• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
26 Nisan 2021 Pazartesi 19:28 | Son Güncelleme:

1.9 milyara ulaşması bekleniyor! En büyük halka arz Ziraat GYO'dan geliyor

1.9 milyara ulaşması bekleniyor! En büyük halka arz Ziraat GYO'dan geliyor

Beş yıl önce kurulan Ziraat GYO, son yılların en büyük halka arzına hazırlanıyor. 28-29-30 Nisan'da talep toplanacak halka arzda hisse fiyatı 1.60 TL olacak. Büyüklüğün ise 1.9 milyara çıkması bekleniyor.

Sektörün en önemli oyuncuları arasında yer alan Ziraat GYO, son yılların en büyük halka arzını gerçekleştiriyor. Talep toplama tarihleri 28-29-30 Nisan tarihleri olarak belirlenen Ziraat GYO hisselerinin yüzde 25'i, Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin konsorsiyum liderliğinde ve sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle halka arz edilecek. Halka arzda 1 TL nominal değerli paylar 1.60 TL'den satışa sunulacak.

3. SIRAYA YÜKSELECEK

Sermaye artışı yoluyla yapılacak 1.17 milyar TL nominal tutarlı halka arzdan sonra Ziraat GYO, ulaşacağı 7 milyar TL özkaynak büyüklüğüyle sektörde üçüncü sıraya yerleşecek. Büyüklüğü 1.9 milyar liraya yakın olması planlanan halka arzda geri alım taahhüdü de bulunuyor. Borsada işlem görmeye başladıktan sonra 33 gün süreyle aralıksız ellerinde hisseleri tutan yatırımcılara, talep etmeleri durumunda tamamı Ziraat Bankası'na 1.63 TL fiyat üzerinden geri satma hakkı tanınacak.

378 MİLYON LİRA KÂR

Ziraat GYO Genel Müdürü Peyami Ömer Özdilek, kurulduğu günden bu yana istikrarlı büyümesini sürdüren şirketin 2020 yılında başarılı bir performans sergileyerek aktif büyüklüğünü 5,4 milyar TL'ye çıkardığını, net dönem karının 378 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirtti. Özdilek şirket özkaynaklarının 5 milyar TL'yi aştığını ve salgın döneminde de şirketin büyümeye devam ettiğini kaydetti.

BÜYÜK İLGİ BEKLENİYOR

Özdilek şirketin sahip olduğu portföyün ofis, perakende ve konuttan oluşan karma bir portföy olduğunu ve bu portföy yapısıyla gelir istikrarı sağlamanın amaçlandığını kaydetti. Özdilek ayrıca, sürdürülebilir ve güçlü bir gelir üretme potansiyeli bulunan Ziraat GYO hisselerinin halka arzında yatırımcıların yüksek ilgisini beklediklerini de sözlerine ekledi.

İFM'DEKİ KULELERİN KABA İNŞAATI BİTTİ

Ziraat GYO Genel Müdürü Özdilek yaptığı açıklamada, yüzde 19 oranla en büyük paydaşı oldukları İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde (İFM) yer alan 40 ve 46 katlı Ziraat Kuleleri kaba inşaatının yüzde 99 oranında tamamlandığını aktardı. Özdilek, şirketin portföyünde Türkiye, Almanya ve Bosna-Hersek olmak üzere 3 ülkede, 11 farklı şehirde, toplam değeri 4.7 milyar TL'ye ulaşan, yüzde 91 doluluk oranına sahip 32 kira getirili gayrimenkulü, 15 projesi ve önemli lokasyonlarda 3 arsası bulunduğunu, kiralık gayrimenkullerden 2020 yılında toplamda 63.4 milyon TL seviyesinde kira geliri elde ettiklerini bildirdi.

  • ziraat gyo
  • sermaye
  • halka arz
<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı