• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
15 Mart 2021 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

120 metrekarelik her eve otopark şartı geliyor

120 metrekarelik her eve otopark şartı geliyor
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

80 metrekarenin altında üç daireye bir otopark. Yenilenen otopark yönetmeliği ay sonunda devreye giriyor. Yeni taslağa göre 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark yapılacak. 120-180 metrekare aralığındaki dairelere ise 1 otopark zorunlu olacak.

Daha önce 3 kez ertelenen otopark yönetmeliği yeni haliyle ay sonunda devreye giriyor. Her daireye bir otopark şartı kalktı. Bunun yerine dairelerin büyüklüklerine göre otopark yapılması zorunluluğu getiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal 7'de katıldığı programda yönetmelikle ilgili tüm görüşmeleri yaptıklarını belirterek "Ay sonu itibarıyla yürürlüğe girecek. İlçe beledilerine otopark yapma zorunluğu getiriyoruz. 3 yıl içinde yapmaları gerekecek" dedi.

TASLAKTA NELER VAR?

Kurum'un verdiği bilgiye göre yeni taslağa göre 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80 ila 120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120 ila 180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 adet otopark yeri ayrılması hükmü getirilecek. Dükkân, mağaza ve banka gibi fonksiyonlarda her 30 metrekare için 1 adet olan otopark zorunluluğu, her 40 metrekare için 1 adet olarak, büro binalarında her 40 metrekare için 1 adet olan otopark zorunluluğu, her 50 metrekare için 1 adet olacak şekilde revize edilecek. Otoparkın öncelikle; bina bodrumunda karşılanması zorunluluğu kaldırılarak talebe göre binanın bodrumunda ya da parsel arka, yan bahçesi veya ön bahçesinde veyahut bu bahçelerin altında öncelik olmadan karşılanabilmesi hükmü getirilecek. Parsel arka bahçesinde binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak ve zemin kat yüksekliğini aşmamak kaydı ile mekanik otopark yapabilme imkânı verilecek.

ÖNCEKİLER KAPSAM DIŞI

120 metrekareden küçük olup 3 kat ve üzeri yapı olan parsellerde, talep halinde otoparkın bedel karşılığı bölge otoparkından temin edilebilme imkânı da getiriliyor. Yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki yapı ruhsatı başvuruları ise talep halinde eski yönetmeliğe göre değerlendirilecek.

ELEKTRİKLİ ARACA ÖZEL DÜZENLEME

Otopark adedi 20'den fazla olan yeni binalarda 1 Ocak 2023 tarihine kadar en az yüzde 2 oranında, bu tarihten sonra ise yüzde 5 oranında elektrikli araç park yeri düzenleme şartı getiriliyor. AVM ve bölge otoparklarında ise bu oranlar 1 Ocak 2023'e kadar yüzde 5, bu tarihten itibaren ise yüzde 10'a çıkarılıyor.

BAŞKA ALANDA DA YAPILABİLECEK

Hazırlanan yeni otopark taslağına göre 250 metrekareden küçük parsellerde otopark ihtiyacının yarısının parselde karşılanması kaydı ile zorunlu otopark adedi yüzde 50 azaltılıyor. Komşu parsellerin anlaşması ve maliklerin muvafakati halinde bitişik olan bahçelerin, aradaki duvar kaldırılmak suretiyle ortak otopark olarak kullanılabilmesi imkânı getiriliyor. Bu sayede birden çok parselin anlaşması ile ada içi otoparkların önü açılıyor. Otopark mevzuatına ilk defa giren bir yenilik olarak parselinde otopark yapamayan yapılar için 1000 metre yarıçapındaki başka bir binadan, arsadan ya da varsa ticari otoparktan tapuya şerh konmak suretiyle otopark yeri temin edebilme imkânı getiriliyor.

ÇÖPÜ 27 YIL ÖNCE KONUŞUYORDUK

Bakan Kurum Maltepe'deki çöp sorunu ile ilgili de şunları söyledi: "Biz buna çok üzülüyoruz. Biz bu çöp sorununu 27 yıl önce konuşuyorduk. CHP'ye oy verin biz uçuracağız' diyorlardı. Uçan çöp poşetleri görüyoruz. Vatandaşımızın sağlığını tehlikeye atan bu durum için hükümet olarak devreye gireriz. Ama biz bugün çöpü konuşacaksak burada bir yanlışlık var." Kurum Haliç'teki kirlilik konusunda ise "Temel atmama üzerine yapılan bir siyaset bir şey kazandırmaz. Hizmet için birlikte hareket etmeliyiz" dedi.

YETKİ İLÇE BELEDİYESİNE GEÇİYOR

Büyükşehir belediyelerinin bugüne kadar otopark bedeli almalarına rağmen bölge otoparkları inşa etmemeleri nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda yapılan değişiklik Otopark Yönetmeliği'nde detaylandırılarak bundan böyle bölge otoparkı bedelini toplama ve bu otoparkları yapma görevi ilçe belediyelerine veriliyor. İlçe belediyelerine bedel alınan otoparkları en geç 3 yıl içinde yapma zorunluluğu getiriliyor. Otopark bedelinin tamamının yapı ruhsatı aşamasında alınması uygulaması kaldırılarak yüzde 25'inin ruhsat aşamasında, kalanının ise 18 ayda ve ödenmesi imkanı sağlanacak.

Doğu Anadolu Gözlemevi'ne kurulacak devasa ayna yola çıktı... 3 bin 170 rakımdaki yerine taşınıyor
Doğu Anadolu Gözlemevi'ne kurulacak devasa ayna yola çıktı... 3 bin 170 rakımdaki yerine taşınıyor

Doğu Anadolu Gözlemevi'ne kurulacak devasa ayna yola çıktı... 3 bin 170 rakımdaki yerine taşınıyor

Salgın sürecinde talep arttı... Türkiye'den 120 ülkeye kozmetik ihracatı
Salgın sürecinde talep arttı... Türkiye'den 120 ülkeye kozmetik ihracatı

Salgın sürecinde talep arttı... Türkiye'den 120 ülkeye kozmetik ihracatı

Selde zarar görmüştü... Ayancık Terminal Köprüsü açılıyor
Selde zarar görmüştü... Ayancık Terminal Köprüsü açılıyor

Selde zarar görmüştü... Ayancık Terminal Köprüsü açılıyor

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı