• $9,5245
  • €11,1215
  • 545.913
  • 1455.42
26 Mayıs 2021 Çarşamba 09:24 | Son Güncelleme:

Hangi üniversite ALES'ten kaç puan istiyor? Yüksek Lisans için ALES'ten kaç puan almalı?

Hangi üniversite ALES'ten kaç puan istiyor" Yüksek Lisans için ALES'ten kaç puan almalı"

ALES sınav sonuçları bugün açıklandı. Yüksek Lisans yapmanın hayalini kuran binlerce aday aramalarında Hangi üniversite ALES'ten kaç puan istiyor? Yüksek Lisans için ALES'ten kaç puan almalı? sorusuna yanıt aramaya başladı. Her üniversitenin bölümlerine göre ALES şartı değişmektedir. İşte merak edilenler...

Yüksek Lisans için ALES şartı yoğun olarak aranan başlıklardan oldu. Bugün Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ALES sonuçları açıklandı. Puanlarını öğrenen kişiler aramalarında Hangi üniversite ALES'ten kaç puan istiyor? Yüksek Lisans için ALES'ten kaç puan almalı? sorusuna yanıt arıyor. Ülkemizde her üniversite bölümlere puan şartını değiştirmektedir.

HANGİ ÜNİVERSİTE ALES'TEN KAÇ PUAN İSTİYOR?

ALES sınav sonuçlarının açıklamasının ardından üniversitelerin Yüksek Lisan puanları değişmektedir.

Adaylar Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde en az 55 standart puan almış olmalıdırlar. Bu şart YÖK'ün yayınladığı Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği'nde belirtilmektedir. Üniversite bu puanın altına düşüremez ama isterse daha yüksek puan almış olmayı isteyebilir.

YÜKSEK LİSANS ŞARTLARI NELER?

Yüksek Lisans programlarına, yabancı dil sınavı ve mülakat yapılarak güz ve bahar yarı yılları başında öğrenci alınır. Üniversite yabancı dil sınavını kendi yapmazsa YDS, IELTS, TOEFL gibi sınav sonuçlarını da kabul edebilir. İlk yapmanız gereken başvuru yapmak istediğiniz üniversitelerin başvuru tarihlerini öğrenmek ve bu tarihlerde gerekli belgeleri götürüp teslim etmektir. Belge tesliminden sonra sizi mülakata çağırabilirler. Veya mülakattan önce bilim sınavı adı verilen bir sınava girebilirsiniz. (Başvuru için gerekli prosedürler üniversiteler arasında farklılık gösterebilir)

Gerekli belgeler ve detaylar aşağıdaki gibidir:

Lisans diploması:

Bir yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların lisans diplomasına sahip olması gerekir. Yurt dışından alınmış lisans diplomalarının denklikleri Yüksek Öğretim Kurulu'nca onaylanmış olmalıdır. Yüksek lisans programlarına, hangi lisans programlarından mezun olanların başvurabileceği Üniversitelerarası Kurul kararı ile belirlenir. Ancak bu programlar dışından da öğrenci kabulüne anabilim dalları kurul önerileri, ilgili Fakülte Merkez Yetkili Kurullarının görüşleri, Dekanlık kanalı ile alınarak Enstitü Kurulunda karara bağlanır ve Senatonun onayından sonra her yarıyıl başından önce ilan edilir. Özetle siz farklı bir alandan mezun olmuş olsanız bile bir yüksek lisans programına başvurabilirsiniz.

ALES puanı:

Adaylar Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde en az 55 standart puan almış olmalıdırlar. Bu şart YÖK'ün yayınladığı Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği'nde belirtilmektedir. Üniversite bu puanın altına düşüremez ama isterse daha yüksek puan almış olmayı isteyebilir.

Yabancı Dil Sınavı:

Tezli yüksek lisans için yabancı dil şartı vardır. Üniversite yabancı dil sınavını kendi yapabilir veya IELTS, YDS, TOEFL gibi sınavlardan birinin sonuç belgesini isteyebilir. Başvuru yapmak istediğiniz bölüm Türkçe eğitim veriyor olsa bile enstitüler yabancı dil sınavına girmenizi yada yeterlilik belgesi sunmanızı talep edebilir.

  • ales puan
  • yüksek lisans ales şartı
  • yüksek lisans ne kadar ales puanı
  • yüksek lisans
  • ales puan şartı
  • yüksek lisans ales puanı kaç olmalı
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu