• $16,5579
  • €17,5868
  • 970.252
  • 2529.26
20 Şubat 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

-20'de kesintisiz enerji

-20'de kesintisiz enerji
- OSMAN NURİ CERİT

Kar ve soğukta büyük sınav! Kesintisiz enerji için 7/24 enerji harcıyorlar. ABD'de 4 milyon kişiyi elektriksiz bırakan kara kış, Türkiye'de de hayatı zorluyor. Ancak 7/24 çalışan enerjinin gizli kahramanları sayesinde Türkiye başarılı sınav veriyor. Kırsalda elektriksiz kalan 200 bin abone sayısı 40 bine düşürüldü. Bu abonelere de bugün elektrik verilecek.

Hafta sonundan bu yana yaşanan yoğun kar yağışı ve zorlu hava koşulları başta ABD olmak üzere dünyanın birçok yerinde hayatı olumsuz etkiliyor. Kara kış sadece ABD'de 4 milyon kişiyi elektriksiz bıraktı. Ancak Türkiye elektrik ve doğalgazda başarılı bir sınav veriyor. Özellikle şehir merkezlerinde zorlu hava şartları kesintisiz şekilde atlatıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın öncülüğünde elektrik dağıtımından sorumlu 21 şirket ile 72 doğalgaz dağıtım şirketi kesintisiz enerji için teyakkuza geçti. Şirket personelleri vatandaşın enerjiden mahrum kalmaması için eksi 20 derecelerde direk başlarında görev yaptı. Kar yağışı süresince tüm izinler iptal edildi.

KRİZ MERKEZİ KURULDU

Ankara'da karla mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları takip etmek için bakanlık bünyesinde bir Kriz Merkezi kurulurken, ekiplerde sorumluluk bölgelerinde anında müdahale için 24 saat hazır bekledi. Elektrik ve doğalgaz arıza ihbar hatlarının tam mesai çalıştığı dönemde 17 milyonun üzerinde doğalgaz abonesi ve 46 milyon elektrik abonesine büyük bir sorun yaşanmadan elektrik ve doğalgaz verildi. Şehir merkezlerine göre çok daha ağır kar yağışı olan kırsalda ise enerji arzı için büyük mücadeleler verildi. Hava şartlarından çabuk etkilenen elektrik iletim ve dağıtım hatlarının sorunsuz işlemesi için dağlarda verilen mücadele dünyaya örnek oldu. Yaşanan ağır kış şartlarından dolayı dünya elektrik kesintileriyle boğuşurken, Türkiye'de alınan erken önlemler sayesinde sadece kırsal kesimlerde kısmi kesintiler yaşandı.

200 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

46 milyon elektrik abonesi bulunan Türkiye'de sadece 200 bin abonenin elektriği kış şartlarından dolayı kesintiye uğradı. Ekiplerin acil müdahalesi sayesinde bu rakam 40 bine düştü. Elektriği kesilen bu abonelerin tamamına ise bugün elektrik verilmesi planlanıyor.

EKSİ 20 DERECEDE GÖREV

Eksi 20 derecede direk başına koşan enerjinin gizli kahramanları sayesinde kesintiler en az seviyeye indirildi.

KIRSALA YENİ YATIRIM YAPILACAK

Elektrik kesintilerinde yaşanan sorunları en kısa sürede çözeceklerini belirten Bakan Dönmez, "2021'den 2026'ya kadar geçecek 5 yıllık süre içerisinde yeni bir bütçe dönemi içerisindeyiz. Özellikle bakım çalışmalarına ve kırsaldaki eski şebekelerin yenilenmesi konusuna bu dönemde daha fazla ağırlık vereceğiz" dedi.

ARIZA TESPİTİ İÇİN İHA'LAR DA DEVREDE

Başkent EDAŞ hizmet bölgesi içindeki Batı Karadeniz'de etkili olan kar yağışı ile mücadele için 600 kişilik bir ekip kurdu. Ayrıca Türkiye'de ilk kez Enerjisa tarafından geliştirilen ve 20 bin nüfuslu bir ilçenin enerjisini tek başına sağlayabilecek kabiliyetteki 2 megawattamper'lik yüksek gerilim jeneratörü de bölgedeki lojistik merkezine ulaştırıldı. Ayrıca nakil hatları üzerine devrilen ağaçlar vinçlerle kaldırılırken, İnsansız Hava Araçları (İHA) da arıza tespitinde yardımcı olması için kullanılmaya başlandı. Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Süleyman Samsa Batı Karadeniz'de rekor sürede bölgedeki uzman ekiplerinin sayısını 2 katına çıkardıklarını söyledi.

BAKAN DÖNMEZ SAHAYA İNDİ

Kastamonu'daki çalışmaları yerinde inceleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 15-16 Şubat tarihlerinde yoğun kar yağışından sonra özellikle Batı ve Orta Karadeniz'de bazı noktalarda elektrik kesintileri yaşandığını belirterek, Kastamonu, Sinop, Ordu, Giresun, Bartın, Erzurum ve Zonguldak'ta sorunlar yaşandığına dikkat çekti. Elektrik kesintilerini 40 bin aboneye kadar düşürdüklerini anlatan Dönmez "ABD'de 4 milyon abonenin elektriği kesildi. Hâlâ sistemi ayağa kaldırabilmiş değiller" dedi. Dönmez personelin -20 derecede çalıştığına da dikkat çekti.

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor
Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Asgari ücrete ek zam olacak mı? İşverenlerden açıklama!
Asgari ücrete ek zam olacak mı? İşverenlerden açıklama!

Asgari ücrete ek zam olacak mı? İşverenlerden açıklama!

<h2><span style='font-size: 1.6rem;'>Yonca-Onuk Tersanesi<span style='font-weight: normal;'> ve </sp

ULAQ VE SALVO'NUN ARDINDAN DENİZLERDEKİ YENİ GÜÇ SANCAR!

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını