• $9,5004
 • €11,065
 • 548.672
 • 1519.25
1 Ekim 2021 Cuma 11:30 | Son Güncelleme:

YKS ek tercih sonuçları sorgulama ekranı! 2021 üniversite ek tercih kayıtları ne zaman başlıyor?

YKS ek tercih sonuçları sorgulama ekranı! 2021 üniversite ek tercih kayıtları ne zaman başlıyor"

2021 üniversite ek yerleştirme kayıt tarihleri araştırılıyor. 20 Eylül'de başlayan ek tercih dönemi 23 Eylül'de sona erdi. Tercih işlemlerini tamamlayan adaylar gözlerini sonuçlara çevirdi. Bu süreçte ek tercih yapan adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını ve yerleşmeleri durumunda üniversite ek yerleştirme kayıtlarının ne zaman yapılacağını öğrenmek istiyor. Peki, YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? 2021 üniversite ek yerleştirme kayıtları ne zaman başlıyor?

YKS ek yerleştirme sonuçları binlerce aday tarafından bekleniyor. Üniversitelerde eğitimin başlaması ile ek yerleştirme ile kayıt yaptıracak adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını öğrenmek istiyor. Peki, YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 üniversite ek yerleştirme kayıtları ne zaman başlıyor? İşte ek yerleştirme süreci ile ilgili merak edilenler...

EK YERLEŞTİRME SONUCU SORGULAMA EKRANI

EK TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden 01 Ekim 2021 tarihinde saat 10.30'dan itibaren öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

140 puanla tercihler başladı mı? ÖSYM 2. ek tercih kılavuzu 2021 yayınlandı mı?

2021 EK YERLEŞTİRME KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2021 ek yerleştirme kayıt tarihleri bilgisi ÖSYM ek tercih kılavuzunda yer alıyor. Buna göre, bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 4-7 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Elektronik kayıtlar ise 4-5 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri, adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında da yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

Kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgi, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almaktadır.

140 puanla 2 yıllık üniversiteler 2021: 140 barajla taban puan ve kontenjanlar açıklandı mı?

EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN YAPILMASI

Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM'ce yerleştirilir.

Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A, 6B.1 ve 6C'de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.

Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

 • YKS ek tercih sonuçları
 • YKS ek tercih sonuçları 2021
 • YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı
 • YKS ek tercih ne zaman 2021
 • YKS ek yerleştirme sonuçları
 • yks ek yerleştirme kayıtları ne zaman
 • üniversite ek tercih sonuçları 2021
<p>Herkes şaşkındı. Onu sadece belgesellerden tanıyorlardı. İstanbul Arnavutköy'de örneğine az rast

Mahallede kızıl akbaba şaşkınlığı

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu