• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
26 Mart 2018 Pazartesi 01:00 | Son Güncelleme:

3 milyar dolar yatırım 5 farklı kasa seçeneği

3 milyar dolar yatırım 5 farklı kasa seçeneği

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil için 3 milyar dolar yatırım ve 5 farklı kasa tipinin üretiminin planlandığını açıkladı. Yerli otomobilin ilk prototipinin 2019'da görücüye çıkacağını belirtti.

YERLİ OTOMOBİLİN YOL HARİTASI VE TÜM DETAYLARI NETLEŞİYOR

Geçtiğimiz yıl sonunda start verilen ‘Milli Otomobil’ projesinde yol haritası da netleşmeye başlıyor. Katılldığı bir televizyon programında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, teknik ve mali analizlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, kurulacak şirketin CEO’sunun da Ortak Girişim Grubu tarafından çok yakında seçileceğini duyurdu. Bakan Özlü, yerli otomobilin orta sınıf platformda olacağını ve 5 farklı kasa tipinden oluşacağını belirterek, öngörülen yatırım tutarının 3 milyar dolar olduğunu söyledi.

2019’DA PROTOTİP HAZIR 

Projenin hayata geçirilmesi için alternatifli teşvik ve destek modelleri üzerinde çalışıldığını aktaran Özlü, yerli otomobil prototipinin 2019’a yetişmesinde bir sıkıntı olmadığını da sözlerine ekledi. Teknik ve mali analizlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirten özlü, “Kurulacak şirketin CEO’su Ortak Girişim Grubu tarafından çok yakında seçilecek. Küresel çapta başarılı olmuş 3 kişi arasında CEO seçilecek” açıklamasında bulundu.

5 FARKLI KASA TİPİ 

Bakan Özlü, yerli otomobilin orta sınıf (C) platformda olacağını ve 5 farklı kasa tipinden oluşacağını belirterek, ön görülen yatırım tutarının ise 3 milyar dolar olarak hesaplandığını açıkladı.

BATARYA TEKNOLOJİSİ

Özlü, batarya teknolojilerindeki gelişmelerin hızlı olduğuna işaret ederek bu noktadaki maliyetlerin zaman içinde düşeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Hali hazırda sipariş vermek isteyen çok sayıda yurttaşın olduğunu belirten Bakan Özlü, kalite ve fiyat bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün ortaya koyacaklarını aktardı. Bakan Özlü, Türkiye’nin milli projelerini devreye almaya devam edeceğini belirterek, “Büyüyen Türkiye’ye, yerli otomobil çok yakışacaktır” ifadelerini kullandı.

Yükselen başarı grafiği 

Otomotiv sanayisinin yükselen başarı grafiğine dikkati çeken Özlü, günümüzde AB'nin ithal ettiği her 5 araçtan birisinin Türkiye’den gittiğini hatırlatarak, otomotivde kapasite kullanım oranının yüzde 88'e yükseldiğini kaydetti. 

Yeri 1.5 yıla belli olacak

Cuma günü İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği çalıştayda açıklamalarda bulunan Özlü yerli otomobilin sağlayacağı istihdam ve muhtemel üretim yeri konusunda bir soru üzerine Özlü, “Yer konusu da gelecek 1,5 yıl içinde belli olacak” açıklamasında bulunmuştu.

29 milyar dolarlık ihracat

Otomotivin Türkiye ekonomisindeki önemine de vurgu yapan Özlü, “Türkiye’deki sektörlere baktığımızda otomobil sektörü çok başarılı bir sektör. 29 milyar dolara yakın bir ihracatımız oldu. Her 2 dakikada bir otomobil üretiliyor. Bu rakamlara ticari araçlar dahil değil” dedi.  

<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı