• $ 5,8773
  • € 6,5296
  • 294.323
  • 121162
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

3D yazıcıdan 1 tane bile satamadık! 

3D printer'lar (3 boyutlu yazıcı) bir süredir, dünyanın en önemli gündem maddelerinden.

HAFTA BAŞI/Şenay Büyükköşdere

En ilkel tanımıyla fotokopi makinasının 3 boyutlusu denilebilecek bu aletlere 21'inci yüzyılın en önemli buluşu deniyor. Hatta ABD Başkanı Barack Obama, geleceğin sanayi devriminin bu yazıcılarla yapılabileceğini söylüyor. Neden mi… Otomobilden, yiyeceğe her şeyin bu yazıcılarla üretilmesi söz konusu. Otomobil firmaları şimdiden bayilere toz ve çizim göndererek, bazı yedek parçaları yazıcılarla üretmenin hesabını yapıyor. Bu kadar fonksiyonel olmasa da 3D yazıcıların 'ev tipi' modelleri dünyada satışa sunuldu. Neredeyse dünyayla aynı anda Türkiye'ye de geldi. Geçen hafta Media Markt'ın İzmit mağazasının açılışında Türk tüketici, 3D printer'la tanıştı. 

CEO KAHVE FİNCANI YAPTI

Media Satürn Türkiye CEO'su Bülent Gürcan'a "3 boyutlu yazıcıyı deneme fırsatı buldunuz mu" diye sordum. Gürcan heyecanla anlattı: "Evet deneyimledim. Yazıcının kullanımı 8 yaşında bir çocuğun dahi yapabileceği kadar basit. Biz hammaddesi mısır olan bir toz ile kahve fincanı çıktısı aldık. Yaklaşık 30 dakaika sürdü".  "Peki talep nasıl" dediğimde ise Gürcan, "İlgi yoğun ama talep yok. Henüz hiç satamadık. Ama farketmez satsak da satmasak da 2 ay içinde tüm mağazalarımızda bu ürün olacak" dedi.  

İstiklal’e ikinci H&M…

H&M Türkiye’ye geleli 3 yılı geçti. Avrupa’da alışveriş caddelerinde ikişer, üçer mağazası olan marka İstanbul’da yer sıkıntısı çekmiş olacak ki uzun süre AVM’lerle yetinmek zorunda kaldı. İstiklal’e yeni girdi, Bağdat Caddesi’ne ise sonbaharda giriyor. Suadiye’deki 6 katlı mağaza, dünyadaki 10 özel H&M’den biri olacak. Şimdilik iki noktanın daha yeri belli; Milano ve Lizbon. H&M İletişim Müdürü Pelin Atay’a ‘Neden flagship İstiklal’de değil’ diye sordum. Yanıtı; “İkinci mağaza.. Neden olmasın”


<p>AA muhabirinin Enes Ünal ile yaptığı özel röportaja sürpriz bir şekilde konuk olan Ronaldo, son i

Brezilyalı Efsane Ronaldo´dan Enes Ünal´a Övgü Dolu Sözler

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları