• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
12 Mayıs 2024 Pazar 10:54 | Son Güncelleme:

3 bin 662 kişi tespit edildi... Pos cihazları Maliye'nin radarında

3 bin 662 kişi tespit edildi... Pos cihazları Maliye'nin radarında

POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişinin tespit ettiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı. Bunun sonucunda 1.5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildi” dedi.

Kayıt dışılığı önlemek için vergi konusunda sıkı takibini sürdüren Maliye, şimdi de POS cihazlarıyla yapılan tahsilatları radarına aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, işletmelerde kullanılan POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilat tutarlarından oluşan hasılatın beyan edilip edilmediğini gündemine aldığını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Gelir İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı" dedi.

BEYANA YANSITMADILAR

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analiz çalışmalarından hareketle vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu yönünde emareler bulunan işletmeler hakkında denetimlere başlandığına dikkat çeken Şimşek, denetim sonuçlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Denetim çalışmalarında, vergi mükellefi olmadığı halde üzerlerine kayıtlı POS cihazları bulunan ve bu cihazlar üzerinden hasılat elde eden 2 bin 320 kişi ele alındı. Bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve vergi idaresinin bilgisi dışında bıraktığı belirlendi. Mükellefiyeti olan 1342 kişinin ise yine POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyanlarına yansıtmadığı veya eksik yansıttığı tespit edildi."

1.5 MİLYAR LİRA VERGİ

Bu süreçte söz konusu kişilerin vergi daireleri tarafından izaha davet edildiğini belirten Şimşek, "Bu kişilerden 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin vergi mükellefiyetlerine göre Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV beyannameleri ile muhtasar beyannameleri olmak üzere 18 bin 500 vergi beyannamesi alındı. Kayıt dışı bırakılan yaklaşık 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi de bu şekilde sağlandı. Bu çalışma sonucunda 1.5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiği" dedi.

KAYIT DIŞI İLE TAVİZSİZ MÜCADELE

2021 ve 2022 yıllarına ilişkin vergi mükellefiyetlerine yönelik POS denetimı çalışmasının 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını belirten Mehmet Şimşek, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek" diye konuştu.

MÜKELLEF OLMADAN HASILAT SAĞLIYORLAR

Denetim çalışmalarında çarpıcı örneklere rastlandığını belirten Bakan Mehmet Şimşek, şunları söyledi: "Denetimlerde vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi bulundu. Bu mükelleflerin ilgili dönemlerdeki hasılat tutarının yaklaşık 253 milyon lira olduğu görüldü. Bunlar arasında toptan ayakkabı, hırdavat malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyetlerde bulunan kişilerin yer aldığı tespit edildi."

  • mehmet şimşek
  • pos cihazları
  • denetim
Türkiye'nin ilk dijital kurban pazarı kuruldu
Türkiye'nin ilk dijital kurban pazarı kuruldu

Türkiye'nin ilk dijital kurban pazarı kuruldu

Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'
Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'

Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'

Diyarbakır'da gri kategoride olan 1 terörist öldürüldü
Diyarbakır'da gri kategoride olan 1 terörist öldürüldü

Diyarbakır'da gri kategoride olan 1 terörist öldürüldü