• $ 6,8612
  • € 7,7521
  • 392.135
  • 115748
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
14 Şubat 2020 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

4 koldan yerli tohum hamlesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Atadan Toruna Tohum Seferberliği ile Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlattıklarını duyurdu.

Serdar SAĞLAM

Pakdemirli, “2002’de 145 bin ton olan tohum üretimimiz bugün neredeyse 8 misli artarak 1 milyon 134 bin tona gelmiş. 2023 için de hedefimiz iddialı; 2 milyon tona gelmek” dedi. 

İTHALATÇI DEĞİLİZ 

Pakdemirli, Türkiye’nin tohumda ithalatçı değil ihracatçı olduğunu kaydederek tohum ticaretinde ilk 10’da olduğunu vurguladı. Bakan Pakdemirli başlattıkları seferberliğin 4 ayaktan oluşacağını belirtti.

1- İKİ YILDA 15 BİN ÇİFTÇİYE EĞİTİM

Pakdemirli, “Uygulamalı çiftçi eğitimi ile 2 yılda 15 bin sözleşmeli, sertifikalı tohum üreticisi eğitim görecek. Eğitimler Ankara, Adana, Aydın, İzmir, Şanlıurfa ve Manisa olmak üzere 6 ilde gerçekleştirilecek. Üst kademe (Elit, Orijinal) sertifikalı tohumluk üretim planlaması sağlanacak” diye konuştu.

2- VERİ TABANI OLUŞTURULACAK

Bakan, dünya standartlarında analiz kabiliyeti olan bir morfolojik ve moleküler test laboratuvarı kurulacağını belirterek, “Türkiye’nin dijital tohum arşivi ve kataloğu ile tüm yetkili laboratuvarların, üniversitelerin, tohum analistlerinin yararlanabileceği bir veri tabanı da oluşturulacak” ifadelerini kullandı. 

3- TEŞHİS VE ANALİZ SİSTEMİ GELİYOR

Seferberlik kapsamındaki bir diğer projenin ise, tohumların özel teknoloji ve mikroskobik cihazlarla teşhis ve analizini sağlayacağını ifade eden Bakan Bekir Pakdemirli, yapılan çalışmalar neticesinde ürün kayıplarına yol açan hastalık etmenlerine dirençli tohumluklar geliştirileceğini vurguladı. 

4- FİDAN İHTİSAS MERKEZİ YOLDA 

Seferberlik kapsamında hayata geçirilecek projelerden biri de Bursa Karacabey’de 150 dekarlık alanda kurulacak Fidan İhtisas Merkezi olacak. ‘Standart Fidan Damızlık Parseli’ olarak adlandırılan bu projenin yanı sıra ayrıca yerli tohum seferberliği kapsamında ‘Ata Meyveleri Gen Bahçesi’ kurulacak. 

İznik'in 2000 yıllık 'İstanbul Kapısı' yeniden canlanıyor

İznik'in 2000 yıllık 'İstanbul Kapısı' yeniden canlanıyor

Defineciler 2 bin yıllık eserleri parçaladı

Defineciler 2 bin yıllık eserleri parçaladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'dan ayrıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'dan ayrıldı

İznik'te 2 bin yıllık İstanbul Kapısı eski ihtişam&

İznik'te 2 bin yıllık İstanbul Kapısı eski ihtişamına kavuşuyor