• $7,4653
  • €9,0138
  • 410.738
  • 1531.05
30 Ağustos 2012 Perşembe 03:36 | Son Güncelleme:

'11,5 milyarlık tasarruf paketi son tedbirler olacak'

'11,5 milyarlık tasarruf paketi son tedbirler olacak'

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Avrupa Birliği ve IMF'nin isteği üzerine 2013-2014 yılları için hazırlanan 11,6 milyar avroluk kesinti içeren tasarruf paketinin son tedbirler olduğunu, daha fazlasına Yunan ekonomisinin dayanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Samaras, Yeni Demokrasi partisinin (ND) siyasi komite toplantısında yaptığı konuşmada, tasarruf paketinin "acı tedbirler" içerdiğini ancak, bunun ülkenin kaostan kurtulması için belki de son fırsat olduğunu ifade ederek, "Unutmayın ki, Yunan halkı yeniden drahmiye dönmeme ve krizden çıkmamız konusunda bize ve oluşturduğumuz üç parti hükümetine güveniyor" dedi.
        
Ülkenin krizden çıkarak bir an önce yeniden kalkınmaya geçmesi için Avro Bölgesi'nde kalmasının ve müzakere etkisinin güçlendirilmesinin gerekli olduğunu belirten Samaras, "Ancak tüm bunlar, bugüne kadar yaptığımız anlaşmaları uygulamamızı bekleyenlere bağlı. Çünkü anlaşmalara uymayan bir ülkenin müzakere gücü sıfırdır" diye konuştu.
        
Konuşmasında, Almanya ve Fransa ziyaretlerine de değinen Samaras, bu ziyaretlerle ülkenin Avro Bölgesi'nde kalması için önkoşul olan dış imajının olumlu yönde değişmeye başladığını belirtti.
        
-Tasarruf paketiyle ilgili müzakereler sürüyor-
        
Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, 11,6 milyarlık kesinti paketiyle ilgili temel senaryonun genel hatlarıyla hazır olduğunu ancak, bazı teknik konularda müzakerelerin sürdüğünü söyledi.
        
Başbakanlık konutunda, hükümeti oluşturan üç parti liderlerinin tasarruf paketiyle ilgili yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Sturnaras, temel senaryoda emekli maaşlarında daha fazla kesintiye gidilmesinin öngörülmemesiyle birlikte, özel maaş çizelgeleriyle ilgili müzakerelerin sürdüğünü belirtti.        

Koalisyon hükümeti ortaklarından Demokratik Sol Parti (DİMAR) Başkanı Fotis Kuvelis ise, 11,6 milyarlık kesinti içeren tasarruf paketi müzakerelerinin henüz kapanmadığını ifade ederek, düşük gelirlilerin ve çiftçilerin emekli maaşlarının korunması için çaba gösterildiğini belirtti.
        
-Troyka 7 Eylül'de Atina'ya geliyor
        
AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan heyetin (Troyka) Yunanistan'ın tasarruf çabalarını değerlendirmek üzere 7 Eylül'de Atina'ya geleceği bildirildi.
        
13 Eylül'e kadar Yunanistan'da kalarak incelemelerde bulunacak Troyka'nın raporu eylül ayı içinde açıklanacak. Rapor, iflas tehdidiyle karşı karşıya olan Yunanistan'ın ikinci yardım paketinde öngörülen kredileri alıp alamayacağını belirleyecek.
        
AA

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Mart 2013'te hayatını kaybeden Müslüm Gürses'i, bir uçak yol

Bakan Çavuşoğlu'nun Müslüm Gürses'le hatırası

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı