• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
28 Temmuz 2021 Çarşamba 08:06 | Son Güncelleme:

10 farklı motor geliştirdi, 6 milyar dolar siparişe ulaştı

10 farklı motor geliştirdi, 6 milyar dolar siparişe ulaştı

TEI ürettiği 10 farklı motarla tedarikçi liginden orijinal motor üreticisi grubuna çıktı. Genel Müdür Prof. Akşit “7 yıl önce siparişlerimiz toplamı 1 milyar dolardı. Kovid-19'a rağmen 6 milyar dolar civarında siparişe ulaştık” dedi.

TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, TEI'nin kendi motorlarını geliştirme konusunda son yıllarda ciddi bir atılım gerçekleştirdiğini, son 7 yılda irili ufaklı 10 kadar farklı milli motoru geliştirip, tasarlayıp ve üreterek çalıştırdıklarını söyledi. Kovid-19 salgını öncesindeki 2 yılda art arda dünya genelindeki orijinal motor üreticileri tarafından "dünyadaki en iyi tedarikçi" seçildiklerini dile getiren Akşit, 7 yıl önce siparişlerimiz toplamı yaklaşık 1 milyar dolardı. Şu an itibarıyla Kovid-19 salgını sürecine rağmen 6 milyar dolar civarında siparişe ulaştık" dedi.

TEI LİG ATLADI

Bazı motorların seri üretim çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Akşit şunları söyledi: "TEI olarak kendi ürettiğimiz motorlarla tedarikçi liginden orijinal motor üreticiler grubuna çıktık. İlk Gökbey helikopterimizin motoru uçuşunu yaptığı anda bu geçişi tamamlamış olacağız. Hepimizin bildiği Boeing 737 ve Airbus A320 sınıfı ile Çinli Comac C919 gibi uçakların motorlarında, yani dünyada en çok satan ve bu piyasada bu uçaklar segmentinde yüzde 70'in üzerinde paya sahip olan LEAP motorunda dünya genelindeki en büyük motor parça tedarikçiyiz. En çok satan motorun en büyük parça tedarikçisiyiz. Boeing Dreamliner gibi yeni nesil, büyük yolcu uçaklarında da yeni nesil GEnx motoru kullanılıyor. TEI dünya genelinde de GEnx motorlarında da en büyük parça tedarikçisidir."

TÜRK MÜHENDİSLER YAPTI, ABD'Lİ DÜNYA DEVİ ŞAŞTI

Türk mühendislerin geliştirdiği optik ölçüm yazılımı, uçak motorlarına yönelik kalite ölçümünde öncü oldu. Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit "Yerli yazılımla, optik yöntemleri kalite ölçüm süreçlerine uyarladık. Söz konusu süreci havacılık motorlarında onaylattık. Artık optik yöntemlerle, mekanik yöntemlerle yapabildiğimiz kalite ölçümünün üzerine bile çıktığımızı ispatladık. General Electric dahi geliştirdiğimiz optik kalite ölçümünü nasıl yaptığımızı soruyor" dedi. Akşit "Eskiden 1-2 günde yapılabilen blisk kontrolü, bizim geliştirdiğimiz optik ölçümle 3-4 saate düştü" dedi.

DÜNYADA İLK GERÇEKLEŞTİ

Akşit geliştirdikleri hassa ölçü konusunda "Eskiden türbin, kompresör kanatçıkları tek tek üretilip diziliyordu. Kompresör kanatçıklarını, yeni teknolojiyle yekpare bir metalden tek tek işleyerek ince, hassasiyetle ve yüzey kalitesiyle işleyebilen dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek firmalardan birisiyiz. Geliştirdiğimiz optik ölçüm yöntemiyle ise bütün yüzeyin ölçümü bir anda elinizde oluyor. Dünyada bunu yapabilen ilk şirketiz" dedi.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor