• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
31 Ekim 2014 Cuma 02:03 | Son Güncelleme:

100 kişiden 32'sinin hedefi girişimcilik

100 kişiden 32'sinin hedefi girişimcilik

Türkiye’nin 2013 yılı Uluslararası Girişimcilik Notu açıklandı. Buna göre her 100 kişiden 32'si girişimci olmayı hedefliyor. 

KOSGEB’in öncülüğünde Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) desteğiyle dünyanın en kapsamlı Girişimcilik Endeksi açıklandı. Türkiye’de 33 binden fazla kişinin rekor katılımıyla gerçekleştirilen Küresel Girişimcilik Monitörü 2013 Türkiye sonuçlarına göre girişimcilik artık gençler tarafından alternatif bir kariyer planı olarak görülüyor. Endeks, her 100 kişiden 32’sinin ise önümüzdeki üç yıl içinde girişimcilik faaliyetinde bulunma hedefi olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu kişilerin sadece 10’u iş fikirlerini hayata geçirmek için harekete geçiyor. Türkiye bu oranlar ile 30 ülke arasında 8. sırada bulunuyor. Araştırma sonuçları KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, TEB Genel Mü-
dürü Ümit Leblebici, TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ile Yeditepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Esra Karadeniz’in katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. 

İSTANBULLULAR FIRSATI KAÇIRMIYOR

Girişimcilik Endeksi'nde çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle sıralandı: "Türkiye’de 2013 yılında fırsatları değerlendirmek amacıyla girişimcilik faaliyetinde bulunan kişilerin yüzdesi 67 iken, ihtiyaçtan dolayı erken dönem girişimcilik faaliyetinde bulunanlar %30. İstanbul fırsata dayalı girişimcilerin en yoğun olduğu bölge.

Gençler'in ilgisi artıyor

* Üniversite mezunu girişimci oranı 2006 yılında %15,30 iken, 2013’te %44’e yükseldi. Gençler artık girişimciliğe daha fazla ilgi gösteriyor ve alternatif bir kariyer planı olarak görmeye başladı.

* Eğitim düzeyi yükseldikçe, fırsata dayalı girişimcilik faaliyetinin arttığı, ihtiyaçtan dolayı girişimcilik faaliyetinin azaldığı görülüyor. 

* Türkiye’deki girişimcilerin çoğu erkek. Endekse göre ihtiyaca dayalı girişimcilik oranın en yüksek olduğu bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi (%38) başka seçeneği olmadığı içingirişimci olurken İstanbul bölgesinde girişimcilerin sadece %18’i ihtiyaçtan iş kuruyor.

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?