• $8,5326
  • €10,1244
  • 496.727
  • 1421.03
3 Haziran 2021 Perşembe 13:11 | Son Güncelleme:

Telafi eğitimi ne zaman, zorunlu mu olacak? Telafi eğitimi 2021 nasıl olacak?

Telafi eğitimi ne zaman, zorunlu mu olacak" Telafi eğitimi 2021 nasıl olacak"

Telafi eğitimi ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son açıklamasında salgından etkilenen öğrenciler için telafi eğitimlerinin yapılacağının belirtmişti. Öğrenciler ve velilerin yakından takip ettiği konular arasında olan Telafi eğitimi ne zaman, zorunlu mu olacak? Telafi eğitimi 2021 nasıl olacak? sorularına yanıt arıyor. İşte merak edilen tüm detaylar...

Telafi eğitimine dair merak edilenlere Milli Eğitim Bakanı Ziyan Selçuk cevap verdi. Koronavirüs salgınından etkilenen öğrenciler için eğitimler yapılacak. Öğrenciler ve veliler ise aramalarında Telafi eğitimi 2021 ne zaman başlayacak, zorunlu mu olacak? Telafi eğitimi nasıl olacak? sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte tüm merak edilenler...

TELAFİ EĞİTİMİ 2021 NE ZAMAN, NASIL OLACAK?

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okullarımız 2 Temmuz'dan yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okulların fiziksel imkanlarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için açık tutulacak." dedi.

CNN Türk'e konuşan Bakan Selçuk'un açıklamaları ise şu şekilde:

Müfredat demek, yazılı bazı kazanımların çocuklarla paylaşılması değildir, çocukların bir okul ortamında bulunması sosyalleşmesi çocuğun bütünsel gelişimiyle ilgilidir. Bir şekilde bizim, telafi değdiğimiz şey sadece derslerle ilgili bir kazanım ihtiyacı değildir o çocuğun sosyal duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasın da içerir. Benzeri bütün durumların tamamlanmasıdır. Bazı öğrencilerin akademik eksikliği de var yok değil. Sosyal duygusal alanda ağırlıklı olmak üzere dememizin sebebi de bu. Mayıs Haziran ayında konuşulurken şu oldu; Sanatsal kültürel ağırlıklı çalışma yapacağız dedik. Sadece akademik değil bütünsel.

Bazı kavramlar var UDEP, ulusal destekleme programında çocuklarımızın bütün ihtiyaçlarını beceri açıklarını araştırıp bunlarla ilgili bir tamamlama çalışması yapmak istiyoruz. Bu bir ayda halledilecek bir şey değil 1,5 yıl süren bir süreç bu. 2021-22 eğitim öğretim yıl sonuna kadar devam eden tur bu.

Biz belirli kazanımları anlamak için önceki sınıfın kazanımlarını dikkate alarak gelmek lazım.

Bazı okullarımız bize diyor ki; "Biz o kadar çok çalışma yaptık ki biz bir şeyi telafi etmeden konumuza geçmek istiyoruz, bizim ihtiyacımız yok" diyorlar. Biz ona da 'tamam' diyoruz.

İYEP, ilkokullar iyileştirme programı, ortaokula geçmeden önce çocuklarımızdan eksiği olanları belirleyip bire bir eğitime alalım okul saati dışında bu desteği verelim ki bir sonraki sınıfta eksiksiz geçsinler. Gerekirse gurup halinde eksikliklerin tamamlanması sağlanıyor ve bir üst sınıfa eksiği olmadan çıkmasına katkısı oluyor.

Öğretmenler eğitimden geçecek, bunlar bizim öretmen seminerlerimizin konusu zaten. BU ay içerisinde temel stratejilerle ilgili hazırlığımızı bitirmiş olacağız. 1. sınıfı bitirenlere okuma -azma taraması yapacağız. İlkokulda matematik ile ilgili bir tarama da yapıyoruz. Ortaokullarda da kritik kazanımlar çerçevesinde yapacağız. Kritik kazanım mesela 4. sı

TELAFİ EĞİTİMİ ZORUNLU MU OLACAK?

Telafi eğitiminin öğrencilere zorunlu değil, isteğe bağlı olacak.

1 HAZİRAN SONRASI TAKVİMİ

Kademeli normalleşme dönemiyle birlikte okul öncesi, özel eğitim merkezleri ile 8 ve 12. sınıfların destekleme ve yetiştirme kursları 17 Mayıs'tan itibaren yüz yüze eğitime geçmişti.

Okul öncesi dışındaki tüm eğitim kademelerinde 1 Haziran 2021'e kadar uzaktan eğitime devam kararı alınmıştı.

Bakanlık 1 Haziran sonrası için yüz yüze eğitim ile ilgili yeni kararlarını açıklayacak.

  • Telafi eğitimi 2021
  • Telafi eğitimi eğitimi ne zaman
  • Telafi eğitimi nasıl olacak
  • Telafi eğitimi zorunlu mu
  • Telafi eğitimine kaçıncı sınıflar
  • ziya selçuk Telafi eğitimi 2021
<p class='MsoNormal'>Türkiye'nin birçok bölgesinde devam eden orman yangınlarına  müdahaleler devam

Müge Anlı'dan evleri yanan köy halkına ziyaret

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Antalya'daki yangın bölgelerinde inceleme yaptı

Diyarbakır'da Amida Höyük'teki kazılarda 1. Dünya Savaşı'ndan kalma 782 el bombası bulundu

Siirt'te sağlık ekiplerini köyde gören vatandaşlar aşı olmak için kuyruk oluşturdu