu açıklayacağız. Fakat Japonlarla enerji alanındaki işbirliğimize devam edeceğiz. Sinop özelinde yerle alakalı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özetle, Sinop’ta nükleer santral projesinden vazgeçmiş değiliz.” 

'Mini Yeka' son çeyrekte

Yurtiçi hidrokarbon arama faaliyetleri hakkında bilgi veren Bakan Dönmez, “Geçen yıl 65-70 civarında sondajımız varken, bu sene hedefimiz 135 arama ve üretim kuyusu açmak” ifadelerini kullandı. Mini YEKA ihaleleri de sorulan Dönmez, şu bilgileri verdi: "Yeni YEKA’larda son çeyrekte yarışmaya çıkabiliriz gibi gözüküyor. Güneşin hareketini izleyerek doğudan batıya doğru verimli   olan iller üzerinde çalışıyoruz."

Yeni oyuncuları çekmek istiyoruz 

Maden sahaları ihalelerine yoğun olduğunu belirten Dönmez, şöyle konuştu: “Sevindirici olan bu. Bu alana biraz da yeni oyuncuları çekmek istiyoruz. Şu anda madencilik sektörünün gayrisafi milli hasıladan almış olduğu pay yüzde 1 civarında. Madencilikte ileri giden ülkelere baktığınızda bu oranlar yüzde 5-6’lara kadar çıkabiliyor. Bunun için de hem devlet olarak gerekli teşviklere düzenlemeler yapmamız gerekiyor hem de biraz bu alana girmek isteyen yatırımcıların ilgisini çekmemiz gerekiyor.” 

Boron’da hedefi aştık

BOR ham maddeli temizlik ürünlerine (Boron) ilişkin satışların 20 bin tona ulaştığını belirten Dönmez, şöyle devam etti: "Bu yıl için 25-30 bin ton hedef koymuştuk. Şimdi bunun neredeyse yüzde 75’ine ilk 6 ayda ulaşmış olduk. İkinci 6 ayda da bu hedefimizi aşacağız gibi gözüküyor. Kasım ayı gibi yeni ürünler de piyasaya çıkacak. Sıvı temizlik ürünü diyeceğimiz, renkli ve beyaz ayrışımı olan bir ürün hazırlanıyor. Bulaşık için de bir ürün çalışılıyor."

 

 

İran hükümeti halk tarafından baskı altında, bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyecek? İran'da

Muhsin Fahrizade cinayetinin perde arkası

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayat kurtaran pratik bilgiler

İşte 2020 yılının en iyi 10 filmi...