• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
21 Haziran 2021 Pazartesi 18:34 | Son Güncelleme:

3 çeşitte hasat tamam! Yerli tohum buğdayla verim yüzde 15 arttı

3 çeşitte hasat tamam! Yerli tohum buğdayla verim yüzde 15 arttı

10 bin dekar arazide yerli tohumdan yetiştirilen buğdayın hasadı tamamlandı. TİGEM Dalaman İşletme Müdürü Adem Kalaycı, “Bu yıl 3 çeşit buğdaydan yaptığımız hasatta verimimiz %15 daha iyi gerçekleşti” dedi.

Yerli tohum buğdayından yüksek verim elde edildi. Muğla'da Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Dalaman Tarım İşletmesi'nde, yerli tohumdan yetiştirilen buğdayın hasadından yüksek verim elde edildiği belirtildi. TİGEM'in Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde bulunan 34 bin dekar arazisinin yaklaşık 10 bin dekarına buğday ekildi. Olgunlaşıp başak veren ekinlerin biçerdöverlerle hasadı tamamlandı.

GENLER KORUNUYOR

Pazar talebine uygunluğu onaylanan ürün tarlada ayrıştırıldıktan sonra işletmedeki hayvancılıkta kaba yem olarak değerlendirilen arta kalan bitki sapları da makineler yardımıyla balyalandı. TİGEM Dalaman İşletme Müdürü Adem Kalaycı, Dalaman TİGEM arazilerinde iyi bir yıl geçirdiklerini söyledi. Kalaycı, "Yaklaşık 10 bin dekar alanda hububat hasadımızı gerçekleştirdik. Bu yıl 3 çeşit buğdaydan yaptığımız hasatta verimimiz geçen yıldan yüzde 15 oranında daha iyi gerçekleşti. Bu yılki hasattan yaklaşık 5 bin 200 ton buğday elde ettik" ifadelerini kullandı.

SAPTAN HAYVAN YEMİ

Adem Kalaycı, buğday saplarının çiftçilerin hayvancılıkta kullanacağı kaba yem olarak tüketime sunulduğunu dile getirdi. Dalaman TİGEM Ziraat Mühendisi Serdar Baki ise TİGEM arazilerinde bu yıl yerli tohumlardan 'Cumhuriyet 75', 'Kayra' ve 'Ziya Bey 98' çeşitlerindeki buğdayın hasadının yapıldığı dikkat çekti.

ÇİFTÇİLERE DAĞITILACAK

TİGEM Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde buğday üretiminin yanında, yağlık ayçiçeği, dane mısır, fiğ, yonca ve narenciye üretimi de yapıldığına işaret eden Baki, şöyle konuştu: "Tarım arazilerimizde dekara yaklaşık 550-600 kilogram arasında ürün elde ettik. Mahsulden aynı zamanda 4 bin ton buğday tohumu da üreterek bunu bölgemizde bulunan çiftçilere bayiler aracılığıyla dağıtımını yapacağız."

'ATA SİYEZ' VE 'MERGÜZE' KORUNACAK

HEKTAŞ, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından tescillenen Türkiye'nin ilk tescilli siyez buğdayları Ata Siyez ve Mergüze'nin satış haklarını 5 yıllığına devralırken, buğdayların üretimini ve satışını yapmayı planlıyor. HEKTAŞ, biyolojik özellikleri nedeniyle rakım ve nem ihtiyacına en uygun bölge olan Kastamonu ilinin İhsangazi ilçesi ve civarında üretilecek olan siyez buğdaylarının tohumlarını 2023 yılı itibarıyla satışa sunmaya hazırlanıyor. Genetik olarak dünyanın ilk buğdayı olarak da kabul edilen siyez buğdayı, Anadolu topraklarında 12 bin yıldır genetiğini koruyor.

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?