• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
7 Mayıs 2013 Salı 16:37 | Son Güncelleme:

3. köprü ve otoyol için imza 29 Mayıs'tan önce atılacak

3. köprü ve otoyol için imza 29 Mayıs'tan önce atılacak

İstanbul'un fetih günü olması sebebiyle ihalesi geçen yıl 29 Mayıs'ta gerçekleştirilen, bu yıl da aynı tarihte temel atma töreni planlanan İstanbul 3. köprü projesinin henüz imzalanmayan sözleşmesi, temel atma töreninden önce yetiştirilmesi hedefleniyor.

 

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3.köprünün yapımını da içeren 'Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy Kesimi' ihalesinde en kısa yapım dahil işletim süresi teklifini 10 yıl 2 ay 20 gün ile IC İçtaş- İtalyan Astaldi ortaklığı vermişti. Yetkililer, 5 Aralık tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, YİD modelli projelerin yurtdışı finansmanının feshi halinde Hazine tarafından üstlenilmesini düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, Hazine'nin vermesi gereken uygun görüşü geçtiğimiz günlerde Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ilettiğini, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın uygunluğunun ardından şirketin önümüzdeki iki hafta içinde, 29 Mayıs'taki temel atma töreninden önce imzaya davet edilmesinin beklendiğini söylediler. Reuters'a bilgi veren bir yetkili, "Mevzuat değişikliği yüzünden Hazine'nin vereceği uygun görüş sebebiyle süreç uzadı. Hazine, Gebze-İzmir otoyol projesinin dış finansman süreçlerinde bir takım sıkıntılar yaşadı. Bu sebeple, Hazine'nin bazı haklı talepleri, incelemeleri süreci uzattı" dedi. Yaklaşık 6.5 milyar dolarlık Gebze-İzmir otoyolu projesinin yüklenicisi Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay OGG'nin kurduğu Otoyol AŞ, ÇED raporu aranmadığı için Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle yaşanan sıkıntılar yüzünden yurtdışı finansman paketini kapatamamış; projenin ilk bölümü için gerekli toplam 2.8 milyar dolar tutarındaki yükümlülüğünün 1.4 milyar dolarlık kısmı için sekiz yerli bankadan oluşan konsorsiyumla Mart ayında kredi sözleşmesi imzalamıştı. Böylelikle, ihalesi 9 Nisan 2009'da yapılan ve sözleşmesi 27 Eylül 2010'da imzalanan bu projede, ilk finansman imzası 2.5 yıl sonra atılmış oldu.  
  

 İŞLETME SÜRESİ KREDİ TEMİNİNDEN SONRA BAŞLAYACAK 


İstanbul üçüncü köprü projesinde de IC İçtaş-Astaldi konsorsiyumunun sözleşmenin imzalanmasını takip eden altı ay içinde, yaklaşık 2.5 milyar dolar yatırım büyüklüğü olacak projenin dış finansmanını temin etmesi gerekiyor. Firmadan kaynaklanmayan kusurlar sebebiyle bu sürenin altı ay daha uzatılması imkanı bulunuyor. Yapım dahil işletme için verilen toplam 10 yıl 2 ay 20 günlük sözleşme süresi, kredinin temini ile başlayacak. Yapım için, bağlayıcı olmasa da üç yıllık bir öngörü bulunan projede, işletme süresine geçebilmek için firmanın en kısa zamanda yapım işlerini tamamlaması gerekiyor. IC İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Şubat ayında yaptığı açıklamada, yedi Türk bankasının oluşturduğu konsorsiyumdan 2.4 milyar dolarlık 10 yıl vadeli finansman için niyet mektubu imzaladıklarını söylemişti. 
 

YENİ HAVALİMANINDA HAZİNE GÖRÜŞÜ SÜRECİ OLMAYACAK


İhalesi geçen hafta gerçekleştirilen İstanbul yeni havalimanı projesinde ise, Hazine uygunluğuna gerek olmayacak. Görevlendirme kararı ve sözleşme onayı sadece Ulaştırma Bakanı onayına tabi olacak. Yetkili, "DHMİ müstakil KİT olduğu için, Hazine, Kalkınma Bakanlığı gibi mercilerle bu projeyle ilgili yazışma ve inceleme süreci olmayacak. Bu projenin başlaması diğer iki projeye göre yüzde yüz daha hızlı olacak" dedi. Yeni havalimanı projesi hazine garantisine içermese de DHMİ garantisi içeriyor. Buna göre, yatırım dönemi veya işletme döneminde şirket kusuruyla fesih halinde kullanılan kredinin ana para ve faiz giderleri; şirket kusuru dışında ise ana para ve tüm finansman giderleri DHMİ tarafından yüklenilecek. Yeni havalimanında, uygulama sözleşmesinin tebliğinden itibaren 30 gün içinde Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon OGG yeni bir AŞ kuracak; bunu takip eden 30 gün içinde DHMİ ile şirket uygulama sözleşmesi imzalayacak.  Sözleşme imzasının ardından şirket bir ay içinde yer teslimini isteyecek ve takip eden bir ay içinde yer teslimi yapılacak.  Projede kullanılacak krediler, sözleşme imzasından itibaren 180 gün içinde DHMİ'ye ibraz edilecek; ancak şirketin bu sürenin 360 güne uzatılmasını talep etme hakkı bulunuyor. Projenin 25 yıllık işletme süresi, ilk etap yatırımın tamamlanması ile birlikte verilecek olan işletme izni tarihinde başlayacak.  Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon OGG 22.152 milyar euro + yüzde 18 KDV ile verdiği en yüksek kira teklifinin yanı sıra, yapım işi için 10.247 milyar euro yatırım yapacağını açıklamıştı. REUTERS

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı