• $8,2563
  • €10,0072
  • 485.466
  • 1434.79
02 Temmuz 2020 Perşembe 09:47 | Son Güncelleme:

YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? YÖKDİL başvuru tarihi ne zaman?

YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak" YÖKDİL başvuru tarihi ne zaman"

YÖKDİL sınav ve başvuru tarihleri koronavirüs salgını nedeniyle yeniden düzenlenmişti. Anadolu Üniversitesi'nin yaptığı YÖKDİL sınavı artık ÖSYM tarafından düzenleniyor. Sınava girecek olan adaylar için bu sınav lisansüstü eğitim ve doçentlik ile akademik yükselmelerde önemli bir rol oynuyor. YÖKDİL sınavı ile ilgili bilinmesi gereken her şey haberimizde...

YÖKDİL sınav ve başvuru tarihleri koronavirüs salgını nedeniyle güncellenmişti. YÖKDİL'in 2020 yılı ilk sınavı mart ayında uygulandı. Sonbahar döneminde yapılacak olan için ise şimdiden planlamalar yapılmaya başladı. ÖSYM tarafından düzenlenen YÖKDİL sınav ve başvuru tarihi bilgisini haberimizden okuyabilirsiniz.

YÖKDİL NE ZAMAN YAPILACAK?

YÖKDİL'in bu yıl ilk sınavı mart ayında gerçekleştirildi. Sonbahar dönemindeki ikinci YÖKDİL sınavı ise korona virüsü salgını nedeniyle ertelendi. İlk yayınlanan kılavuza göre 13 Eylül tarihinde yapılması planlanan YÖKDİL sınavı güncellenen yeni takvime göre 13 Aralık 2020'de uygulanacak.

YÖKDİL BAŞVURU TARİHİ

YÖKDİL başvuruları 21 Ekim - 2 Kasım tarihlerinde alınacak. ÖSYM'nin yeni sınav takvimine göre YÖKDİL geç başvuru tarihi ise 9 Kasım 2020 olarak belirlendi. Sınavın sonuçları da 14 Ocak 2021'de açıklanacak.

YÖKDİL NEDİR?

YÖKDİL sınav sonuçları; Yükseköğretim Kurulu ve Kurumları ile geçerliliği kendi mevzuatlarında kabul edilmiş olan diğer kurum ve kuruluşları tarafından aranan yabancı dil koşulunun sağlandığını belgelendirmek amacıyla kullanılabilecek. YÖKDİL sınav sonuçları sınavın gerçekleştirildiği tarihten itibaren 5 (beş) yıl süreyle geçerlidir.

Sınavda, çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler kullanılacak. Sınav, sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama sorularından oluşuyor. Sınavda soru sayısı 80, sınav süresi 180 dakika olarak uygulanıyor. YÖKDİL kılavuzunda yer alan bilgilere göre, ingilizce sınavında kullanılan kaynaklar ABD, İngiltere ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelere aittir. Bu sınavda İngiliz İngilizcesine ait dil alışkanlıkları izlenmekle birlikte Amerikan İngilizcesi kullanımının daha yaygın olduğu durumlarda adaylara bir dezavantaj oluşturmaması için yaygın olan kullanım tercih edilmektedir.

<p>Dr. Okan Güray Bülbül konuya ilişkin şöyle dedi:</p><p>Çalışma hayatında da çalışanların a

Çalışma hayatında aşı nasıl teşvik edilir?

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi

Tanklar sokaklara indi! Kızıl Meydanda askeri birlikler törene katıldı

İstanbul'da ramazanın son cuma namazı, Kovid-19 tedbirleriyle camilerde kılındı