• $13,692
  • €15,5079
  • 785.89
  • 1910.41
3 Ağustos 2021 Salı 21:30 | Son Güncelleme:

YKS tercih robotu başvuru işlemleri! ÖSYM 2021 YKS YÖK Atlas tercih başvuru ekranı ve süreci!

YKS tercih robotu başvuru işlemleri! ÖSYM 2021 YKS YÖK Atlas tercih başvuru ekranı ve süreci!

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzu, ÖSYM Başkanlığı tarafından yayınlandı. Üniversite tercih işlemlerin yapılacağı bugünlerde Atlas tercih robotu 2021 YKS tercih kılavuzu milyonlarca adayın gündeminde yer alan konular arasında. Peki 2021 YKS üniversite tercihleri ne zaman, nasıl yapılacak? İşte YÖK Atlas tercih robotu 2021 tercih kılavuzu...

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2021 üniversite tercih süreci başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından belirlenen tarihe göre üniversite tercihlerini yapacak adaylar, tercih kılavuzu ve Atlas tercih robotu üzerinden işlemlerin nasıl yapacağını araştırmaya başladı. İnternet aramalarında "YKS üniversite tercih işlemleri ne zaman ve nasıl yapılacak?" sorusuna yanıt arayanlar için detayları bu haberimizde derledik.

Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun güncel hali yayımlandı.

2021 YKS TERCİH TARİHLERİ UZATILDI MI? BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLADI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan: "Ülkemizde meydana gelen yangın ve sel felaketleri sebebiyle, 5-13 Ağustos olarak belirlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2021 tercih tarihlerini uzatma kararı aldık." açıklamasında bulundu.

2021 YKS ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Başkan Erdoğan, "Yapılan değişiklikle birlikte öğrenci kardeşlerimiz 5 Ağustos'tan 20 Ağustos saat 23:59'a kadar üniversite tercihlerini yapabilecek. Her bir kardeşime hayırlı bir tercih dönemi ve başarılı bir üniversite hayatı diliyorum." dedi.

2021 YKS tercih işlemleri, 05 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak.

Adaylar tercihlerini, 05-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından kendileri yapacaklar.

2021 YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ>>>

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU 2021

YÖK Atlas tercih robotu son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı sağlıyor.

YÖK ATLAS LİSANS TERCİH SİHİRBAZI İÇİN TIKLAYINIZ>>>

YÖK ATLAS ÖNLİSANS TERCİH SİHİRBAZI İÇİN TIKLAYINIZ>>>

YÖK tarafından YKS tercihleri sırasında öğrencilere kolaylık sağlaması için geliştilen YÖK Atlas tercih programı, 4 yıllık veya 2 yıllık üniversitelerin geçtiğimiz yıllardaki taban puanlarını ve kontenjan bilgilerini içeriyor.

YÖK ATLAS TERCİH SİHİRBAZI NASIL KULLANILIR?

YÖK Atlas tercih robotuna https://yokatlas.yok.gov.tr/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Site de taban puanları gibi birçok konuyu ve alt başlıklarını bulabilirsiniz. YÖK atlasından tercih yapabilmek için "Üniversite Seç" kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz.

"Program Seç" kutucuğuna ilgi duyduğunuz programı (mesleği) girdiğinizde, bu isimli programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz. Detaylarını görmek istediğiniz program için üniversitesinin üzerini tıklayabilirsiniz.

YKS 2021 TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.

Tercihler kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 13 Ağustos 2021 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir.

Adaylar, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekmektedir. 'Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları Bölümü' mutlaka okunmalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalıdır.

Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi yapılmayacaktır. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacaktır.

Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. Kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir. T.C. Kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumlu olacaktır.

YKS BARAJ PUANI KAÇ?

YKS'de bir yükseköğretim kurumuna girebilmek için alınması gereken asgari puan yani baraj, 2021 yılında 150 olarak belirlendi. 150 puanın altında kalan öğrenciler herhangi bir üniversiteye girmeye hak kazanamıyor.

150 ve üzeri puan alanlar ise meslek yüksekokullarını tercih etme hakkı kazanıyor. Lisans programlarını tercih edebilmek için adayların 180 ve üzeri puan alması gerekiyor.

TERCİH YAPARKEN

1. Başarı sıralamasını dikkate alın: En kritik nokta tercihlerin puana göre değil sıralamaya göre yapılması gerektiği. Puana göre tercih yapmak çok yanıltıcı olabilir, belki de adayın açıkta kalmasına yol açabilir.

2. İsteğinize göre sıralayın: Okumak istediğiniz bölümleri ve üniversiteleri sıralayın. Örneğin, 18 binden öğrenci alan bir bölümü daha çok istiyorsanız 14 binden alan bir bölümün üzerine yazabilirsiniz.

3. İstemediğiniz bölümü yazmayın: Tüm tercih haklarınızı doldurmak zorunda olmadığınızı unutmayın. İstemediğiniz bir programa yerleşip gelecek yıl sınava tekrar girerseniz Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) katkınızın yarıya düşeceğini unutmayın.

4. Kontenjanları karşılaştırın: Yükseköğretim kurumlarının 2020 ve 2021 kontenjanlarını karşılaştırmak gerekiyor. Örneğin 2020'de 50 olan kontenjan 2021'de 60'a çıkmışsa o programın başarı sıralamasının düşmesi gerektiğini düşünebilirsiniz.

5. Kılavuzu detaylı okuyun: Yükseköğretim programları ile ilgili tüm bilgiler Tercih Kılavuzu'nda yer alıyor. Ancak bazı adaylar bu bilgileri pek okumuyor. Bu yüzden özel şartlar ya da sıralama talep edilen bölümlerle ilgili yanlış tercihler yapılıyor. Örneğin pilotaj bölümü için belirli bir boy ve kilo şartı arandığı kılavuzda yazan bir bilgi. Tüm bu bilgilerin çok önemli olduğu unutulmamalı ve Tercih Kılavuzu mutlaka çok dikkatli bir şekilde okunmalı.

6. Sınav belgesini analiz edin: Adaylar sınav sonuç belgesini yanlış yorumlayabiliyor. Sonuç belgesinde yazan puan türlerini, yerleştirme puanlarını ve başarı sıralarını birbirine karıştırabiliyorlar. Tüm bilgileri sakince tek tek okuyun.

MESLEK SEÇERKEN

7. Farklı meslekleri tanıyın: Meslekler artık farklı uzmanlık alanlarıyla birçok yeni iş kolu ortaya çıkardı. Eskiden sadece biyoloji varken şimdi moleküler biyoloji gibi birçok alan daha oluştu. Yeni nesil meslekleri ve hangi üniversitede hangi programların olduğunu bilmek gerekiyor. İstediğiniz meslekleri enine boyuna araştırın.

8. Meslekleri uzmanlarından dinleyin: Kariyer gelişimi ömür boyu sürüyor. Dolayısıyla bir mesleğin kişiliğinizle uyumlu olup olmadığını iyi keşfetmek gerekiyor. Üniversitede istediğiniz bölümün hocasıyla görüşmek, öğretim görevlilerinden ders içeriklerini dinlemek ve diğer olanakları öğrenmek meslek seçimi için çok önemli bir nokta.

9. Mesleklerin pandemi sürecinde nasıl değiştiğini araştırın: Araştırmalar gösteriyor ki pandemide teknoloji ile ilgili tüm iş kollarına eleman yetiştiren meslekler çok daha popüler oldu. Bu mesleklerde iş bulma olasılığı arttı. Pandemi sürecinde mesleklerin nasıl değiştiğini mutlaka inceleyin.

10. İş bulma kaygısı eğlencenin önüne geçti: Aileden uzakta özgür olma, "üniversiteye kadar çok çalıştım şimdi eğlenme ve sosyalleşme zamanı" gibi gençler arasındaki yaygın görüşler yerini iş bulma ve para biriktirme kaygısına bıraktı. Bu anlamda iş garantisi yüksek, burs ve part-time çalışma olanağı sunan bölümler daha ön planda olacak. Seçeceğiniz üniversitenin meslek gelişiminizde sizinle uyumlu olup olmadığını araştırın.

ÜNİVERSİTE SEÇERKEN

11. Üniversite ortamını araştırın: Eğitim alacağınız üniversitenin sosyal imkanları önemli bir kriter. Entellektüel sermayemizi üniversite çevremizle oluştururuz. Dolayısıyla size düşünsel alt yapı oluşturacak bu çevreyi doğru şekilde kuracak bir üniversite tercihi yapmak için okulun sosyal ve kültürel projelerine göz atın.

12. Kampüs üniversiteleri avantaj sağlıyor: Seçeceğiniz üniversitenin kampüs üniversitesi olması disiplinler arası meslek çalışmaları açısından fayda sağalayacaktır. Lisans öğrenimi sırasında farklı disiplinlerden ders almak ileriye yönelik olarak da önemlidir.

13. Uluslararası farkındalık: Globalleşen dünyada artık uluslararası çalışmalar, üniversite yıllarının başından itibaren önem kazanıyor. Üniversitenin uluslarası farkındalığının yüksek olması, yabancı dil eğitimi ve değişim programları gibi olanaklarını da inceleyin.

14. Güven duygusu ön planda: Güven deyince para kazanma ve iş bulma garantisi yanında, üniversitenin salgın gibi bir afete yönelik koruyucu ve çözüm odaklı tutumu da tercih için önemli bir unsur oldu. Özellikle de pandemide üniversitenin uluslararası öğrenciye yönelik daha olumlu ve koruyucu tutumunun tercih sebebi olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla üniversitenin pandemi boyunca aldığı tutumu incelemek de doğru tercih yapabilmek için önemli.

15. Lisansüstü imkanlarını inceleyin: Üniversitelerin staj ve yurtdışı fırsatları kadar lisansüstü eğitim imkanları da önemli. Üniversiteyi akademik anlamda güçlü kılan aşamanın lisansüstü eğitim olduğu nu unutmayın.

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak
Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'
'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te "Asker Duası" coşkusu

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor