• $7,8402
  • €9,4353
  • 456.284
  • 1325.29
19 Kasım 2020 Perşembe 10:06 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne kadar oldu?

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne kadar oldu"

Dolar kuru alış satış fiyatları milyonlarca vatandaşın gündeminde. Geçtiğimiz haftalarda 8 TL'yi aşan dolarda 8 TL'nin altındaki aşağı yönlü ivme devam ediyor. Bugün ilk kez Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirilecek Merkez Bankası faiz toplantısı sonrasında alınan karar belli oldu. Politika faizi yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltildi. Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar düştü mü?

Dolar kuru alış satış fiyatları milyonlarca vatandaşın gündeminde. Geçtiğimiz haftalarda 8 TL'yi aşan dolarda 8 TL'nin altındaki aşağı yönlü ivme devam ediyor. Bugün ilk kez Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirilen Merkez Bankası faiz toplantısı sonrasında alınan karar belli oldu. Politika faizi yüzde 10,25'ten yüzde 15'e yükseltildi. Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar düştü mü?

DOLAR KAÇ TL OLDU?

Dolar bugün güne alış kuru 7,7096 TL, satış kuru 7,7240 TL'den başladı.

Merkez Bankası kararı sonrasında düşüş eğilimi başlayan dolar 7,61 TL'ye geriledi.

MERKEZ BANKASI KARARI NEDİR?

Küresel piyasalar dalgalı bir seyir izlerken,  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı belli oldu.

Para Politikası Kurulu tarafından, Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine, Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verildiği açıklandı.

MERKEZ BANKASI AÇIKLAMALARI

Küresel ekonomi üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma göstermiştir. Ancak, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler yükselmiştir.

İktisadi faaliyette toparlanma devam etmektedir. Artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri arttırmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talep, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilemektedir.

Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, net ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacaktır. Bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

<p> Peki, Kılıçdaroğlu neden tavır alamadı? CHP  eksen değişikliği içerisinde mi? TürkMedya Ank

Kılıçdaroğlu neden tavır alamadı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Konserve kutusundan mangal yaptı

Belirtilerine göre kanser türleri