• $8,3343
  • €10,0532
  • 477.903
  • 1345.15
26 Mart 2021 Cuma 16:08 | Son Güncelleme:

300 milyon dolarlık yatırım alan Getir, Türkiye'nin ikinci Unicorn'u oldu

300 milyon dolarlık yatırım alan Getir, Türkiye'nin ikinci Unicorn'u oldu

Sipariş uygulaması Getir, aldığı 300 milyon dolarlık yatırım sonrası 2.6 milyar dolar değere ulaştı. Yerli girişim, gelişmeler sonrası Türkiye'nin ikinci Unicorn ünvanını aldı.

Türkiye'den başlayarak dünyaya yayılan ve son aldığı yatırım sonrası 2.6 milyar dolar değere ulaşan Getir, Türkiye'nin ikinci "Unicorn" unvanını aldı.

NTV'de yer alan habere göre, Getir kurucusu Nazım Salur tarafından yapılan basın açıklamasına göre Getir, artık bir "Unicorn" oldu. Son yatırım turunda 300 milyon dolar yatırım topladı ve şirketin toplam değerlemesi 2.6 milyar dolara ulaştı.

"Bu gelen yatırımdan 25 milyon lirayı saha çalışanlarına bayilerimiz üzerinden dağıtacağız, jest yapacağız" şeklinde konuşan Salur, sermaye artırımından sonra beş ortağın hisse oranının yüzde 60'ın üzerinde kaldığını, yeni kaynağın ise Sequoia Capital ve Tiger başta olmak üzere mevcut ortaklardan geldiğini söyledi.

ÜÇ ÜLKEDE DAHA FAALİYE GEÇİYOR

Şirketin yeni yatırım ile bu yıl içinde Almanya, Fransa ve Hollanda'da faaliyete geçeceğini ifade eden Nazım Salur, Getir'in Brezilya'da da operasyonlara başlamasını istediklerini belirtti.

2015 yılında kurulan Getir, bu yılın başında Silikon Vadisi'nin önemli yatırımcılarından Michael Moritz'in başkanlığında yeni bir fonlama turunda 128 milyon dolar yatırım almıştı. Bu yatırımı yurtdışı büyüme için kullanan girişim, Londra'ya açılmış ardından Paris, Berlin ve Amsterdam için çalışmalara başlamıştı.

Değerlemesi 1 milyar dolar ya da üzeri olan girişimler 'Unicorn' olarak adlandırılıyor.

Türkiye'nin ilk 'Unicorn'u oyun şirketi Peak Games olmuştu. 2010 yılında İstanbul'da kurulan Peak Games 1,8 milyar dolar karşılığında ABD'li mobil oyun şirketi Zynga'ya satıldı.

<p>Beşiktaş, Süper Lig'in 37.haftasında Kayserispor'u konuk edecek... Vodafone Park'taki mücadele ön

Beşiktaş - Kayserispor Maç Önü

TBMM'nin açılışının 101. yılı

Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuk sevgisi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Anıtkabir'i ziyaret etti