• $ 6,8558
  • € 7,7368
  • 390.779
  • 116658
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
22 Ocak 2019 Salı 09:06 | Son Güncelleme:

22 Ocak Dolar Euro kuru son dakika Dolar kuru dolar ne kadar oldu? Güncel döviz kuru

Dolar kuru 22 Ocak dolar ne kadar? 22 Ocak dolar son dakika Dolar Euro kuru son durum nedir? Yeni haftada dolar kurundaki gelişmeler vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.09 yükselişle 96.07 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise şu dakikalarda 1.1362 seviyelerinde bulunuyor. 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 15.95 seviyesinde, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 18.04 seviyesinde bulunuyor. 22 Ocak dolar kuru gece yarısı itibariyle 5,32 civarında seyrediyor.

Dolar kurundaki değişimler yatırımcılar tarafından yakın takip ediliyor. Dolar ne kadar son dakika Dolar Euro kuru kaç lira? Güncel döviz kurları hakkında vatandaşlar araştırma yapıyor. Döviz kurlarının yüksek fiyatlarda seyretmesiyle birlikte dolar ne kadar 22 Ocak dolar kuru hakkında merak edilenler haberimizde yer alıyor. Doların güncel fiyatı gece yarısı itibariyle 5,32 civarında seyrediyor. Analistler, teknik açıdan dolarda 5.31 TL'nin destek konumunda bulunduğunu ifade ederken, bu seviyenin altında kalıcılık yaşanması durumunda düşüşün ivme kazanacağını söyledi. Dış piyasalarda bu hafta Japonya ve Avrupa merkez bankaları faiz kararları ve Davos zirvesi takip ediliyor. Jeopolitik gelişmeler ve lokal veri gündemi de piyasalarda takip edilmeye devam ediliyor.

DOLARDAKİ SON GELİŞMELER NELERDİR?

Merkez Bankası'nın PPK toplantısına odaklanan piyasalarda, TL üzerinde bir süredir devam eden faiz indirimi endişesinin yarattığı baskı TCMB'nin politika faizini sabit bırakmasının ardından son buldu.

Gerekirse ilave sıkılaşma da yapabileceğini belirten Merkez'in kararı sonrası kur haftayı 5.35 TL'nin altın, 5.32 ile kapattı. Merkez, çarşamba günü PPK özetini açıklayacak.

Piyasalar önümüzdeki dönemde içeride Türkiye-ABD ilişkilerini izleyecek. ABD'nin Suriye'den askeri birliklerini çekme sürecinde Ankara ve Washington'un Suriye'de nasıl bir yol izleyeceğine dair görüş ayrılıkları iki ülkeyi Fırat'ın doğusunda bir güvenli bölge oluşturulmasına dair müzakerelere taşımıştı.

Bu sabaha karşı yapılan Erdoğan - Trump görüşmesinde Beyaz Saray; Suriye'nin kuzeydoğusunda iki ülkenin de güvenlik endişelerini giderecek çözümlerin aranması hususunda mutabık kalındığını bildirdi.

ABD'de piyasalar Martin Luther King Günü nedeniyle kapalı olacağı 21 Ocak sabahı dolar/TL haftaya sakin başladı ve 5.32 - 5.35 arasında dalgalanıyor.

Piyasalarda izlenecek gelişmeler arasında ABD-Çin arasındaki ticaret savaşına yönelik adımlar, Brexit, Japonya ve Avrupa merkez bankalarının toplantıları var. ECB, perşembe günü faiz kararını açıklayacak. Piyasaların bir kulağı ise Davos'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU - TIKLA ÖĞREN 

Dolar/TL ne kadar oldu? 

KURDA TRUMP OYNAKLIĞI 

Öte yandan haftabaşında ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ile ilgili ekonomik yaptırım açıklamaları ile 5.54 seviyesini test eden Dolar/TL'de dün tansiyon düşmüştü. Önceki gün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından dolar /TL 5.43 TL'ye kadar çekilmiş dün de 5.46 seviyelerinde hareket etmişti .

BREXIT ANLAŞMASI REDDEDİLDİ

Sterlin/dolar paritesi, İngiltere'de Theresa May hükümetinin Brexit anlaşmasının parlamento oylamasında reddedilmesinin ardından sert düştü. May, Brexit anlaşması oylamasını 432'ye 202 oyla kaybetti. Sterlin/dolar paritesi oylamanın ardından 1.2670'e kadar geriledikten sonra bu sabah kaybını yüzde 0.1'e kadar indirdi. Parite 1.2841'e çıktı. İşte dolardaki son durum:

EYLÜL AYINDAN BUGÜNE DEĞİŞTİRMİYOR

TCMB son olarak 13 Eylül’deki PPK toplantısında döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan enflasyon riskine vurgu yaparak politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa gitmişti. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faizini yüzde 17.75’ten yüzde 24’e yükseltmişti. Eylül 2018’den bugüne ise TCMB para politikasında değişikliğe gitmedi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “2019 TCMB’nin faiz indirimleri yapacağı bir yıl olacak. Ancak bu indirimlere ne zaman başlayacağı çok önemli. Bugün atılacak bir adım piyasalarda erken olarak nitelendirilerek önemli bir satış baskısını beraberinde getirebilir” dedi ve ekledi:

“Bizim beklentimiz yılın üçüncü toplantısında 25 Nisan’da TCMB’nin faiz indirimlerine başlayacağı yönünde. Burada siyasilerin talepleri de çok önemli. Bugün ise bankanın önümüzdeki dönemde yapacağı indirimlere piyasayı hazırlamak adına PPK metninde yapacağı değişiklikleri izleyeceğiz.”

TL, haftanın ilk işlem gününde dolar karşısında ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik tehdit içeren açıklamalarıyla sert değer kaybetmiş ardından ise iki liderin telefon görüşmesi ardından yapılan açıklamalarla yeniden iyimser bir seyir izlemişti.

Küresel piyasalarda ise ABD’de faiz oranı vadeli işlem piyasaları 2019 için daha fazla artırım fiyatlamıyor. Ancak Fed’in nasıl adım atacağı hala yakından izleniyor. Ticaret savaşları ve Brexit süreci de küresel piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor.

Asya borsaları dün Çin’in yavaşlayan ekonomisini destekleyeceği sinyalini vermesiyle yükseldikten sonra İngiltere parlamentosunun Avrupa Birliği’nden ayrılma tasarısını büyük farkla reddetmesinin ardından bugün soluklandı.

Doları ve altını olanlar dikkat! 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, belirlenen bankalar aracılığıyla yarından itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleriyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracına başlanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuruya  göre, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve  yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-21 Aralık'ta talep toplama  yöntemiyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı gerçekleştirilecek.  Senetler, 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak.

Söz konusu devlet tahvilleri, 1 yıl (364 gün) vadeli ve 6 ayda (182  gün) bir kupon ödemeli olarak ihraç edilecek. Euro cinsi devlet tahvilinin 6  aylık kupon oranı yüzde 1,25, yıllık getiri oranı yüzde 2,50 olarak  belirlenirken, dolar cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 2, yıllık  getiri oranı ise yüzde 4 olacak.

Euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, bireysel yatırımcılara  satılacak. Senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı, kupon  ödemeleri ve itfası Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası,  Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı  ve Kredi Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Euro ve dolar cinsinden ihraç edilecek senetler için asgari talep  tutarı 10 bin euro/dolar olacak. Senetler bin euro/dolar ve katları şeklinde  ihraç edilecek. Senetler yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz  getirisi üzerinden bin euro/dolar ve katları olacak şekilde sadece senetlerin  satın alındığı aracı bankalara satılabilecek. Euro ve dolar cinsi devlet  tahvilleri mevcut vergi mevzuatına tabi olarak Gelir Vergisi Kanunu'nun ilgili  maddesi uyarınca vergilendirilecek.

ALTIN TAHVİLİ İHRACI BAŞLIYOR 

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığınca yarın itibarıyla Türkiye  genelinde etaplar halinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep  toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecek.

Söz konusu senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı,  kupon/kira ve anapara ödemeleri ve senetlerin vadeden önce satış işlemleri Ziraat  Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım  Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası (6.etaptan itibaren talep toplamaya  başlayacak) aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Senetler 2 yıl (728 gün) vadeli olacak, ilgili etaba ilişkin talep  toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına  aktarılacak, yatırımcısına her 6 ayda bir altınfiyatına endeksli yüzde 1,2  (yıllık yüzde 2,4) getiri sağlayacak. Getiriler yatırımcıların hesaplarına Türk  lirası cinsinden ödenecek.

Yatırımcıların vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın  veya darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep  etmeleri durumunda söz konusu taleplerini belirlenen ve her bir etap için geçerli  olan fiziki altın talep etme dönemlerinde aracı bankalarına başvurarak iletmeleri  gerekecek. Söz konusu tarihler arasında fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların  anaparaları vade sonunda, banka hesaplarına gram altın olarak hesaben  ödenecek.

AMERİKAN DOLARI

Amerikan doları (simge: $; kod: USD), Amerika Birleşik Devletleri'nin resmî para birimidir. ABD doları diye de adlandırılır. Dünyada en yaygın kullanılan dövizdir.2004 yılında dünyada dolaşımda yaklaşık 950 milyar Amerikan doları olduğu tahmin edilmektedir. Bu miktarın 2/3'ü ABD dışındadır. Bazı ülkeler Amerikan dolarını kendi resmi para birimleri olarak kullanmakta, bir kısım ülkede fiili tedavüldeki (de facto currency) para birimi, Britanya denizaşırı ülkelerinde ise tek para birimi olarak kullanılır (Britanya Virjin Adaları ve Turks ve Caicos Adaları)

Yeni kıtada kâğıt para dönemi 1600'lü yılların sonlarında İngiliz kolonilerinde askeri maliyetleri karşılamak içim basılan banknotlar ile başlamıştır. İlk banknot 1690 yılında Massachusetts Körfezi Kolonisi'nde basılarak dolaşıma çıkmıştır. Kağıt para çıkarma yöntemi diğer Kolonilerce de kısa sürede benimsenerek yaygınlaşmıştır. ABD Kongresi, 1781 yılında yeni hükümetin mali operasyonlarına destek olmak amacıyla, Philadelphia'da bulunan The Bank of North America'yı ilk ulusal banka ilan eder. 1792'de kabul edilen Tedavüle Para Çıkarma Kanunu ile ABD Darphanesi kurulur ve federal para sistemi çerçevesinde her birinin değeri altın, gümüş veya bakır üzerinden saptanan farklı değerdeki madeni paraların basımına başlanır.

1785 yılında ABD Kongresi Doları ABD'nin para birimi olarak kabul eder. Federal hükümet ülke genelinde ilk kâğıt parayı 1861 yılında dolaşıma çıkarır. İç Savaşı finanse etmekte zorlanan Kongre ABD Hazinesine faiz getirisi olmayan vadesiz banknot ihraç etme yetkisi verir. Bu banknotlara, renkleri dolayısıyla "yeşil" adı takılır. 1913'te çıkarılan Amerikan Merkez Bankası Kanunu, Amerikan Merkez Bankasını (Federal Reserve Bank) ülkenin merkez bankası ilan eder. Banka, Amerikan Merkez Bankası Banknotları (Federal Reserve Notes) adlı yeni bir parayı dolaşıma sunar. "Tanrıya Güveniyoruz" (In God We Trust) ibaresi tüm banknotlar üzerinde kullanımı 1955'te kanunla zorunlu kılınmıştır.

AVUSTRALYA DOLARI

Avustralya doları (para birimi kodu AUD), 1966 yılından itibaren Avustralya'nın para birimidir. Ayrıca Christmas Adası, Cocos Adaları, Norfolk Adası ve bağımsız Pasifik Ada ülkeleri Kiribati, Nauru ve Tuvalu'nun para birimidir. Genelde dolar işaretiyle ($) kısaltılır. Alternatif olarak A$ veya $A, $AU veya AU$ yazılarak diğer dolar para birimlerinden ayırt edilir.

Avustralya doları dünya çapında Amerikan doları, Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni ve Kanada doları'ndan sonra en çok işlem gören para birimidir. Yabancı döviz işlemlerinin %4-5'ini temsil etmektedir

Ayasofya için kritik gün... Yeniden ibadete açılacak mı?

Ayasofya için kritik gün... Yeniden ibadete açılacak mı?

Kurban Bayramı öncesi mezbahalarda koronavirüs önlemi

Kurban Bayramı öncesi mezbahalarda koronavirüs önlemi

İstanbul Havalimanı'nda Kovid-19 Test Merkezi kuruldu

İstanbul Havalimanı'nda Kovid-19 Test Merkezi kuruldu

Yurt dışı ve yabancılarla ilgili konulara dikkat! 2 Temmuz 2020 bur�

Yurt dışı ve yabancılarla ilgili konulara dikkat! 2 Temmuz 2020 burç yorumları