• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
18 Eylül 2020 Cuma 07:33 | Son Güncelleme:

Üniversite ek tercih kimler yapabilir? YKS ek tercih (yerleştirme) kimler yapamaz?

Üniversite ek tercih kimler yapabilir" YKS ek tercih (yerleştirme) kimler yapamaz"

Binlerce adayın heyecanla beklediği üniversite ek yerleştirmeler için tercihler başladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ek tercihlerin 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılabileceğini duyurdu. Ek tercih yapmak isteyen adaylar, ek tercih yapma hakkının olup olmadığını öğrenmek istiyor. Üniversite ek tercihlerini kimler yapabilir, kimler yapamaz?

Üniversite ek tercih maratonu başladı. Üniversite hayali için ikinci şansı değerlendirmek isteyen adaylar ÖSYM tarafından açıklanan ek tercih kılavuzuna göre ek tercihlerini yapabilecekler. Tercih sonrası ek yerleştirme sonuçları yine ÖSYM tarafından açıklanacak. Peki, üniversite ek tercihlerini kimler yapabilir? 2020 YKS ek tercih (yerleştirme) kimler yapamaz?

KİMLER EK TERCİH YAPABİLİR?

2020-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2020-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

2020-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Ek kontenjan 2020 açıklandı mı? YKS ek tercih boş kontenjan taban puanları

EK TERCİHLER NASIL YAPILIR?

YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır.

Üniversite ek tercih yapma ekranı: YKS ek tercih nasıl yapılır?

YKS ek tercihler, http://ais.osym.gov.tr sayfası ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılabiliyor. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra ek tercih sekmesine tıklayarak açılan ekranda tercihlerini yapabilecek.

Ek tercih ücreti 2020 ne kadar? YKS ek tercih ücreti nasıl yatırılır?

YKS ek tercih ve yerleştirme kılavuzu 2020! YKS ek tercih ve yerleştirme tarihleri ne zaman?

Ek tercih sonuçları ne zaman açıklanır? Üniversite ek yerleştirme sonuç tarihi belli mi?

<p>Editör:</p><p><a href='#0' >ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>Burak Özçivit'ten oğ

Bir Dakikada Magazin

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sonbaharın vazgeçilmezi hırkalar nasıl kombinlenir?

Başaklar ve İkizler için karar zamanı! 26 Eylül 2020 burç yorumları