• $7,3815
  • €8,9457
  • 437.709
  • 1467
07 Ocak 2021 Perşembe 09:26 | Son Güncelleme:

Lojman kiraları 2021 ne kadar arttı, kaç TL oldu? 2021 lojman kira bedelleri ne kadar?

Lojman kiraları 2021 ne kadar arttı, kaç TL oldu" 2021 lojman kira bedelleri ne kadar"

Lojman kira bedelleri, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 402 nolu Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında açıklandı. 2021 lojman kira bedelleri ne kadar? Lojman kiraları 2021 ne kadar arttı, kaç TL oldu? gibi soruların yanıtları cevap buldu. 020 yılında metrekare kira bedeli 5,53 TL olan kaloriferli konutların yeni dönem kirası metrekare başına 6,30 TL'ye yükselmiş oldu. İşte tüm detaylar...

2021 yılında uygulanacak olan lojman kira bedelleri belli oldu. 2020 yılında metrekare kira bedeli 5,53 TL olan kaloriferli konutların yeni dönem kirası metrekare başına 6,30 TL'ye yükseldi. Lojman bedelleri, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 402 nolu Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında yer aldı. Peki, 2021 lojman kira bedelleri ne kadar? Lojman kiraları 2021 ne kadar arttı, kaç TL oldu? İşte tüm merak edilenler...

2021 LOJMAN KİRA BEDELLERİ NE KADAR?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Milli Emlak Genel Tebliği yayınlandı.

402 nolu Milli Emlak Genel Tebliği, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğ, 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 101 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendine dayanılarak hazırlandı.

Tebliğ gereğince kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda aylık her bir metrekare için 3,07 TL kalorifersiz konutlarda her bir metrekare için 4,80 TL, kaloriferli konutlarda her bir metrekare için 6,30 TL olarak belirlendi.

KİRA BEDELİNE YAPILACAK İLAVELER NEDİR?

Kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,74 TL/m² ilave kira bedeli alınır.

Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;

a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,4 TL/m²,

b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,21 TL/m²,

c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 2,61 TL/m²,

ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,65 TL/m²,

ilave kira bedeli alınır.

YAKITI KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN TEDARİK EDİLEN KONUTLAR

(1) Kamu Konutları Kanunu ile Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 2,52 TL/m² yakıt bedeli tahsil edilir.

(2) Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda; birinci fıkradaki yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilir. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilir.

(3) Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,29 TL/m² tahsil edilir.

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi

Yıldırım çarpmasının vücutta bıraktığı ilginç izler