• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
07 Temmuz 2013 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Tekno-futbol: Adalet mi getirir hikâyeleri mi çalar?

Tekno-futbol: Adalet mi getirir hikâyeleri mi çalar"

Gol çizgisi teknolojisi ilk kez, geçtiğimiz günlerde tamamlanan Konfederasyon Kupası’nda kullanıldı. FIFA’nın çipli top üretimi için sipariş vermesi de teknolojinin futbolun içine artık daha fazla gireceğinin kanıtı. Peki, bizi başka hangi teknolojik gelişmeler bekliyor? Futbolun bu kadar ‘teknolaşması’ iyi mi, yoksa kötü mü? Gelişmeler adalet mi getirecek, hikâyelerimizi elimizden mi alacak? İlginç yanıtlar aldık.

    KAAN KAVUŞAN
    kaan.kavusan@aksam.com.tr

Şu ana kadar futbolun teknolojiyle en fazla kaynaştığı kupa; geçtiğimiz hafta sonunda sona eren Konfederasyon Kupası oldu. Maçlar sırasında, daha önceden kurulan, tepeden görüş sağlayan 17 kamera aracılığıyla kale önleri takibe alınıyor ve bir program aracılığıyla bilgisayar ortamında üç boyutlu görüş sağlanıyor. Amaç topun kaleyi geçip geçmediğini her açıdan görebilen ve yanılmayan ‘gol çizgisi teknolojisi’ni kullanmak. Böylece, turnuva boyunca pek tartışmalı pozisyon olmadıysa da geleceğe doğru bir adım atılmış oldu. Uygulama önümüzdeki sezondan itibaren İngiltere Premier Ligi’nde de kullanılacak. Peki, şimdi sırada ne var?

- FIFA’ya gelen öneriler, genelde kale çizgisi ve topun çizgiyi geçip geçmediğiyle alakalı. Fakat teknolojiler farklılık gösterebiliyor. Gelen öneriler arasında kale çizgisinin altına sensör döşemek var.

KAMERA KAYITLARI İZLENSİN Mİ?

- Günümüzde maç içinde yaşanan olayların çoğu kayıt altına alınıyor. Bu da hakemlerin, maç sürerken ara verip tartışmalı pozisyonu yayıncı kuruluşun kamera kayıtlarını izleyerek yorumlamaları ihtimalini doğu ruyor. Bunun yanı sıra, kendi üstlerinde taşıyacakları mini kameralarından yararlanmaları da söz konusu. ‘Kayıttan hakem kararı’ fikrini üç sebeple hoş görmeyenler var. Sürekli oyunun duracak olması ve temponun düşmesi; masraflı olması dolayısıyla alt liglerde uygulanmasının zorluğu ve futbolun hatalarıyla güzel bir oyun olduğu fikri.

- GolRef isimli akıllı topların da kısa süre içinde kullanıma girmesi bekleniyor. FIFA, gelecek Dünya Kupası’nda bu teknolojiyi kullanma kararını tartışıyor. Akıllı topun içinde bir çip olacak ve kale çizgisini geçmesinin yanı sıra auta çıkıp çıkmadığı, taç çizgisini geçip geçmediği de anlaşılabilecek. Top çizgileri geçince, hakemlere sinyal gönderecek.

- Aynı şekilde yine topun içine konulan çiplerin başka bir türü olan, miCoach bir performans ürünü… Futbolcuların vurduğu şutların hızı ve isabetlilik oranı, küçük bir arayüz sayesinde daha maç devam ederken akıllı telefonlara bilgi olarak gelebilecek.

- Performans alanındaki teknoloji hamlelerinden bir diğeri de tozluklara konulan çiple koşu mesafeleri ve hızının, etkin koşu alanının ve koşu alışkanlıklarının hesaplanması… Bu şekilde antrenörler çok net bir şekilde istatistiktik toplayabilecek, oluşan veri tabanından oluşturulacak istatistikler transferlerde daha etkin kullanabilecek.

OYNATALIM ‘PİERO’CUĞUM

- Maçtan sonra tartışmalı pozisyonların yorumlanmasını izlemek sizin için keyifse, Piero size göre değil, çünkü sadece ‘geçti’ ve ‘geçmedi’ diyebiliyor. Tek bir kamera aracılığıyla sanal ortamda 3 boyutlu grafik haline getiren ve 360 derecelik bir açıyla ‘oynatabilen’ Piero’nun da yanılma payı var.

- Teknoloji demek, sadece kablolar ve çipler demek değil. Her gün geliştirilen ve üstün performans için tasarlanan formalarda artık nem emici materyaller, ağ tabakaları ve kaynaklama teknolojisi kullanılıyor. Bu formalar; arkasında bulunan iki parçalı özel ağ kumaşı ve iç kısmında yer alan küçük delikler sayesinde futbolculara rahat hareket imkânı sağlıyor. Vücut ısısı dengede kalıyor, nem dağılmış  oluyor.

ÇİPLER OYUNUN TEMPOSUNU YÜKSELTİR

Yılmaz Vural Teknik direktör

Bir takımın maddi-manevi kaybına neden oluyor çizgiler. Golse gol, değilse değil. Hakem bunu her zaman göremiyor. Onun yorumu zaten baki. Onlara yardımcı olacak şey kayıtsa, olmalı. Çiple oyuncunun hareketlerini takip etmek de teknik adam açısından yararlı. İstatistikleri yalanlayamayacak kimse. Futbolcuların psikolojileri bozulmasın; milyonlar alıyorsan bir bedeli var. Biz teknik direktörler gladyatör hocaları gibiyiz. Bu oyunun özünde adrenalin var, stadyumların isimleri bile ‘arena’ koyuluyor ama tempo düşüyor. 0-0 biten maçı kim izlemek ister? Böyle bir teknoloji kullanılırsa, oyunu hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Biz de verileri görünce, ne kadar geride olduğumuzu anlayacağız.

TEKNOLOJİ LOBİSİNE YENİK DÜŞMEMELİ!

Bülent Timurlenk 
Spor yazarı-
Sabah Gazetesi
Hayata muhafazakâr bakmam ama futbol konusunda biraz muhafazakârım. Meselâ gol çizgisi teknolojisi ciddi maliyeti olan bir teknoloji; her lige bu standardı getirmek çok zor. Futbol dediğimiz şey 3 direk 1 top, hatta mahalle aralarında 2 taş, bir top. 40 yılda bir tartışma olacak diye bu teknolojiyi dayatmak olmaz. Hakemin kayıttan görüntü izlemesi falan da çok ABD işi geliyor bana. Amerikalılar da biliyorsunuz, topu görse karakola götürür! 45 dakika durmadan oynanan bir devrede bu kadar durma hakkımız yok. Bu futbolun da ‘teknoloji lobisi’ var. Topları sürekli değiştiriyorlar ama herkes 70’li yıllardaki topları seviyor. “Kramponları iyileştirdik” diyorlar ama sakatlıklar artıyor. Futbol bizim kalsın.

ÇİPLİ PERFORMANS TAKİBİ TAM ERSUN YANAL’LIK!

Ali Ece 
AKŞAM Gazetesi spor yazarı

Yıllardır bizim kuruyemişçide bile kullanılan teknolojinin sahaya bu kadar geç girmesi acayip gerçekten de. Kuruyemişçi abi, maçtaki bir pozisyonu bana açıklamaya çalışırken, canlandırma olarak kendi kamerasında benim içeri girip girmemem üzerinden oynata oynata anlatmıştı! Hakemler kayıtlara da baksınlar tabii. Yavaşlatır kaygısı var; Türkiye’de maç zaten yavaş, bari adil oyun için yavaşlasın! Bana fark etmez! Ben hâlâ Thierry Henry’nin İrlanda’ya karşı elle attığı golde kalmam böylece! Çip sistemiyse tam Ersun Yanal’lık. Bunu şaka olsun diye değil, iyi bir şey olarak söyledim. 
Teknoloji oyunu ne kadar temizleyecekse ve geliştirecekse, hakem hatalarını ne kadar azaltacaksa o kadar girmeli futbolun içine.

TEKNOLOJİ BİR ARAÇTIR ZATEN

Mustafa Doğan 
Eski futbolcu, spor yazarı–TRTSpor

Sonuçta soru işaretlerini azaltıyor bu tür uygulamalar. Hem hakem için yararlı, hem de oyuncular için. Oyuncular hakemin yanlış karar verdiğini düşündükleri zaman aşırı davranışlar sergileyebiliyorlar. İtirazlar da azalacaktır kayıtlar sayesinde. Daha tutarlı olmaları gerekecek. Çip teknolojisiyle oyuncuyu takip etmekse zaten yapılan bir şeyin kolaylaştırılması olur. Bu ölçüm şu anda da yapılıyor. Teknoloji zaten başlı başına bir amaç değil, yorumlama amacı. Çok gerekli değil çipler ama karşı da değilim.

BU TEKNOLOJİNİN ALLAH BELASINI VERSİN!

Abdülkerim Durmaz 
Eski futbolcu Teknik direktör

Oyunun güzelliğini öldüren, oyunu robotlaştıran şeyler bunlar. 66 Dünya Kupası’nda bu çizgi teknolojisi olsa, İngiltere-Almanya finalindeki çizgiyi geçmeyen topu yıllarca konuşabilir miydik? Hikâyelerimizi öldürecek şeyler bunlar. Sonra siz ne yazacaksınız, biz kahvede ne konuşacağız? Ağız tadıyla iki kavga ediyoruz arkadaşlarla, “Lan siz beş penaltıyla şampiyon oldunuz!”, “Hakem sizi kayırdı!” diye. Ben cep telefonunu bile yes’e basmak haricinde bilmiyorum. Para tuzağı yapıyor bu teknolojiciler. Mikrop icat edip yıllarca aşı satanlar gibiler. Bu çiple oyuncuyu takip etmek falan ne? Biz bilmiyor muyuz topçu ne kadar koştu? Makine ne anlar bundan? Allah belâsını versin bu teknolojinin! (Durmaz son cümleyi aynen böyle yazmamız için ısrar etti…)

BU OYUN HATALARIYLA GÜZEL

Menderes Özel 
Teknoloji yazarı-Milliyet

Baştan olumlu bakıyordum bu gelişmelere ama sonra düşününce vazgeçtim... Bu oyun hatalarıyla güzel. Hakemlerin telsizle haberleşmesi falan tamam ama kayıtlarla oyunu durdurmak fazla. O zaman insan unsuru dışarıda kalıyor, oyun robotlaşıyor. Ofsayt mı, değil mi? Oyunun keyfi burada biraz da.

HAKEMİN İŞİNE YARAR

Selçuk Dereli
Eski hakem, spor yazarı-Fotomaç

Teknolojiden mümkün olduğunca yararlanmak gerekiyor. Gol çizgisi teknolojisi de bunlardan biri. Hakemlerin kayıtlara bakmasına gelince, bu önemli bir avantaj olur tabii. Çünkü sahadaki hakem sayısı bazen her şeye hâkim olmaya yetmiyor. Fakat bunda oyunun akıcılığına etki etmemek gerekiyor. Belki bir kısıtlama olabilir; diyelim ki hakemin 3 hakkı olur. Zaten belki de maç boyunca hiç olmayacak. Sadece hayati pozisyonlar için böyle bir yeniliği kullanmaları olumlu olur.

SÜREKLİ DURDUR-OYNAT OLMAZ

Banu Yelkovan 
Spor yazarı-Radikal

Futbolda teknoloji kullanımı bazı durumlarda gerekli. Bunda sınırı belirlememiz gerekiyor tabii. Hakemlerin kulaklık kullanımı konusunda da aynı tartışmalar yaşanmıştı. Kayıtlardan sürekli durdur-oynat yapılmasını da istemem, oyunun ruhunu öldürür bu. Hakemleri hatasıyla sevabıyla kabul etmek gerek. Gol çizgisiyse olabilir, çünkü hayati bir şey topun kaleye girip girmediği. Nihayetinde ne kadar kamera olsa da insan gözü gibi seçici olmayabiliyor. Karşı değilim ama nerede duracağımızı iyi belirlemeliyiz.
 

 

 

 

<p><strong data-flex-order='1'>Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda PKK/KCK

Teröre karşı güçlü mesaj! MSB sosyal medyadan duyurdu

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti