• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
24 Temmuz 2021 Cumartesi 07:46 | Son Güncelleme:

'Yüz yüze eğitim tehlikede bir nesli kaybedebiliriz'

'Yüz yüze eğitim tehlikede bir nesli kaybedebiliriz'

Uluslararası Pediatri Kurumu yetkilileri vaka artışı ve aşı karşıtlarını uyardı: “Eğitime 1 yıl daha ara verilirse bir nesli kaybedeceğiz. Lütfen tüm bireyler aşılansın.”

Dünyanın en büyük çocuk sağlığı kuruluşu olan ve 1 milyon 200 bin çocuk hekimini temsil eden Uluslararası Pediatri Kurumu IPA Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ile Dış İlişkiler Koordinatörü Kerem Hasanoğlu, çocukların eğitim hayatının sekteye uğramasının büyük zararı olduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu.

EĞİTİMSİZ 1 YIL DAHA OLMAZ

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu: "Ne yapıp edip okulları açmamız lazım. Bunun için de erişkinlerin aşılanması büyük önem taşıyor. Erişkin aşılama oranlarımızı bir an önce %85'e çıkarmamız lazım. Erişkin dediğimiz zaman da sadece öğretmenler değil, servis şoförleri, okulda çalışanlar ve aileleri ile çocuklarımızın ailelerini aşılamamız gerekiyor. Bu da yetmez, okullarda hijyen şartları ve mesafe kurallarına uygun ortamların oluşturulması gerekiyor. Çocuklarımız 1.5 yıldır okuldan mahrum. Buna 1 yıl daha eklemeye kimsenin hakkı yok. Eğitime 1 yıl daha ara verirsek bir nesli kaybedebiliriz."

OKULLARI AÇMAK ZORUNDAYIZ

Kerem Hasanoğlu: "Aşılamada tüm dünya birlikte hareket etmezse yeni varyantlar kaçınılmaz. Bayram, yaz tatili ve açılmayla beraber biz de tehlikedeyiz. Eğitim bakımından en uzun süre kapalı kalan ülkelerden birisiyiz. Almanya bu konuda 'Eğitimi her şeyin üstünde tutarım' dedi, başka yerleri kapadı, okulları açık bıraktı. Türkiye'de bu konuda çok ciddi çalışmalar var. Aşılama çocuklarımızın eğitimi açısından çok önemli."

<p>Gizli tarih kendi içinde ne saklıyor? Araştırmacı-Yazar Erhan Altunay ve Araştırmacı Yazar Selçuk

İstanbul'dan kalanlar…

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi