• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
16 Mart 2021 Salı 22:51 | Son Güncelleme:

2 bakanlık ve TİM protokol imzaladı! İhracatçıdan öğrencilere staj ve burs imkanı

2 bakanlık ve TİM protokol imzaladı! İhracatçıdan öğrencilere staj ve burs imkanı

Milli Eğitim Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ihracatçı firmalarda dış ticaret alanında nitelikli ve yetişmiş çalışan ihtiyacının giderilmesi amacıyla ‘Dış Ticaret Meslek Liseleri Tanıtım ve Alt Protokolü' imzaladı.

Protokolle 4 ilden pilot okul olarak seçilen 6 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olan öğrencilere ihracatçı firmalarda istihdam, burs verilmesi, eğitim ve staj uygulamalarının gerçek hizmet ve üretim ortamlarında yapılmasının sağlanması gibi birçok destek sağlanacak.

İKİNCİ DİL ÇİNCE, RUSÇA

Törene katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gençler için önemli bir adım attıklarını belirterek, "Belli okullarımız, 'Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri' adıyla yeniden yapılandırıldı. Bu kapsamda e-ticaret, dış ticarette riskler, dış ticaret istihbaratı, uluslararası ve dijital pazarlama gibi güncel konular da müfredata eklendi. İngilizcenin yanı sıra Çince, Rusça, İspanyolca, Portekizce ve Japonca gibi diller de müfredata alındı" dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, protokolle, öğrencilerin ihracatçı birliğine üye firmalarda staj ve beceri eğitimi alacağını, mezunların bu firmalarda istihdam edileceğini ve öğrencilere burs verileceğini bildirdi.

4 İLDE 6 OKULLA YOLA ÇIKILIYOR

Bakan Pekcan, projenin ilk aşamasına İstanbul, Gaziantep, Mersin ve İzmir gibi ihracatta hareketli illerden başlayacakları bilgisini vererek, şöyle konuştu: "Bu 4 ilimizdeki 6 proje okulumuzda, şimdilik 305 öğrencimiz ve 63 öğretmenimizle yola çıktık. Önümüzdeki yıllarda bu okullarımıza önemli bir talep olacak ve öğrenci sayılarımız artacak."

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor