• $8,0946
  • €9,6904
  • 462.467
  • 1408.14
19 Temmuz 2020 Pazar 08:01 | Son Güncelleme:

2022'nin sonunda yollarda olacak! Yerli oto vites yükseltti

2022'nin sonunda yollarda olacak! Yerli oto vites yükseltti

Türkiye'nin otomobili için dev bir adım daha atıldı. Fabrikanın temel atma töreni, Başkan Erdoğan'ın da katılımıyla Bursa Gemlik'te gerçekleştirildi.

Gemlik’te dün ‘Türkiye’nin Otomobili’ni dünya ligine taşıyacak tarihi bir gün yaşandı. 2022’nin sonlarında yollarda olacak ‘Türkiye’nin Otomobili’ için kurulacak fabrikanın temeli Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından 22 milyar TL’lik yatırımla inşa edilecek fabrika 18 ayda tamamlanacak. Törende konuşan Erdoğan 60 yıllık hayali gerçeğe dönüştürme yolunda tarihi bir adım atıldığını belirterek “Dünyanın en iyiler liginde oyuncu olmaya hazırız” dedi. ‘Türkiye’nin Otomobili’nin sadece ülkede değil dünyanın birçok yerinde ses getirdiğini belirten Erdoğan “60 yıl sonra bile insanımız için umut olurken içimizdeki bazı çevreler için kabus oldu. Hayatında tek çivi çakmamış olanlar iftira yarışına girdi. 83 milyonun sevincine ortak olmak yerine menüsünden, başlatma tuşuna kadar komik gerekçelerle projede açık arandı. Otomobilin ‘kaputu da farı da varmış’ manşetleriyle aslında kendi seviyelerini, kendi cahilliklerini ortaya koydular” dedi. Devrim otomobilinin de basit bir gerekçeyle rafa kalktığını anlatan Erdoğan “Türkiye’nin otomobilini tanıttığımızda bizi eleştiren gazetelerin hemen hepsi 60 yıl önce de kalemşörleriyle ‘Devrim’ arabalarına bu şekilde saldırıyorlardı. Bu iftira furyasının başını çekenler o dönemde olduğu gibi yine CHP zihniyeti oldu” dedi.

YATIRIMLARIN ALTIN HALKASI

Milletin beklentisini boşa çıkarmamak için koronavirüs salgınına rağmen gece gündüz demeden çalıştıklarını anlatan Erdoğan “Tüm dünyanın yatırımlarını durdurduğu dönemde sağlıktan ulaşıma, tarımdan sanayi, enerji, çevreye kadar her alanda projelerimize hız verdik. Salgın döneminde hastaneler, barajlar, sulama tesisleri, millet bahçelerini hizmete aldık” dedi. Erdoğan temeli atılan fabrikanın ise bu yatırım zincirinin altın halkası olduğunu dile getirerek, burada salgına rağmen devasa bir projeyi hayata geçirmenin haklı gururunun yaşandığını söyledi. Erdoğan, otomobil tanıtıldığında “Bunlar nerede üretilecek” diye soranlara, daha tasarım aşamasında bu güzel eseri öldürmeye çalışanlara hep birlikte en güzel cevabın verildiğini kaydetti. Fabrikanın devasa bir üretim tesisi olacağını anlatan Erdoğan “Doğrudan vatandaşa hizmet verecek.” dedi. Ekonominin toparlanma sürecine girdiğini de anlatan Erdoğan “Sahadan aldığımız bilgilerle ekonomideki canlanmayı güçlü bir şekilde teyit ediyoruz” diye konuştu.

DESTEK YÜZDE 95

“Bu 5 yiğit adamla yola çıktık” diyen Başkan Erdoğan “Devletimizin Hazinesi bu işi bitirmeye yeter. Anketlere göre projenin desteklenme oranı yüzde 95. Babayiğitler hamdolsun işi bu noktaya kadar getirdi” dedi. Konuşmasının ardından Erdoğan ve katılımcılar butona basarak ilk harcı döktü.

5 YİĞİT ADAMLA YOLA ÇIKTIK

Aralık ayında görücüye çıkan ‘Türkiye’nin otomobili’ için kurulacak fabrikanın temeli Gemlik’te atıldı. “Bu 5 yiğit adamla yola çıktık” diyen Erdoğan, TOGG üyeleriyle birlikte projeye start verdi. 

Erdoğan, Devrim otomobilinden 60 yıl sonra yeniden yola çıktıklarını belirterek projenin dünyada ses getirdiğini söyledi.

HEM ŞEYTAN TAŞLADIK HEM TAVAF ETTİK

“Denizin dibinden inci çıkarmak isteyen vurgun yemeyi göze almalıdır” diyen Erdoğan şunları söyledi: “Son 18 yılda neleri başardıysak tehditlere ve engellere rağmen başardık. ‘istemezük’çü lobi ile de mücedele ettik. Bayraktar İHA’nın bugünlerine nasıl geldiğine bizzat şahidim. Halen CHP ve ortaklarının hedefi oluyor. 18 yılda hem şeytan taşladık hem tavaf ettik.” Erdoğan yerli otoda da yoğun bir karalama kampanyası ile karşılaştıklarını söyledi.

AVRUPA’NIN EN TEMİZ VE ENTEGRE FABRİKASI

TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş Gemlik’te 1 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulan fabrikayı ‘bir otomobil fabrikasından çok daha fazlası’ olarak tanımladı. Karakaş 230 bin metre kare kapalı alanı olacak tesisi farklı kılan özellikleri “Aklllı’, ‘Çevre Dostu’ ve ‘Aynı Çatı Altında’ kavramlarını ise şöyle açıkladı: “Nesnelerin interneti, veri toplama ve analizi ile verimlilik artıran, gerçek zamanlı verilerle değer üreten bir üretim ağına sahip olduğu için akıllı. Uçucu organik bileşen salımı ile Avrupa’daki yasal sınırın 7’de 1’i bir değerle Avrupa’nın en temizi”

BATARYASI YERLİ

Karakaş “Farklı paketlerle 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak, ileri teknolojiye sahip bataryamızın tasarımında sona yaklaştık. Üretim başlangıcımızdan itibaren batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz” diye konuştu.

‘BABAYİĞİTLER’İN MESAJI: ‘BU BİZİM DEĞİL TÜRKİYE’NİN’

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu: Böylesi bir dönemde bu projeyi hayata geçirmek ülkemiz ve insanımız için büyük bir moral ve motivasyon kaynağı olacak. Bu, bizim değil, tüm Türkiye’nin otomobili.

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan: Uzun zamandır ülkemizin gerçekleştirmeye çalıştığı yerli-milli-elektrikli otomobil hayalini, el birliğiyle gerçeğe dönüştürüyoruz.

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk: İnşallah üretim bantlarından araçlarımızın indiği günde bir arada olur ve o mutluluğu da hep birlikte en kısa sürede yaşarız.

Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç: Bu değerli vizyoner girişimin bir parçası olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan: Otomobilimizde Turkcell’in 5G entegrasyonu ve yapay zeka tabanlı yeni nesil teknolojilerinin olacak olması da heyecanımızı artırıyor. 

500 BİNİ AŞKIN KİŞİ TARİHE NOT BIRAKTI

#YenilikteBendeVarım etiketiyle TOGG tarafından başlatılan ve site üzerinden isimlerini yazdıranların sayısı 500 bini geçti. Kampanyaya devetin tüm zirvesi de ismini yazdırdı. İsimler fabrikanının temelinde ömür boyu muhafaza edilecek kapsülde saklanarak iz bırakacak. 

SADECE AR-GE İÇİN 700 MİLYON BÜTÇE

TOBB Başkanı ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, törende yaptığı konuşmada “Kovid sonrası dönemde Türkiye’yi küresel ekonomide daha güçlü konumlandırabilmek için ‘Şimdi yatırım zamanı’ diyoruz. Bunu da buradan, Bursa-Gemlik’ten başlatıyoruz. Otomotiv dünyası kabuk değiştirirken, Türkiye masada çok önemli bir oyuncu haline gelecek” dedi. Hisarcıklıoğlu “Ortaklarımız, 3.5 milyar liralık sermayenin yanında bugüne kadar Ar-Ge için de 700 milyon lira harcadılar. Çünkü bu 83 milyonun otomobili” dedi.

MARKA İSMİ İÇİN ARAYIŞ SÜRÜYOR

Marka isminin belirlenmesi konusunda da çalışan TOGG ekibi nihai kararı sonbaharda açıklayacak. TOGG yönetimi, sadece Türkiye’de değil global ölçekte de kabul edilebilir bir isim olmasını hedefliyor. Araştırmalar Norveç, Almanya, Rusya, Fransa ve Türkiye’de gerçekleştiriliyor. 

TEDARİKÇİLER ARASINDA GENÇLER VAR

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “TOGG’un tedarikçileri arasında daha önce hiçbir ana üreticiyle çalışmamış gencecik girişimler, start-up’lar var. Bu firmalar farklı düşünüyor, yeni ve özgün işlere imza atıyor” diye konuştu. Varank “Aracın fiyatı sınıfındaki araçlarla rekabetçi olacak” dedi.

RAKAMLARLA TOGG

22 MİLYAR YATIRIMLA 4.300 KİŞİYE İŞ İMKANI

• Fabrika toplam 22 milyar TL yatırımla hayata geçecek.

• İnşaat zemin güçlendirme çalışmaları dahil 18 ay sürecek ve 2021 yılının üçüncü çeyreğinde tesisin hat montajları tamamlanacak.

• Yönetim binası lale figürlü olacak fabrika 1.2 milyon metrekarelik alan üzerinde 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

• 2022’nin son çeyreğinde ilk otomobil banttan inecek.

• 175 bin/yıl kapasiteyle 4 bin 300 kişi istihdam edilecek.

• Yerli otomobil yedek parça ve yazılımsal desteklerle doğrudan ve dolaylı olarak 20 bin kişiye iş kapısı açılacak.

• Çalışanların en az yüzde 30’u kadınlardan oluşacak.

• Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 oranında olacak.

• 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak.

• 2030 yılına kadar 1 milyon adet TOGG hattan indirilecek.

<p>Ankara'da boşanma aşamasında olduğu eşine karşı koruma tedbiri bulunan L.S. 4 aylık bebeği Asya S

Koruma tedbiri olan baba minik Asya'yı annesinden böyle kaçırdı! İşte o anlar...

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı