• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
25 Ağustos 2021 Çarşamba 23:43 | Son Güncelleme:

2021 YKS üniversite tercih sonucu ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı mı?

2021 YKS üniversite tercih sonucu ne zaman açıklanacak" ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı mı"

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2021 tercih sonuçları heyecanla bekleniyor. Milyonlarca öğrencinin yakından takip ettiği 2021 YKS yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden erişime açılacak. Peki YKS üniversite tercih yerleştirme sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Ayrıntılar haberimizde.

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları için gözler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'na (ÖSYM) çevrildi. Merakla beklenen YKS tercih sonuçları ÖSYM'nin "sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden erişime açılması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda tercih işlemlerini gerçekleştiren üniversite adayların gündeminde yer alan "ÖSYM YKS 2021 tercih yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusunun yanıtına ve yeni gelişmelere bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

YKS 2021 tercih sonuçları için heyecan giderek artıyor. Haziran ayında düzenlenen YKS oturumlarına giren öğrenciler tercihlerini Ağustos ayında tamamladılar. YKS tercih sonuçlarının ardından yapılacak üniversite kayıtları 1 Eylül'de başlayacak.

YKS tercih sonuçları, tercih sürecinde işlemlerini tamamlayan adaylar tarafından merak ediliyor. Üniversitesi sınavına giren öğrenciler, YKS tercihlerini 5 Ağustos ve 20 Ağustos tarihleri aralığında yayımlanan kılavuz içerisinde yer alan bilgilere göre gerçekleştirdiler. Elektronik kayıtlar ise ağustos ayının sonunda başlayacak.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak olan kayıtların 1 Eylül'den itibaren yapılacağı duyuruldu. Elektronik kayıtlar ise 31 Ağustos'ta başlayacak.

Geçtiğimiz yıl 6-14 Ağustos tarihleri aralığında yapılan YKS tercihlerinin sonuçları 26 Ağustos'ta erişime açılmıştı.

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecektir.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ BELLİ OLDU

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 1-7 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Elektronik kayıtlar ise 31 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.Ek yerleştirme tercih ücreti 25,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.


  • yks tercih sonuçları 2021
  • yks üniversite tercih sonuçları açıklandı mı
  • yks 2021 tercih sonuçları sorgula
  • ösym yks tercih sonuçları
  • ösym son dakika duyuru
  • ösyem üniversite tercih sonuçları
<p>Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli açıklamaları... Çin-ABD  arasında soğuk savaş kapıda mı? Asya-Pas

Putin enerji kozunu silah olarak kullanabilir mi?

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor