• $8,2797
  • €9,7259
  • 506.048
  • 1129.33
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Haziran 2020 Pazartesi 09:21 | Son Güncelleme:

YKS yüzdelik dilimleri belli oldu mu? YKS 2020 taban tavan puanları açıklandı mı?

YKS yüzdelik dilimleri belli oldu mu" YKS 2020 taban tavan puanları açıklandı mı"

YKS'de bugün son gün. 3 oturum halinde gerçekleştirilen YKS'nin birinci oturumu dün tamamlandı. YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) saat 10.15'te başladı. YDT ise 15.45'te başlayacak. YKS heyecanını atan öğrenciler ve veliler yerleştirmeler hakkında araştırma yapmaya başladılar. YKS 2020 taban tavan puanları açıklandı mı? YKS yüzdelik dilimleri belli oldu mu? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor.

YKS 2020 heyecanı bugün sona erecek. 3 oturum halinde gerçekleştirilen YKS'nin birinci oturumu dün tamamlandı. 2. ve 3. oturum ise bugün düzenleniyor. YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) saat 10.15'te başladı. YDT ise 15.45'te başlayacak. Sınav heyecanını atan öğrenciler gözlerini tercihlere ve tercih puanlarına çevirdiler. YKS 2020 taban tavan puanları açıklandı mı? YKS yüzdelik dilimleri belli oldu mu? gibi soruların yanıtları merak konusu oldu. İşte tüm merak edilenler..    

YKS 2020 TABAN TAVAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

YKS 2020 taban tavan puanları henüz açıklanmadı. 2020 YKS taban puanları belli olur olmaz haberimizin içerisine eklenecektir.

YKS sınav sonuçları ne zaman, ayında kaçında açıklanacak? TYT, AYT, YDT sonuçları için tarih verildi mi?

YKS YÜZDELİK DİLİMLERİ BELLİ OLDU MU?

YKS 2020 yüzdelik dilimlerine dair ÖSYM tarafından henüz bir açıklama gelmedi.

YKS 2020 SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bu yıl 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen YKS yine 3 oturum halinde düzenleniyor. Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT).

YKS sınav sonuçları ise 28 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.

ÖSYM YKS tercih tarihleri belli oldu mu? 2020 YKS tercihleri ne zaman yapılacak?

YKS SINAV SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (Engelli öğrencilerde 100 ve üzeri puan için Bakınız 6. madde.) olması gerekmektedir.

TYT, AYT, YDT 2020 PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayların, testlerden her biri için birer standart puanı hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

TYT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı puanları (A-TYT) hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır.

A-TYT puanı kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek TYT puanı oluşturulacaktır. A-TYT puanı TYT puanına dönüştürülürken Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden 5 ham puan, diğer testlerin her birinden 2,5 ham puan alan adayların 150 TYT puanı almaları sağlanacaktır.

<p>Şimdiye dek İstanbul'daki kültür sanat faaliyetleri ve yapılan hizmetlerin tanıtıldığı üst geçitl

İmamoğlu'nun ‘İstanbul nimet' sözü anlam buldu: İBB, 100 üst geçidi 6 aylık bir firmaya kiraladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Canlı altın fiyatları ne kadar? 28 Ekim gram, çeyrek ve tam altın fiyatları kaç TL?

Amerika sokakları yeniden karıştı